REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzamin ósmoklasisty język polski 2021 – kiedy, jak wygląda

Egzamin ósmoklasisty język polski 2021 – kiedy, jak wygląda
Egzamin ósmoklasisty język polski 2021 – kiedy, jak wygląda

REKLAMA

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2021 - kiedy? Jak wygląda? Jakie wypracowanie muszą napisać ósmoklasiści?

Egzamin ósmoklasisty język polski 2021 kiedy

Egzamin ósmoklasisty w tym roku odbędzie się w innym terminie niż dotychczas. W ubiegłych latach przeprowadzany był w kwietniu. W 2021 r. ósmoklasiści przystąpią do niego w dniach 25-27 maja 2021 r.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się pierwszego dnia – 25 maja 2021 r. o godzinie 9.00.

Egzamin ósmoklasisty polski jak wygląda

Egzamin z polskiego trwa 120 minut. Składa się z dwóch części.

Pierwsza część sprawdza czytanie ze zrozumieniem i zawiera zadania w większości dotyczące dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego oraz tekstu nieliterackiego. Wśród zadań dotyczących tej części arkusza mogą pojawić się również: zadania zawierające fragmenty innych tekstów literackich i nieliterackich, teksty ikoniczne (np. plakat, grafika, reprodukcja obrazu) itp. oraz/lub zadania samodzielne, nieodnoszące się do wskazanych wyżej tekstów.

Ta część arkusza składa się z zadań otwartych i zamkniętych. Zadania zamknięte to też m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda – fałsz oraz zadania na dobieranie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród zadań otwartych mogą pojawić się:
• zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania bądź krótkiego tekstu;
• zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające stworzenia krótkiego tekstu, w tym zadania sprawdzające umiejętność tworzenia różnych form użytkowych.

Druga część arkusza polega na napisaniu wypracowania.

Egzamin ósmoklasisty polski wypracowanie

W części II arkusza należy napisać wypracowanie – uczeń wybiera jeden temat spośród dwóch:

1. temat o charakterze twórczym – opowiadanie albo

2. temat o charakterze argumentacyjnym – rozprawka.

Każdy z tych tematów wymaga odwołania się do lektury obowiązkowej wybranej przez ucznia oraz/lub do innego utworu literackiego. W 2021 r. w temacie wypracowania nie będzie wskazana konkretna lektura obowiązkowa.

Za wypracowanie uczeń może otrzymać maksymalnie 20 punktów.

Egzamin ósmoklasisty 2021 lektury

Wypracowanie pisze się na postawie określonych w wymaganiach egzaminacyjnych lektur. Listę lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2021 sprawdzisz tu ---> Egzamin ósmoklasisty 2021 – lista lektur

Źródło: CKE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA