Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany
Awans zawodowy nauczycieli - zmiany
Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli

Proponujemy  zlikwidowanie stopnia stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel wchodzący do zawodu będzie przechodził następującą ścieżkę rozwoju:

 • okres wprowadzenia do zawodu nauczyciela (co najmniej 4 lata pracy),
 • nauczyciel mianowany,
 • nauczyciel dyplomowany.

Egzamin na nauczyciela mianowanego

Wprowadzony zostanie wystandaryzowany zewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny po okresie wprowadzenia do zawodu. Zdanie egzaminu będzie warunkiem otrzymania przez nauczyciela mianowania.

Więcej praktyki mniej sprawozdań i planów oraz rezygnacja ze staży

Odbiurokratyzujemy ścieżkę awansu zawodowego. Proponujemy rezygnację ze staży, planów rozwoju i sprawozdań. W zamian za to kładziemy większy nacisk na umiejętności praktyczne nauczycieli.

Specjalizacje dla nauczycieli dyplomowanych

Umożliwimy nauczycielom dyplomowanym zdobycie 2 specjalizacji zawodowych (dodatek do wynagrodzenia po uzyskaniu stopnia specjalizacji).

Zachowane zostaną rozwiązania dotyczące uzyskania tytułu honorowego profesora oświaty. Natomiast nauczyciel kontraktowy w okresie przejściowym będzie miał możliwość szybszego uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

Ocena pracy nauczycieli

Ustalane zostaną przypadki, w których wymagana będzie określona ocena pracy: przed uzyskaniem każdego stopnia awansu zawodowego oraz stopnia specjalizacji zawodowej, przy ubieganiu się o pełnienie określonych funkcji.

W rozporządzeniu określone zostaną szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela, odnoszące się do kryteriów głównych wskazanych w ustawie.

50 dni urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli

Proponujemy 50 dni urlopu wypoczynkowego nauczycieli szkół feryjnych w dniach roboczych, udzielanego zgodnie z planem urlopów, we wszystkie dni wolne od zająć dydaktyczno–wychowawczych.

Nauczyciel będzie mógł korzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie: ferii zimowych, ferii letnich, zimowej przerwy świątecznej, wiosennej przerwy świątecznej, a także dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w zależności od typu szkoły.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Tylko teraz
29,00 zł
39,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(83)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nauczyciel
  2021-09-22 08:54:29
  Egzamin praktyczny na stopień nauczyciela mianowanego... Żenujace... Nauczyciele są po studiach i wiedzę mają... A sprawdzanie ich wiedzy jest totalnie nie trafionym pomysłem... Czemu nie sprawdzamy lekarzy... Księgowych... Farmaceutów I innych zawodów od strony merytorycznej... Rząd ewidentnie chce upodlic zawód nauczyciela... Wstyd panie ministrze...
  28
  pokażodpowiedzi (3)
 • Nnmmm
  2021-09-22 09:02:48
  Propozycje podwyżek to dla większości obniżka zarobków a dla wielu zwolnienia. Czarnek do dymisji za te propozycje.
  19
 • Nauczyciel
  2021-09-22 11:35:56
  Niech się pocałują nie będę pisać gdzie z racji dobrego wychowania. Każdy zawód: lekarz, prawnik, sprzedawca, stolarz, urzędnik czy spawacz może brać urlop kiedy potrzebuje, a nauczyciel nie. To złamanie prawa pracownika, człowieka. W tej chwili nauczyciele się z tym godzą, bo mają trochę więcej urlopu w zamian za brak wyboru. Co to też znaczy 8 godzin do dyspozycji dyrektora, dzenniki mamy prowadzić? I tak tyle siedzimy : dyżury od 7.10, okienka, rady, szkolenia itd. A ilu nauczycieli straci pracę po zwiększeniu godzin dydaktycznych to tylko Duch święty wie. Gdzie są związki zawodowe? Ten rząd tylko wspiera patologie.
  9
  pokażodpowiedzi (3)
 • 1234
  2021-09-22 08:33:08
  Najpierw skrócenie awansu a potem wydłużenie. Wprowadzenie specjalizacji to de facto degradacja mianowanych i dyplomowanych.
  9
 • Komitet strajkowy
  2021-09-22 10:57:53
  Drodzy nauczyciele czas powalczyć o godność i rozpocząć strajk polegający na L4 proszę o rozpowszechnianiu tej informacji startujemy po 14 października
  15
  pokażodpowiedzi (3)
 • Belfer
  2021-09-22 10:31:42
  Rozumiem że dyrektor ma mi znaleźć zajęcia w wakacje w czasie gdy akurat nie będę korzystać z urlopu? Czy mam przyjść do szkoły i sprzątać? O super pomysł na redukcję zatrudnienia sprzątaczek.
  3
  pokażodpowiedzi (3)
 • Młoda nauczycielka21
  2021-09-22 09:23:39
  Jak to możliwe robiąc staż w rok a potem czekam na nast awans 2 lata a tu już na wstępie podają 4 lata I te 4 lata bez podwyżek przecież to oszustwo jawne
  7
  pokażodpowiedzi (3)
 • Nauczyciel
  2021-09-22 12:15:33
  A co z nauczycielami przedszkoli? Mowa jest tylko o nauczycielach szkół. Podwyżki też tylko dla szkolnych nauczycieli, urlopy również. Mamy takie samo wykształcenie, pracujemy z dziećmi 25 godzin w tygodniu. Po poprzednim strajku wywalczyliśmy 300 zł wychowawstwa dla szkół, my dostajemy 150 zł. Sory ale więcej za nauczycieli szkół nie będę strajkować.
  17
  pokażodpowiedzi (5)
 • Anka
  2021-09-22 18:24:26
  Żenada. Przez 11 lat pracowałam jako stażysta, bo albo nie było tylu godzin, albo żaden nauczyciel nie mógł być moim opiekunem. Obecnie robię mianowanie i co wszystko do kosza. I po 14 latach pracy w szkole mam zdawać egzamin, aby komuś udowodnić, że przez te lata dobrze i z pasją wykonywałam ten zawód. Ciekawe kto sprawdzi lekarza, który przez 24 lata faszerował mnie lekami na chorobę, której nie mam. Tylko dlatego że dodatkowe badanie kosztowało 8 zł.
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Były nauczyciel
  2021-09-22 15:55:18
  Parodia!!! Już widzę te tłumy inżynierów którzy w korporacji zarabiają po 10-12 tyś. rzucających pracę i stojących pod szkołą która oferuje 3tys. Ważne że rząd sobie dał podwyżkę, Ciemni ,,nauczyciele"wezmą wszystko co im się da. Sami zresztą na to zapracowali przerywając strajk.
  7
 • Nauczycielka
  2021-09-22 18:26:37
  Oddajcie nam wcześniejsze emerytury to wszyscy po 50 tce odejdziemy.Nauczyciel nauczania początkowego do 60 musi pracować.I nie ma żadnych emerytur pomostowych tylko jest świadczenie kompensacyjne.Po nim nie ma odprawy, pełnej emerytury oraz nie można pracować w szkole.Hańba!!!!
  2
 • Beata
  2021-09-22 14:04:21
  Po tych propozycjach rządu, które wymyślają, to już wolę pozostać w tym, co jest. Bez zmian. Bo będzie tylko gorzej.
  3
 • Belfer
  2021-09-22 19:35:32
  To już jest koniec, nie będzie już nic. Oświata sięga bruku. Dzięki Bogu ja już mogę iść na emeryturę. Żal mi Was moi młodsi koledzy i koleżanki. Za mną 40 lat pracy w szkole. Najlepsza szkoła dla dzieci i nauczycieli to okres , kiedy szkoły nie były pod władzą samorządów. To samorządy zniszczyły polską szkołę. Wójtowie, radni którzy do szloły mieli pod górkę^^ tylko niszczyli szkoły i za nic mieli nauczycieli. Jak chłopek roztropek miał zrobić coś dobrego dla szkoły?! Teraz mógł pokazać kto jest górą !
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Konauczyciel
  2021-09-22 14:09:04
  Co za burak, a co będę robił w czasie wakacji w szkole, klęjał prze podobizną czarnka, jakiegiś księdza czy biegał . Vzy wśród pisowców nie ma kogoś wykształconego?
  6
 • elek
  2021-09-22 18:50:45
  Specjalizacje już były. Przed wprowadzeniem obecnej ścieżki awansu. Czy to znaczy, że nauczyciele, którzy je mieli, co powiązane było z finansami, mogą je wyjąć z akt i będą mieć gotową specjalizację. Jak długo jeszcze będzie będą wszyscy ministrowie robić nauczycielom wodę z mózgu. Ręce opadają. A egzaminy zewnętrzne przy mianowaniu, przecież właściwie jest. Przecież to samorządy organizują i przeprowadzają postępowanie, zgodnie z rozporządzeniem. Więc jaka niby standaryzacja? Rezygnacja z kontraktowego małym kosztem, bo to dyrektor szkoły miał w swoich obowiązkach, oczywiście za darmo. Tym samym przez pierwsze cztery lata pensja będzie taka sama. I znów będzie można zaoszczędzić na nauczycielach.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczyciel przrdszkola
  2021-09-23 07:42:56
  Nauczyciele przedszkola mają 35 dni urlopu. Mogą brać urlop jedynie w okresie letnim. Nasz etat to 25 godzin lub 22,co stanowi 33 godziny (przy etacie w grupach młodszych) szkolne. Pracujemy nawet w wigilię i sylwestra, we wszystkie przerwy świąteczne i oczywiście w ferie..Piszemy na każdy tydzień plan dydaktyczno-wych na ok 5/7 stron.. . Siedzimy godzinami przy komputerze.. Drukujemy pomoce do każdych zajęć, opracowujemy karty pracy.. Uczestniczymy w kilku nastu projektach edukacyjnych, w akcjach konkursach. Z rodzicami mamy messengera i własną grupę na Facebooku. Codziennie składamy relacje z zajęć. Nasz dom składa się z teczek z pomocami,w których kupowanie lub robienie wkładamy mnóstwo czasu i energii. Byłam nauczycielem klaz 1-3 przez 23 lata. Pracy też było dużo, ale nie aż tyle, ile w przedszkolu. Ceniłam sobie te pracę, przede wszystkim w wakacje można było odpocząć.. Tu się nie da, bo pracujemy, mamy dyżury z dziećmi z innych przedszkoli. W tym roku mieliśmy aż 6 grup po 25 dzieci przez cały miesiąc wakacji.. Być może nauczyciele w szkole nie zdają sobie sprawy jaki to luksus pracować w szkole, bo ilość godzin z dziećmi jest naprawdę mała..
  7
  pokażodpowiedzi (3)
 • Inka
  2021-09-22 13:16:51
  Już mam dwa stopnie specjalizacji zawodowej, czsm je robić ponownie.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mgr
  2021-09-22 22:35:23
  Jak widzę te propozycje pożalsieboze "ministra", to już szykuje się do strajku. Dzieci niech się same uczą, od dziś tylko będę udawać, że pracuje i czegokolwiek nauczam. Skoro można udawać, że robi się podwyżki, to można też poudawać, że się pracuje:-)
  2
  pokażodpowiedzi (3)
 • Merd
  2021-09-22 20:02:02
  Znowu to samo....obietnice które nic nowego nie wnoszą. Reforma awansu zawodowego jest po to aby przyciągnąć młodych bo ich w tym zawodzie nie ma. Pieniądze żadne bo dostałem we wrzesniu 3500zl po 20 latach nauczania matematyki i fizyki.
  0
 • Erzet
  2021-09-23 05:24:47
  Strajk do odwołania tych głupich pomysłów i ich autora!
  1
 • Ada
  2021-09-23 09:40:09
  Myślę,że nie będzie kto miał uczyć nasze dzieci.Dobrze wykształceni nauczyciele odejdą z zawodu.Może będzie tak ,jak w latach 80tych, przyjmą po maturze i wyślą na kurs pedagogiczy, a potem do pracy z dziećmi.
  0
 • Bibi
  2021-09-23 10:35:02
  W przyrodzie nic nie ginie. To wszystko już było. I tak w kółko. Stopnie specjalizacji? Zrobiłam 3,ale po co? Przyszły awanse zawodowe i stopnie przepadły. Nauczyciele wciąż są robieni w bambuko.
  0
 • Ana
  2021-09-23 08:47:59
  Te propozycje to wymysł kogoś kto totalnie nie myśli o przyszłości i praktyce, tylko policzył brakujące godziny i ilość nauczycieli i tworzy łopatologiczne rozwiązanie. Zwiększenie pensum i godziny dodatkowe spowodują gigantyczne braki kadrowe w wiejskich i małych szkołach, a potem ich likwidację. Spadek jakości kształcenia bo teraz dobrzy nauczyciele pracują w kilku szkołach. A szkoły publiczne to będą przechowalnie dla bombelków. Jak zwykle stracą mniej zamożni i bez pleców.
  0
 • B29
  2021-09-23 07:58:49
  Większej głupoty już się nie dało wymyślić, ale tak to jest jak D.E.B.I.L na stołku siedzi
  1
 • Abx
  2021-09-23 11:12:36
  To budzi i moj sprzeciw.... Jak to? Kontraktowy stopien ma zniknąć? Jako naucz. języka obcego przez lata, probowalam cos fajnego zrobic w placówkach. T dokumentacja konkursów, opracowań, przedstawień szkolnych, to do kosza??? A ja mam tylko do wyboru prywatne szkoły i to na um. cywilno-prawnych?mam ponad 20 lat doświadczenia, ale nigdy nie popieralam tamtej "papierowej reformy" Czy to jest fair??? Kto i za co będzie mnie utrzymywał na emeryturze, bo żadna szk prywatna jezykowanie chce placic za mnie składki Zus? Mam obawy Panie ministrze, że to znowu tylko zaostrzy i tak napiętą sytuację w Edukacji... Przemyślcie i zmieńcie to!!!! Dopóki jest czas!!!
  0
 • Czytelniczka
  2021-09-24 01:57:37
  Jestem nauczycielem kontraktowym. Aktualnie nie pracuję w szkole państwowej. Gdyby się tak zdarzyło, że chciałabym tam wrócić, jak zostanie potraktowany mój stopień awansu (przy założeniu, że projektowane przepisy wejdą w życie)? Czy będę musiała zaczynać "od zera"?
  0
 • Xxx
  2021-09-30 11:11:39
  Hm, strajkują ciągle służba zdrowia i nauczyciele. Nie jedtem już za nimi. Jestem już zmęczona. Jestem nauczycielem od ponad 7 lat w szkole prywatnej na weekendy, dodatkowo pracuje na etacie jako kadrowa. Nikt z mojej grupy zawodowej nie strajkuje bo wiemy że nikt za nami nie stanie.
  0
 • Alik
  2021-09-27 10:28:45
  Przecież żadnych podwyżek nie będzie, skoro mamy więcej pracować!!! Panie ministrze, wasza propozycja to kpina z nauczycieli, ta grupa społeczna jest inteligentna i czyta ze zrozumieniem, więc nie damy się omamić przedstawianymi kwotami. Na szczęście wkrótce wasze rządy się skończą, a jeśli trzeba wyjdziemy na ulicę. Dosyć poniżania nauczycieli!!!
  1
 • Karola
  2021-09-27 15:55:56
  Chyba zmieniam zawód. Nauczyciel jest tak mało doceniany. Ciągłe szczucie społeczeństwa na nas i pokazywanie jak dobrze zarabiamy a jak mało pracujemy. To jest szok. Tyle mozliwosci na rynku. Chyba lepiej wejść do jakiejs firmy mlm - tam za wkład pracy otrzymuje proporcjonalne wynagrodzenie. Dobrze, że mamy świat pełen możliwości. Mimo swoich 35 lat ja juz mam dosc tej edukacji, jak większośc moich koleżanek :(
  0
QR Code
Sektor publiczny
1 sty 2000
20 paź 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rehabilitacja po COVID z NFZ - jakie zmiany?
Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 z NFZ możliwa jest na podstawie kwalifikacji przeprowadzonej maksymalnie do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia choroby. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono?
Rozporządzenie o stanie wyjątkowym - nieprawidłowości
Rozporządzenie Rady Ministrów o stanie wyjątkowym - jakie nieprawidłowości Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił do premiera?
Wyższe kryteria dochodowe do świadczeń z pomocy społecznej od 2022 r.
Będą wyższe kryteria dochodowe do świadczeń z pomocy społecznej od 2022 r. Okazuje się, że aktualnie spada liczba osób ubogich w Polsce, którzy otrzymują pomoc społeczną.
Studia medyczne na kredyt z obowiązkiem odpracowania
Studia medyczne - kredyt. Sejm przyjął nowelizację dotyczącą prowadzenia kierunków lekarskich i kredytów na studia medyczne.
Whistleblowing – mity o sygnalistach
Whistleblowing – mity o sygnalistach. Pojawia się coraz więcej artykułów w prasie na temat sygnalistów i systemów whistleblowingowych. Niestety, w niektórych z nich, powielane są mniej lub bardziej szkodliwe mity o sygnalistach.
Finanse samorządów w 2022 r. – zestawienie dochodów
Finanse samorządów w 2022 roku. Ministerstwo Finansów przedstawia zestawienie dochodów po wprowadzeniu Polskiego Ładu.
Polski Ład - czy samorządy stracą finansowo?
Polski Ład zmniejszy dochody budżetu państwa i samorządów. By temu przeciwdziałać, rząd wdraża działania wzmacniające ich finanse. To przede wszystkim gwarancja dochodów, wzmocnienie inwestycji i dodatkowe 8 mld zł w tym roku.
Odpady - od kiedy system kaucyjny?
System kaucyjny, który przewiduje zbiórkę butelek PET do 3 litrów oraz pojemników ze szkła do 1,5 l. zacznie być wdrażany w 2022 r., choć będzie długie vacatio legis - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Związki zawodowe nauczycieli odrzucają propozycję MEiN
Związki zawodowe nauczycieli odrzucają propozycję MEiN. Jest wspólne stanowisko ZNP, FZZ i oświatowej Solidarności.
Poziom edukacji w Polsce
Polska edukacja stoi na dobrym poziomie, jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o Europę - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN.
Lekcje religii w szkole - na jakiej godzinie lekcyjnej?
Lekcje religii w szkole - na jakiej godzinie lekcyjnej? Przedstawiamy wystąpienie Biura RPO do dyrektorki szkoły.
Pakiet odpadowy - opłata opakowaniowa, rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP)
Pakiet odpadowy - opłata opakowaniowa. Co nas czeka w kontekście wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) i jak możemy zbliżyć się do osiągnięcia wyznaczonych celów środowiskowych?
Kredyt studencki 2021/2022
Kredyt studencki - czym jest? Na jakich zasadach można uzyskać kredyt studencki 2021/2022?
Whistleblowing – prace nad ustawą wdrażającą Dyrektywę o sygnalistach
Whistleblowing – prace nad ustawą wdrażającą Dyrektywę o sygnalistach. Parę dni temu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
Czy przychodnie mogą nie przyjmować niezaszczepionych?
Czy przychodnie mogą nie przyjmować niezaszczepionych? Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec odpowiada.
Zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku
Zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku - MEiN uruchomiło program wsparcia dla uczelni. Kto może z niego skorzystać?
Protest nauczycieli 9 października 2021 r.
Protest nauczycieli - 9 października 2021 r. w Warszawie odbędzie się manifestacja nauczycieli przeciwko zmianom zaproponowanym przez MEiN. Jakie są postulaty ZNP?
Solidarność odrzuca projekt MEiN dotyczący zmian dla nauczycieli
Solidarność odrzuca projekt MEiN dotyczący statusu zawodowego nauczyciela. Zarzuca rządowi m.in. niezrealizowanie porozumienia zawartego podczas strajku nauczycieli w 2019 r.
Punkt pomocy uchodźcom w Michałowie
Punkt pomocy uchodźcom w Michałowie. W gminie w województwie Podlaskim, położonej niedaleko granicy z Białorusią, rozpoczął działalność Punkt Pomocy Osobom Potrzebującym.
Program wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR
Program wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Na co można dostać pieniądze z programu? Jak złożyć wniosek?
Doktorzy na rynku pracy
Doktorzy - jak radzą sobie na rynku pracy? Mamy nowe dane w systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).
Wyłudzanie danych na Narodowy Spis Powszechny
Narodowy Spis Powszechny - oszuści wyłudzają dane. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom mogą zaciągnąć kredyty czy ukraść pieniądze z konta.
Szpitale tylko dla zaszczepionych na COVID-19?
Szpitale tylko dla zaszczepionych na COVID-19? Minister Zdrowia Adam Niedzielski komentuje.
Loteria szczepionkowa – losowanie finałowe
Loteria szczepionkowa – kiedy losowanie finałowe? Jak się zarejestrować? Jakie są nagrody główne? Kiedy wyniki?
Rok szkolny 2021/2022 - czy będzie powrót do nauki zdalnej?
Nauka zdalna - szkoła 2021/2022. Zbliża się 4 fala pandemii koronawirusa. Kiedy nauka zdalna?