REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: Na koniec kierowania resortem 53 500 zł x 6450 młodzieżowych drużyn pożarniczych = 345 mln zł

P. Czarnek: Na koniec kierowania resortem 53 500 zł x 6450 młodzieżowych drużyn pożarniczych
P. Czarnek: Na koniec kierowania resortem 53 500 zł x 6450 młodzieżowych drużyn pożarniczych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na koniec kierowania resortem edukacji min. P. Czarnej planuje uruchomienie programu wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Koszt około 400 mln zł.

REKLAMA

Młodzieżowe drużyny pożarnicze - wysokość dotacji:

 • Obozy szkoleniowo-wypoczynkowe – 20 300 000 zł
 • Przygotowanie programu merytorycznego przez PSP – 25 000 zł
 • Szkolenie merytoryczne kadry (opiekunów) MDP – 9 673 500 zł
 • Organizacja kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy – 9 675 000 zł
 • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (szczebel  gminny – powiatowy – wojewódzki - ogólnopolski oraz akcja promocyjna) – 20 284 000 zł
 • Realizacja działań wynikających z programu bezpośrednio przez MDP (Organizowanie działalności kulturalno-oświatowej i historycznej w środowisku.) do 53 500 zł x 6 450 drużyn – 345 075 000 zł
 • Koszty obsługi przez PSP szacowane na poziomie ok. 150 000 zł.

Biorąc pod uwagę liczbę młodzieżowych drużyn pożarniczych na terenie kraju, wysokość dotacji na 1 MDP wynosić będzie ok. 53 500 zł.

Na realizację programu w latach 2023–2024  przewidziano środki z budżetu państwa w wysokości 400 mln zł.

Rządowy program wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych „Bezpieczeństwo mojej gminy – historia, teraźniejszość, przyszłość” na lata 2023–2024

Cel programu:

 • wsparcie rozwoju i funkcjonowania młodzieżowych drużyn pożarniczych działających w ramach ochotniczych straży pożarnych
 • wzmocnienie ich roli w realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych wobec dzieci i młodzieży, a także ich przygotowania do pełnienia funkcji strażaka OSP lub PSP w dorosłym życiu.

Sposób realizacji programu:

 • rozwijanie sprawności fizycznej członków MDP przez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki
 • organizacja obozów szkoleniowo-wypoczynkowych;
 • szkolenia kadr MDP;

Kto składa wniosek?:

Wnioski składają OSP do właściwego komendanta powiatowego/miejskiego PSP

 • środki dla OSP na realizację programu przekazuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na podstawie wniosku o dotację, złożonego za pośrednictwem komendanta powiatowego/miejskiego PSP – właściwego dla siedziby wnioskującej OSP.
 • w przypadku wniosku obejmującego „Organizowanie działalności kulturalno-oświatowej i historycznej w środowisku” wniosek musi zawierać opinię kuratora oświaty w zakresie jego poprawności pod względem merytorycznym.

Uruchomienie środków:

 • Minister właściwy do spraw wewnętrznych we współpracy z Ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania  informuje za pośrednictwem wojewodów i komendantów wojewódzkich PSP – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz prezesów ochotniczych straży pożarnych o programie oraz uruchamia środki dla Komendanta Głównego PSP
 • Komendant Główny PSP: kwalifikuje wnioski OSP, udziela dotacji OSP i zawiera z nimi umowę na realizację programu
Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

  Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

  TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

  W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

  REKLAMA

  Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

  Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

  W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

  Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

  REKLAMA