REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany
Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

REKLAMA

REKLAMA

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli

Proponujemy  zlikwidowanie stopnia stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel wchodzący do zawodu będzie przechodził następującą ścieżkę rozwoju:

REKLAMA

 • okres wprowadzenia do zawodu nauczyciela (co najmniej 4 lata pracy),
 • nauczyciel mianowany,
 • nauczyciel dyplomowany.

Egzamin na nauczyciela mianowanego

Wprowadzony zostanie wystandaryzowany zewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny po okresie wprowadzenia do zawodu. Zdanie egzaminu będzie warunkiem otrzymania przez nauczyciela mianowania.

Awans zawodowy nauczycieli

Więcej praktyki mniej sprawozdań i planów oraz rezygnacja ze staży

Odbiurokratyzujemy ścieżkę awansu zawodowego. Proponujemy rezygnację ze staży, planów rozwoju i sprawozdań. W zamian za to kładziemy większy nacisk na umiejętności praktyczne nauczycieli.

Specjalizacje dla nauczycieli dyplomowanych

Umożliwimy nauczycielom dyplomowanym zdobycie 2 specjalizacji zawodowych (dodatek do wynagrodzenia po uzyskaniu stopnia specjalizacji).

Zachowane zostaną rozwiązania dotyczące uzyskania tytułu honorowego profesora oświaty. Natomiast nauczyciel kontraktowy w okresie przejściowym będzie miał możliwość szybszego uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena pracy nauczycieli

Ustalane zostaną przypadki, w których wymagana będzie określona ocena pracy: przed uzyskaniem każdego stopnia awansu zawodowego oraz stopnia specjalizacji zawodowej, przy ubieganiu się o pełnienie określonych funkcji.

W rozporządzeniu określone zostaną szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela, odnoszące się do kryteriów głównych wskazanych w ustawie.

50 dni urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli

Proponujemy 50 dni urlopu wypoczynkowego nauczycieli szkół feryjnych w dniach roboczych, udzielanego zgodnie z planem urlopów, we wszystkie dni wolne od zająć dydaktyczno–wychowawczych.

Nauczyciel będzie mógł korzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie: ferii zimowych, ferii letnich, zimowej przerwy świątecznej, wiosennej przerwy świątecznej, a także dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w zależności od typu szkoły.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(85)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nauczyciel
  2021-09-22 08:54:29
  Egzamin praktyczny na stopień nauczyciela mianowanego... Żenujace... Nauczyciele są po studiach i wiedzę mają... A sprawdzanie ich wiedzy jest totalnie nie trafionym pomysłem... Czemu nie sprawdzamy lekarzy... Księgowych... Farmaceutów I innych zawodów od strony merytorycznej... Rząd ewidentnie chce upodlic zawód nauczyciela... Wstyd panie ministrze...
  28
  pokażodpowiedzi (3)
 • Nnmmm
  2021-09-22 09:02:48
  Propozycje podwyżek to dla większości obniżka zarobków a dla wielu zwolnienia. Czarnek do dymisji za te propozycje.
  19
 • Nauczyciel
  2021-09-22 11:35:56
  Niech się pocałują nie będę pisać gdzie z racji dobrego wychowania. Każdy zawód: lekarz, prawnik, sprzedawca, stolarz, urzędnik czy spawacz może brać urlop kiedy potrzebuje, a nauczyciel nie. To złamanie prawa pracownika, człowieka. W tej chwili nauczyciele się z tym godzą, bo mają trochę więcej urlopu w zamian za brak wyboru. Co to też znaczy 8 godzin do dyspozycji dyrektora, dzenniki mamy prowadzić? I tak tyle siedzimy : dyżury od 7.10, okienka, rady, szkolenia itd. A ilu nauczycieli straci pracę po zwiększeniu godzin dydaktycznych to tylko Duch święty wie. Gdzie są związki zawodowe? Ten rząd tylko wspiera patologie.
  9
  pokażodpowiedzi (3)
 • 1234
  2021-09-22 08:33:08
  Najpierw skrócenie awansu a potem wydłużenie. Wprowadzenie specjalizacji to de facto degradacja mianowanych i dyplomowanych.
  9
 • Komitet strajkowy
  2021-09-22 10:57:53
  Drodzy nauczyciele czas powalczyć o godność i rozpocząć strajk polegający na L4 proszę o rozpowszechnianiu tej informacji startujemy po 14 października
  15
  pokażodpowiedzi (3)
 • Belfer
  2021-09-22 10:31:42
  Rozumiem że dyrektor ma mi znaleźć zajęcia w wakacje w czasie gdy akurat nie będę korzystać z urlopu? Czy mam przyjść do szkoły i sprzątać? O super pomysł na redukcję zatrudnienia sprzątaczek.
  3
  pokażodpowiedzi (3)
 • Młoda nauczycielka21
  2021-09-22 09:23:39
  Jak to możliwe robiąc staż w rok a potem czekam na nast awans 2 lata a tu już na wstępie podają 4 lata I te 4 lata bez podwyżek przecież to oszustwo jawne
  7
  pokażodpowiedzi (3)
 • Nauczyciel
  2021-09-22 12:15:33
  A co z nauczycielami przedszkoli? Mowa jest tylko o nauczycielach szkół. Podwyżki też tylko dla szkolnych nauczycieli, urlopy również. Mamy takie samo wykształcenie, pracujemy z dziećmi 25 godzin w tygodniu. Po poprzednim strajku wywalczyliśmy 300 zł wychowawstwa dla szkół, my dostajemy 150 zł. Sory ale więcej za nauczycieli szkół nie będę strajkować.
  21
  pokażodpowiedzi (5)
 • Anka
  2021-09-22 18:24:26
  Żenada. Przez 11 lat pracowałam jako stażysta, bo albo nie było tylu godzin, albo żaden nauczyciel nie mógł być moim opiekunem. Obecnie robię mianowanie i co wszystko do kosza. I po 14 latach pracy w szkole mam zdawać egzamin, aby komuś udowodnić, że przez te lata dobrze i z pasją wykonywałam ten zawód. Ciekawe kto sprawdzi lekarza, który przez 24 lata faszerował mnie lekami na chorobę, której nie mam. Tylko dlatego że dodatkowe badanie kosztowało 8 zł.
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Były nauczyciel
  2021-09-22 15:55:18
  Parodia!!! Już widzę te tłumy inżynierów którzy w korporacji zarabiają po 10-12 tyś. rzucających pracę i stojących pod szkołą która oferuje 3tys. Ważne że rząd sobie dał podwyżkę, Ciemni ,,nauczyciele"wezmą wszystko co im się da. Sami zresztą na to zapracowali przerywając strajk.
  7
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

REKLAMA

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA