REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzamin ósmoklasisty w 2021 r. - kiedy, jak wygląda, kto sprawdza

Egzamin ósmoklasisty w 2021 r. - kiedy, jak wygląda, kto sprawdza
Egzamin ósmoklasisty w 2021 r. - kiedy, jak wygląda, kto sprawdza
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty to egzamin, który piszą uczniowie na zakończenie edukacji w szkole podstawowej. Kiedy odbędzie się egzamin w 2021 r.? Jak wygląda, kto go sprawdza? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym tekście.

Który rocznik pisze egzamin ósmoklasisty?

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

REKLAMA

  • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.

W tym roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpią uczniowie z rocznika 2006/2007.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Kiedy egzamin ósmoklasisty w 2021 r.?

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 25-27 maja 2021 r. Oznacza to więcej czasu na przyswojenie materiału niż dotychczas, gdy egzamin odbywał się w kwietniu. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z językiem polskim, drugiego z matematyką a 27 maja z językiem obcym nowożytnym. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00.

Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 16 czerwca do 18 czerwca 2021 r. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym albo przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak długo trwa egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty trwa 3 dni. W standardowej, pisanej przez większość formie, język polski trwa 120 minut, matematyka 100 minut, język obcy nowożytny 90 minut.

Z dłuższego niż standardowy czasu mogą korzystać m.in. dyslektycy, osoby słabowidzące i słabosłyszące, osoby z zespołem Aspergera czy tez z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

Co wziąć na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin ósmoklasisty należy zabrać przede wszystkim długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) do zapisywania odpowiedzi. Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych.

Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym.

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty?

REKLAMA

W 2021 r. ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych :języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego. Uczeń może pisać egzamin z jednego z następujących języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Zdający może wybrać tylko ten, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin jest pisemny. W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte – testowe, takie, w których uczeń zaznacza jedną odpowiedź z kilku podanych, jak i zadania otwarte, w których uczeń sam formułuje odpowiedź. ‎

Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty?

Do tej pory egzamin ósmoklasisty był przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. W tym roku zostanie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki określające ostateczny kształt wymagań ma być wydane w grudniu 2020 r.

Dodatkowo dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.

Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 r.

Kto przeprowadza egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) oraz przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE). Egzamin przeprowadza się w szkołach mających warunki lokalowe i techniczne, zapewniające prawidłowy przebieg egzaminu. Najczęściej odbywa się on po prostu w szkole w której uczeń się uczy.

Za organizację i przebieg egzaminu ósmoklasisty w danej szkole odpowiada dyrektor tej szkoły. Jest on przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego. Powołuje członków zespołu egzaminacyjnego a także zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych salach egzaminacyjnych.

Kto sprawdza egzamin ósmoklasisty?

Egzamin sprawdzają egzaminatorzy OKE. Jest on kodowany, co zapewnia anonimowość. Egzaminatorem OKE może zostać nauczyciel posiadający odpowiednie kwalifikacje przedmiotowe po ukończeniu szkolenia w OKE.

Egzamin ósmoklasisty czy można nie zdać?

Do egzaminu ósmoklasisty ma obowiązek przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego nie można go nie zdać.

Wynik jest jednak ważny w kontekście rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

Jak poszły egzaminy ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 2 lipca 2021 r. Do 8 lipca wyniki, zaświadczenia i informacje mają być przekazane szkołom. Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji to zaś 9 lipca 2021 r.

Oprac. Marta Zdanowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA