Awans zawodowy nauczycieli - zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli
Proponujemy zlikwidowanie stopnia stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel wchodzący do zawodu będzie przechodził następującą ścieżkę rozwoju:
REKLAMA
- okres wprowadzenia do zawodu nauczyciela (co najmniej 4 lata pracy),
- nauczyciel mianowany,
- nauczyciel dyplomowany.
Egzamin na nauczyciela mianowanego
Wprowadzony zostanie wystandaryzowany zewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny po okresie wprowadzenia do zawodu. Zdanie egzaminu będzie warunkiem otrzymania przez nauczyciela mianowania.
Więcej praktyki mniej sprawozdań i planów oraz rezygnacja ze staży
Odbiurokratyzujemy ścieżkę awansu zawodowego. Proponujemy rezygnację ze staży, planów rozwoju i sprawozdań. W zamian za to kładziemy większy nacisk na umiejętności praktyczne nauczycieli.
Specjalizacje dla nauczycieli dyplomowanych
Umożliwimy nauczycielom dyplomowanym zdobycie 2 specjalizacji zawodowych (dodatek do wynagrodzenia po uzyskaniu stopnia specjalizacji).
Zachowane zostaną rozwiązania dotyczące uzyskania tytułu honorowego profesora oświaty. Natomiast nauczyciel kontraktowy w okresie przejściowym będzie miał możliwość szybszego uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.
Ocena pracy nauczycieli
Ustalane zostaną przypadki, w których wymagana będzie określona ocena pracy: przed uzyskaniem każdego stopnia awansu zawodowego oraz stopnia specjalizacji zawodowej, przy ubieganiu się o pełnienie określonych funkcji.
W rozporządzeniu określone zostaną szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela, odnoszące się do kryteriów głównych wskazanych w ustawie.
50 dni urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli
Proponujemy 50 dni urlopu wypoczynkowego nauczycieli szkół feryjnych w dniach roboczych, udzielanego zgodnie z planem urlopów, we wszystkie dni wolne od zająć dydaktyczno–wychowawczych.
Nauczyciel będzie mógł korzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie: ferii zimowych, ferii letnich, zimowej przerwy świątecznej, wiosennej przerwy świątecznej, a także dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w zależności od typu szkoły.
REKLAMA
REKLAMA