REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023. Wiemy, kto może jeszcze zmienić deklarację maturalną

Do 20 kwietnia maturzyści-olimpijczycy i niektórzy maturzyści z techników mogą złożyć wniosek o zmianę deklaracji maturalnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Maturzyści-olimpijczycy i część maturzystów z techników mogą do 20 kwietnia wprowadzić zmiany do swoich deklaracji maturalnych. 

Deklaracja maturalna to dokument, w którym osoba przystępująca do egzaminu dojrzałości musi podać, jakie przedmioty będzie zdawać i na jakim poziomie. Zgodnie z terminarzem maturalnym obowiązującym w roku szkolnym 2022/2023, ogłoszonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika, wszystkich uczniów klas maturalnych obowiązują dwa terminy złożenia deklaracji. 

REKLAMA

Terminy złożenia deklaracji wstępnej minęły, ale są wyjątki

REKLAMA

Termin złożenia deklaracji wstępnej upłynął 30 września 2022 r., a termin złożenia deklaracji ostatecznej 7 lutego 2023 r. Po terminie złożenia deklaracji ostatecznej, poza pewnymi wyjątkami, nie można wprowadzić już do niej zmian. Wyjątki dotyczą maturzystów-olimpijczyków i części maturzystów z techników.

Do 20 kwietnia tegoroczni maturzyści-olimpijczycy mogą złożyć wniosek o zmianę wyboru przedmiotu lub poziomu egzaminu w przypadku uzyskania tytułu laureata lub finalisty z innego przedmiotu niż wskazany w deklaracji. Maturzysta, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, jest zwolniony z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu i automatycznie otrzymuje 100 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z tego przedmiotu.

Także do 20 kwietnia maturzyści z techników mogą złożyć wniosek o rezygnacje z egzaminu z obowiązkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym w przypadku uzyskania dokumentów uprawniających do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Taką możliwość wprowadzono po raz pierwszy w roku szkolnym 2021/2022.

Kiedy tegoroczne matury?

REKLAMA

Rok szkolny 2022/2023 dla maturzystów zakończy się 28 kwietnia. W obecnym roku szkolnym egzaminy maturalne w sesji głównej przeprowadzone zostaną w dniach 4 – 23 maja. Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w terminie głównym, odbędzie się od 1 do 19 czerwca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę zgodnie z nową formułą. To rocznik, który jako pierwszy skończył 8-letnią szkołę podstawową, kończy 4-letnie liceum i uczył się zgodnie z nową podstawą programową.

Formuła 2023

Maturzyści zdający w nowej formule (tzw. Formuła 2023) będą musieli – tak jak dotąd – obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego (obligatoryjnych na poziomie podstawowym, chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru zdawanego na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do większej liczby egzaminów na poziomie rozszerzonym, maksymalnie do sześciu). Obowiązkowe są też dla maturzystów dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: pisemnego i ustnego.

Aby zdać maturę – tak jak obecnie – trzeba będzie uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia (dotyczy to egzaminów pisemnych i ustnych). W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego (próg obowiązywać będzie dopiero na maturze w 2025 r. – na egzaminie z przedmiotu wybranego przez maturzystę, jako egzamin obowiązkowy).

Wiosną 2023 r. absolwenci techników zdawać będą maturę jeszcze według starych zasad – będzie to ostatni rocznik absolwentów 4-letnich techników. Dla nich też egzamin przeprowadzony będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, ale są to inne wymagania niż dla tegorocznych maturzystów z liceów. Ogłoszono je ogłoszonych w grudniu 2020 r.

Na maturze wymagania zawężone

W 2023 r. egzamin maturalny w „Formule 2023” z każdego przedmiotu przeprowadzony będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki w sprawie wymagań egzaminacyjnych z 10 czerwca 2022 r. Wymagania egzaminacyjne stanowią katalog zawężonych o 20 – 25 proc. wymagań określonych w podstawie programowej.

Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników.

7 lipca maturzyści, zarówno zdający w nowej formule, jak i w starej, poznają wyniki egzaminów i otrzymają świadectwa dojrzałości. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA