Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry klimat w naszych miastach

 • Artykuł sponsorowany
Gdy rozmawiamy o zmianach klimatu, nie myślimy już o nich jak o abstrakcyjnym problemie, z którym realnie będą się mierzyć dopiero nasze dzieci i wnuki. Zmiany te stają się naszą nową rzeczywistością i to, co jeszcze kilka lat temu wydawało się scenariuszem z filmu katastroficznego – wzrost temperatury, susze, gwałtowne opady deszczu, podtopienia, a nawet wielkie powodzie – to teraz część naszej codzienności. I choć często o zmianach mówimy w kontekście globalnym, to prawdziwe ich skutki doświadczamy lokalnie – w miejscowościach, w których żyjemy i pracujemy. W odpowiedzi na te wyzwania kluczowe stają się działania adaptacyjne na poziomie samorządowym, które wspierają Fundusze Europejskie.

Wsparcie było i jest dostępne

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to jeden z priorytetów Unii Europejskiej.  Przeznaczone na ten cel Fundusze Europejskie od lat wspierają Polskę w realizacji projektów związanych ze zmianami klimatycznymi. Realizowany w latach 2014-2020 program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), kładł nacisk m.in. na adaptację do tych zmian oraz zwiększanie odporności na klęski żywiołowe. W najbliższych latach o dobry klimat zadba jego następca – program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), który wprost realizuje jeden z celów rozwojowych europejskiej polityki spójności, tj. „Bardziej przyjazna dla środowiska i odporna Europa”. To właśnie dzięki niemu samorządy miejskie będą mogły realizować swoje inwestycje w zakresie adaptacji do zmian klimatycznych.

Euvic

Euvic

Fot. Aleksii Smoliakov - Adobe Stock 

Materiały prasowe

Pierwsze konkursy ruszyły

Pod koniec września rozpoczął się konkurs, w ramach którego miasta powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miasta będące stolicami powiatów o liczbie mieszkańców od 15 do 20 tys. mogą otrzymać dofinansowanie na opracowanie dokumentów planistycznych, tj. miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Czas na zgłoszenie wniosków upływa 30 listopada br., natomiast właśnie ruszył kolejny konkurs skierowany do tych miast, w którym łącznie przewidziano 500 mln złotych do wykorzystania przez jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub jednostki organizacyjne. Od 31 października mogą one zgłaszać swoje propozycje projektów inwestycyjnych, obejmujących m.in. zrównoważone i zaadaptowane do zmian klimatu systemy gospodarowania wodami opadowymi oraz rozwój zielono‐niebieskiej infrastruktury. W praktyce oznacza to rozwiązania, które pomogą samorządom lepiej zarządzać wodą deszczową i zapobiegać innym problemom, jakie niesie ze sobą zmieniający się klimat. Dzięki realizacji poprzedniego programu mamy już zresztą w Polsce kilka ciekawych przykładów, jak do takiego zadania podejść w praktyce. 

 

Słupsk daje dobry przykład 

Jednym z nich jest Słupsk, który dzięki wsparciu POIiŚ zrealizował projekt pn. „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi”. Dzięki prawie 20 mln złotych dofinansowania wybudowano m.in. 4 zbiorniki retencyjno-rozsączające, w tym jeden podziemny, który umieszczono pod boiskiem sportowym. Wymieniono również nawierzchnię jednego z parkingów samochodowych, aby lepiej przepuszczała ona wodę. Na ulicach słupskich miast powstały tzw. trawniki deszczowe, czyli przestrzenie, które mają maksymalnie wykorzystywać opady deszczowe i wspierać lokalną retencję wody. Mają one za zadanie przeciwdziałać negatywnym skutkom urbanizacji, takim jak szybki odpływ wód opadowych, powodzie miejskie czy zanieczyszczenie wód. Docelowo będą one elementem połączonego systemu retencji miejskiej, pozwalającego na stopniową redukcję powierzchniowego spływu wód opadowych, przede wszystkim z terenów uszczelnionych i poprawę ich jakości.

Euvic

Euvic

Fot. Santiago Silver - Adobe Stock  

Materiały prasowe

Zielono-niebieskie korzyści dla samorządów 

Inwestycje samorządów w zielono-niebieską infrastrukturę prowadzą m.in. do powstawania nowych zielonych przestrzeni miejskich, a co za tym idzie do ich odbetonowywania. To z kolei przynosi konkretne korzyści w kontekście zmian klimatu, ale też bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Działania takie skutecznie walczą np. z miejskim efektem "wysp ciepła", obniżając lokalne temperatury i czyniąc miasta bardziej komfortowymi do życia. Poprawiają również zarządzanie wodami opadowymi, zmniejszając ryzyko powodzi i podtopień. Dodatkowo, roślinność miejska absorbuje dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia, co przyczynia się do lepszej jakości powietrza. Inwestycje te wspierają również bioróżnorodność oraz oferują mieszkańcom przestrzenie do wypoczynku i rekreacji.

Euvic

Euvic

Fot. Suplim - Adobe Stock  

Materiały prasowe

Bądź na bieżąco z FEnIKS-em

Propozycje projektów będzie można zgłaszać do końca listopada br. Aby być na bieżąco z informacjami o kolejnych konkursach na działania adaptacyjne do zmian klimatu koniecznie odwiedźcie stronę internetową programu FEnIKS. Zachęcamy również do lektury miesięcznika „Rozejrzyj się!”, aby zapoznać się z aktualnościami na temat programu i szczegółami na temat oferowanego wsparcia. 

Euvic belka

Euvic belka

 

Materiały prasowe

Autopromocja
Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.