REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.
Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

Podczas spotkania posiedzenia Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty z udziałem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zostały przedstawione propozycje zmian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli dotyczące takich obszarów jak: system wynagradzania, podwyższenie płac, a także czas pracy nauczycieli, awans zawodowy oraz ocena pracy i urlop wypoczynkowy. Przedstawiamy komunikat i propozycje MEiN dotyczące pensji nauczycieli.

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie nauczycieli zamiast średniego

Proponujemy wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej. Będzie ono wynosiło dla:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc.,
 • nauczyciela mianowanego – 181 proc.,
 • nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej.

Proponujemy, aby stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli wynosiły dla:

 • nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 4 950 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 6 400 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 7 750 zł.
Podwyżki dla nauczycieli

Rezygnacja z rozliczania średniego wynagrodzenia, składania sprawozdań i likwidacja dodatku uzupełniającego

REKLAMA

Proponujemy rezygnację z rozliczania kwot wydatkowanych na średnie (przeciętne) wynagrodzenia nauczycieli, ze składania sprawozdań oraz zlikwidowanie dodatku uzupełniającego. W zamian proponujemy wprowadzenie dodatkowych mechanizmów ułatwiających osiąganie przez nauczycieli wysokości przeciętnego wynagrodzenia przez zwiększenie udziału wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu przeciętnym nauczycieli.

Proponujemy zobowiązanie JST do uchwalania regulaminów wynagradzania, nie rzadziej niż raz na trzy lata, a także pozostawienie RIO uprawnień kontrolnych w zakresie osiągania wysokości przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli

Natomiast minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będą ustalone jako określony % przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki nie będą regulowane w drodze rozporządzenia lecz będą wynikały wyłącznie z ustawy. Każdorazowy wzrost przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będzie powodował automatycznie wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o taki sam %.

W przypadku nauczycieli posiadających tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego będą stanowiły dla:

 • nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 81 proc.,
 • nauczyciela mianowanego – 71 proc.,
 • nauczyciela dyplomowanego – 65 proc.,

- przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli posiadających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły odpowiednio dla:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4 010 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 4 540 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 5 040 zł.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli

Wynagrodzenie zasadnicze uzależnione od:

 • poziomu wykształcenia – ograniczenie grup zaszeregowania według poziomu wykształcenia z trzech do dwóch: I grupa to nauczyciele posiadający wykształcenie wyższe magisterskie i przygotowanie pedagogiczne, II grupa – pozostali nauczyciele,
 • etapu rozwoju zawodowego nauczyciela – wzrost wynagrodzenia zasadniczego w związku z uzyskaniem stopnia nauczyciela mianowanego oraz stopnia nauczyciela dyplomowanego.

Dodatki dla nauczycieli

REKLAMA

Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia określone kwotowo w drodze rozporządzenia. Stawki dodatków obowiązujące u danego organu prowadzącego będzie określał sam organ prowadzący, z uwzględnieniem, że stawki te nie mogą być niższe od stawek minimalnych. JST będą uchwalały regulaminy wynagradzania nie rzadziej niż raz na 3 lata.

Wprowadzenie dodatku z tytułu posiadania stopnia specjalizacji zawodowej (dwie stawki dodatku w zależności od tego, czy nauczyciel posiada jeden czy też więcej stopni specjalizacji zawodowej).

Ustalenie wysokości dodatku wiejskiego w stałej kwocie (300 zł), niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego, a nie jak dotychczas, jako procent od wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu.

Dodatkowe propozycje zmian dla nauczycieli

Przesunięcie środków wypłacanych dotychczas na świadczenia „na start” przy jednoczesnym zwiększeniu wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie.

Przejście od 2023 r. do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na  zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków do puli środków na wynagrodzenia nauczycieli.

Podwyżka średnich płac nauczycieli nawet o ponad 1 400 zł!

Proponujemy znaczący wzrost wynagrodzeń nauczycieli.

 • Obecnie średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 3 538 zł. Od 1 września 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 1 412 zł i będzie wynosiło 4 950zł.
 • Nauczyciel kontraktowy obecnie ma 3 927 zł wynagrodzenia zasadniczego. Od 1 września 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 1023 zł i będzie wynosiło 4 950 zł.
 • Nauczyciel mianowany ma obecnie kwotę 5 094 zł wynagrodzenia średniego, od 1 września 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 1306 zł i będzie wynosiła 6 400 zł.
 • Nauczyciel dyplomowany – jego wynagrodzenie średnie wynosi obecnie 6 510 zł. Proponujemy, aby przeciętne wynagrodzenie wzrosło od 1 września 2022 r. o 1240 zł i wynosiło 7 750 zł.

Minimalne stawki wynagrodzenia większe nawet o 1095 zł!

Proponujemy wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

•    Obecnie pensja zasadnicza nauczyciela stażysty wynosi 2949 zł. Od 1 września 2022 r. wzrośnie o 1061 zł i będzie wynosiła 4 010 zł.
•    Nauczyciel stażysta ma obecnie 3034 zł wynagrodzenia zasadniczego. Od września 2022 r. wzrośnie ono o 976 zł i będzie wynosiło 4 010 zł.
•    Nauczyciel mianowany ma obecnie 3445 zł wynagrodzenia zasadniczego. Od 1 września 2022 r. wzrośnie ono o 1095 zł i będzie wynosiło 4 540 zł.
•    Nauczyciel dyplomowany ma obecnie 4046 zł wynagrodzenia zasadniczego. Od 1 września 2022 r. wzrośnie o kwotę 994 zł i będzie wynosiło 5 040 zł.

Zwiększenie pensum nauczyciela

Proponujemy podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego). Zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakładamy 3-letni okres przejściowy, dający możliwość elastycznego przechodzenia na nowy system. Rozwiązania kadrowe będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowanie dotychczasowego wymiaru pensum i ustalenie proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego.

Wprowadzenie czasu dostępności nauczyciela w szkole

Doprecyzowanie sposobu rozliczania czasu pracy nauczycieli przez wprowadzenie limitów czasu dostępności w szkole nauczycieli (poza pensum), zróżnicowane ze względu na wielkość tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.

Do godzin dostępności wliczane będą: spotkania z rodzicami, czas na indywidualne rozmowy z rodzicami, konsultacje z uczniami, wycieczki szkolne, doraźne zajęcia i aktywności związane np. z przygotowaniem akademii, wolontariatem, organizacją i opieką nad uczniami podczas np. dyskotek, rady pedagogiczne.

Zajęcia i czynności realizowane w ramach dostępności w szkole nauczyciela będą rejestrowane na bieżąco (np. wraz z rozliczaniem godzin ponadwymiarowych) i  rozliczane np.  w okresach rocznych w indywidualnej karcie ewidencji czasu pracy.

Nauczyciel tablicowy zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany będzie do bycia dostępnym w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(81)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mąż nauczycielki
  2021-09-22 08:28:45
  Nauczyciele dlaczego jeszcze nie szturmujecie Warszawy? Białe miasteczko już stoi. To tylko z Wami można tak robić - podwyżki przez zwiększenie godzin pracy, normalnie Polski Ład Ha i do tego perfidne kupienie sobie czasu o rok, ceny szaleją a Wy poczekajcie na obiecanki cacanki. Za rok i tak inflacja wszystko zeżre. Do tego w końcu pora wymusić na państwie, by pracować tylko w szkole, na sprzęcie szkolnym, a nie jak dotąd własne komputery, drukarki, oprogramowanie, tonery papier itp, Czy np. do marketu idzie się z własną kasą fiskalną? Wznieście się wreszcie ponad własne podziały, zjednoczcie się i pokarzcie rządowi że zabawa się skończyła!!!
  34
  pokażodpowiedzi (4)
 • taka prawda
  2021-09-26 12:37:27
  Narzekajcie nadal na nauczycieli, krytykujcie dalej a lada moment nie będzie komu Waszych dzieci uczyć. Powodzenia wówczas w nauczaniu domowym!
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczycielka staż 36
  2021-09-21 21:58:18
  Przecież to nie jest żadna podwyżka ha, ha,ha.....to jakieś brednie ha, ha, ha.......
  23
 • mors
  2021-09-23 08:19:53
  Nauczycielom, jak i lekarzom - osobom, co studiowały i cały czas się doskonalą przysługiwać powinno (jak w Niemczech) najwyższe wynagrodzenie w budżetówce. Kto nauczy dziecko pisać, czytać, liczyć? Kto wyleczy dziecko gdy jest chore? Cóż ważniejsi są posłowie... co tylko imprezują - PO u PIS , a w sejmie się drą jak koty...
  21
  pokażodpowiedzi (2)
 • Wykształcony
  2021-09-29 18:23:50
  To jet skandal - dają marchewkę a za tym kij..... W innych zawodach dają podwyżki(policjanci, urzędnicy, strażacy,klawisze, lekarze itd), bez dodatkowych godzin pracy a tutaj + 4 godz pracy wiecej. Dodatkowo 8 godz darmowych dla dyrektora....gdzie tu kodeks pracy,że dyrektor bedzie decydował o tym co będzie robił nauczyciel 8h w tygodniu.. Pokażcie mi zawód w którym pracownik bedzie pracował za darmo...1 dzień w tygodniu.... To jakaś paranoja... Wcale się nie dziwię że nauczyciele rezygnują z pracy i zmieniają pracę... Tylko kto będzie uczył nasze dzieci....ludzie z łapanki, Ukrainy a może z Chin????
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • matematyczka
  2021-09-23 23:02:04
  Proponowane 8 godzin tygodniowo do dyspozycji dyrektora , ucznia czy też rodziców to w skali całego roku szkolnego , bez uwzględnienia wakacji letnich, bite 320 godzin , czyli 13 dni i 1/3. To dodatkowy wysiłek na terenie zakładu pracy, a przecież są jeszcze do poprawy sprawdziany i bieżące przygotowanie się do zajęć w danym tygodniu, nie wspominając studiów podyplomowych. Prace te trzeba wykonywać w domu, bo w szkolnych molochach nie ma gdzie się podziać, gdyż sale są pozajmowane do późnych godzin, a w pokoju nauczycielskim jest zaledwie kilka stolików i krzeseł, tak, że nawet podczas przerw nie ma gdzie usiąść. A kiedyś w czasach ministra Handke obiecywano nam zmniejszenie ilości uczniów na lekcjach i obowiązków, stosownie do stopnia awansu i ilości przepracowanych lat. Obietnice poprzedników poszły w zapomnienie, a pojawiają się nowe. Jak o coś chodzi, to wszyscy mają na myśli wyłącznie pieniądze i oszczędności
  13
 • emerytka
  2021-09-26 20:32:20
  Odchodzę na zasłużoną emeryturę, bo na podwyżkę i tak się nie doczekam, a więcej godzin z uczniami to też ponad moje siły.
  6
 • Wandzia
  2021-10-07 21:47:21
  Moi uczniowie, przeważnie ci, co nie bardzo chcieli się uczyć, często nie są w stanie zdać matury, idą do policji, wojska, lub służby więziennej i na dzień dobry otrzymują wyższą pensję ode mnie, nauczycielki z 25-letnim stażem pracy. Ja już od dawna nie namawiam tępawych chłopaków do nauki, oni zresztą i tak wiedzą swoje. Mają ojców strażaków, policjantów i wiedzą, gdzie jest najlepiej. Tylko mi tu nie piszcie głupot o ryzyku. Oni się z tego śmieją.
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • ja
  2021-09-29 18:57:15
  Gdyby nauczyciele pracowali na sprzęcie szkolnym, to bardzo wielu godzin zdalnego nauczania po prostu nie doszło by do skutku. Szkoły mają stary sprzęt, komputery bez mikrofonów i kamerek. Ostatnio w naszej szkole było nauczanie hybrydowe. trzeba było prowadzić lekcje z niektórymi klasami w szkole , a z kilkoma zdalnie. Niestety, na starym sprzęcie bez mikrofonu i kamerki nie dało się tych lekcji prawidłowo przeprowadzić. Dobrze, że w czasie pandemii nauczyciele pracowali na prywatnym sprzęcie i internecie, a także na prywatnych telefonach komórkowych. Pan Czarnek nie ma pojęcia o problemach w szkołach, gada jak.................. No właśnie pan redaktor Mazurek powiedział ministrowi Czarnkowi prawdę , ale on i tak tego nie zrozumiał.Takiego mamy ministra i wkrótce nasze dzieci będą uczyć katecheci, leśnicy, zakonnice....no przecież już raz "sprawdzili" się oni w trakcie strajku .
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczycielka
  2021-09-21 20:55:42
  Naprawdę?
  6
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

REKLAMA

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

REKLAMA

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

REKLAMA