Egzamin ósmoklasisty - zmiany od roku szkolnego 2021/2022
REKLAMA
REKLAMA
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informatory o egzaminie ósmoklasisty z przedmiotów do wyboru: Egzaminy z tych przedmiotów uczniowie będę po raz pierwszy zdawać wiosną 2022 r.
REKLAMA
W opublikowanych informatorach podano, że egzamin ósmoklasisty z biologii potrwa 90 minut i będzie się składać z od 18 do 25 zadań, a połowę punktów będzie można zdobyć za zadania otwarte. Tyle samo czasu na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli na egzaminach z geografii, chemii i z fizyki, na nich zadań będzie od 20 do 30. Na historii do rozwiązania w ciągu 90 minut będzie od 24 do 28 zadań. Czas trwania egzaminu będzie mógł zostać wydłużony w przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, oraz w przypadku cudzoziemców.
Polecamy: Seria poradników z prawa pracy
W informatorach zamieszczono też przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z zasadami punktowania.
REKLAMA
Egzaminy ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Wiosną 2019 r. uczniowie zdawali go po raz pierwszy. Jest trzydniowy: pierwszego dnia ósmoklasiści zdają egzamin z języka polskiego, drugiego – z matematyki, trzeciego – z wybranego języka obcego nowożytnego, przy czym uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
W takiej formie – trzy dni, trzy egzaminy – egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do 2021 r. Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni – uczniowie będą zdawali także egzamin z przedmiotu do wyboru. W tej grupie znalazły się: biologia, chemia, fizyka, geografia i historia.
Uczniowie będą mogli wybrać tylko jeden z przedmiotów do wyboru. Swój wybór będą musieli zadeklarować na początku nauki w VIII klasie (do 30 września). Po złożeniu deklaracji nie będą mogli zmienić zdania. Tak samo jak dotąd było z wyborem języka obcego.
REKLAMA
Wraz z wydłużaniem nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat od roku szkolnego 2017/2018 zaczęto wprowadzać stopniowo nową podstawę programową nauczania, począwszy od klasy I, IV i VII. Wprowadzając reformę, zdecydowano, że egzamin z pełnej czterodniowej formule jako pierwsi zdawać będą uczniowie, którzy od IV klasy uczą się zgodnie z nową podstawą. Są to uczniowie, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę w klasach VII szkoły podstawowej.
Od obecnego roku szkolnego egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany pod koniec maja. W ubiegłym roku – podobnie jak kiedyś sprawdzian dla szóstoklasistów oraz egzamin gimnazjalny – odbył się w kwietniu. W roku szkolnym 2019/2020 egzamin dla ósmoklasistów zgodnie z pierwotnym harmonogramem miał być również przeprowadzony w kwietniu, jednak ze względu na epidemię przeniesiono go na czerwiec.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w terminie głównym to będzie go pisał w terminie dodatkowym. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
REKLAMA
REKLAMA