REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: Na koniec kierowania resortem 53 500 zł x 6450 młodzieżowych drużyn pożarniczych = 345 mln zł

P. Czarnek: Na koniec kierowania resortem 53 500 zł x 6450 młodzieżowych drużyn pożarniczych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na koniec kierowania resortem edukacji min. P. Czarnej planuje uruchomienie programu wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Koszt około 400 mln zł.

REKLAMA

Młodzieżowe drużyny pożarnicze - wysokość dotacji:

 • Obozy szkoleniowo-wypoczynkowe – 20 300 000 zł
 • Przygotowanie programu merytorycznego przez PSP – 25 000 zł
 • Szkolenie merytoryczne kadry (opiekunów) MDP – 9 673 500 zł
 • Organizacja kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy – 9 675 000 zł
 • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (szczebel  gminny – powiatowy – wojewódzki - ogólnopolski oraz akcja promocyjna) – 20 284 000 zł
 • Realizacja działań wynikających z programu bezpośrednio przez MDP (Organizowanie działalności kulturalno-oświatowej i historycznej w środowisku.) do 53 500 zł x 6 450 drużyn – 345 075 000 zł
 • Koszty obsługi przez PSP szacowane na poziomie ok. 150 000 zł.

Biorąc pod uwagę liczbę młodzieżowych drużyn pożarniczych na terenie kraju, wysokość dotacji na 1 MDP wynosić będzie ok. 53 500 zł.

Na realizację programu w latach 2023–2024  przewidziano środki z budżetu państwa w wysokości 400 mln zł.

Rządowy program wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych „Bezpieczeństwo mojej gminy – historia, teraźniejszość, przyszłość” na lata 2023–2024

Cel programu:

 • wsparcie rozwoju i funkcjonowania młodzieżowych drużyn pożarniczych działających w ramach ochotniczych straży pożarnych
 • wzmocnienie ich roli w realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych wobec dzieci i młodzieży, a także ich przygotowania do pełnienia funkcji strażaka OSP lub PSP w dorosłym życiu.

Sposób realizacji programu:

 • rozwijanie sprawności fizycznej członków MDP przez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki
 • organizacja obozów szkoleniowo-wypoczynkowych;
 • szkolenia kadr MDP;

Kto składa wniosek?:

Wnioski składają OSP do właściwego komendanta powiatowego/miejskiego PSP

 • środki dla OSP na realizację programu przekazuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na podstawie wniosku o dotację, złożonego za pośrednictwem komendanta powiatowego/miejskiego PSP – właściwego dla siedziby wnioskującej OSP.
 • w przypadku wniosku obejmującego „Organizowanie działalności kulturalno-oświatowej i historycznej w środowisku” wniosek musi zawierać opinię kuratora oświaty w zakresie jego poprawności pod względem merytorycznym.

Uruchomienie środków:

 • Minister właściwy do spraw wewnętrznych we współpracy z Ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania  informuje za pośrednictwem wojewodów i komendantów wojewódzkich PSP – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz prezesów ochotniczych straży pożarnych o programie oraz uruchamia środki dla Komendanta Głównego PSP
 • Komendant Główny PSP: kwalifikuje wnioski OSP, udziela dotacji OSP i zawiera z nimi umowę na realizację programu
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

REKLAMA

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

REKLAMA

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA