Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry klimat w naszych miastach

 • Artykuł sponsorowany
Gdy rozmawiamy o zmianach klimatu, nie myślimy już o nich jak o abstrakcyjnym problemie, z którym realnie będą się mierzyć dopiero nasze dzieci i wnuki. Zmiany te stają się naszą nową rzeczywistością i to, co jeszcze kilka lat temu wydawało się scenariuszem z filmu katastroficznego – wzrost temperatury, susze, gwałtowne opady deszczu, podtopienia, a nawet wielkie powodzie – to teraz część naszej codzienności. I choć często o zmianach mówimy w kontekście globalnym, to prawdziwe ich skutki doświadczamy lokalnie – w miejscowościach, w których żyjemy i pracujemy. W odpowiedzi na te wyzwania kluczowe stają się działania adaptacyjne na poziomie samorządowym, które wspierają Fundusze Europejskie.

Wsparcie było i jest dostępne

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to jeden z priorytetów Unii Europejskiej.  Przeznaczone na ten cel Fundusze Europejskie od lat wspierają Polskę w realizacji projektów związanych ze zmianami klimatycznymi. Realizowany w latach 2014-2020 program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), kładł nacisk m.in. na adaptację do tych zmian oraz zwiększanie odporności na klęski żywiołowe. W najbliższych latach o dobry klimat zadba jego następca – program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), który wprost realizuje jeden z celów rozwojowych europejskiej polityki spójności, tj. „Bardziej przyjazna dla środowiska i odporna Europa”. To właśnie dzięki niemu samorządy miejskie będą mogły realizować swoje inwestycje w zakresie adaptacji do zmian klimatycznych.

Euvic

Euvic

Fot. Aleksii Smoliakov - Adobe Stock 

Materiały prasowe

Pierwsze konkursy ruszyły

Pod koniec września rozpoczął się konkurs, w ramach którego miasta powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miasta będące stolicami powiatów o liczbie mieszkańców od 15 do 20 tys. mogą otrzymać dofinansowanie na opracowanie dokumentów planistycznych, tj. miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Czas na zgłoszenie wniosków upływa 30 listopada br., natomiast właśnie ruszył kolejny konkurs skierowany do tych miast, w którym łącznie przewidziano 500 mln złotych do wykorzystania przez jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub jednostki organizacyjne. Od 31 października mogą one zgłaszać swoje propozycje projektów inwestycyjnych, obejmujących m.in. zrównoważone i zaadaptowane do zmian klimatu systemy gospodarowania wodami opadowymi oraz rozwój zielono‐niebieskiej infrastruktury. W praktyce oznacza to rozwiązania, które pomogą samorządom lepiej zarządzać wodą deszczową i zapobiegać innym problemom, jakie niesie ze sobą zmieniający się klimat. Dzięki realizacji poprzedniego programu mamy już zresztą w Polsce kilka ciekawych przykładów, jak do takiego zadania podejść w praktyce. 

 

Słupsk daje dobry przykład 

Jednym z nich jest Słupsk, który dzięki wsparciu POIiŚ zrealizował projekt pn. „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi”. Dzięki prawie 20 mln złotych dofinansowania wybudowano m.in. 4 zbiorniki retencyjno-rozsączające, w tym jeden podziemny, który umieszczono pod boiskiem sportowym. Wymieniono również nawierzchnię jednego z parkingów samochodowych, aby lepiej przepuszczała ona wodę. Na ulicach słupskich miast powstały tzw. trawniki deszczowe, czyli przestrzenie, które mają maksymalnie wykorzystywać opady deszczowe i wspierać lokalną retencję wody. Mają one za zadanie przeciwdziałać negatywnym skutkom urbanizacji, takim jak szybki odpływ wód opadowych, powodzie miejskie czy zanieczyszczenie wód. Docelowo będą one elementem połączonego systemu retencji miejskiej, pozwalającego na stopniową redukcję powierzchniowego spływu wód opadowych, przede wszystkim z terenów uszczelnionych i poprawę ich jakości.

Euvic

Euvic

Fot. Santiago Silver - Adobe Stock  

Materiały prasowe

Zielono-niebieskie korzyści dla samorządów 

Inwestycje samorządów w zielono-niebieską infrastrukturę prowadzą m.in. do powstawania nowych zielonych przestrzeni miejskich, a co za tym idzie do ich odbetonowywania. To z kolei przynosi konkretne korzyści w kontekście zmian klimatu, ale też bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Działania takie skutecznie walczą np. z miejskim efektem "wysp ciepła", obniżając lokalne temperatury i czyniąc miasta bardziej komfortowymi do życia. Poprawiają również zarządzanie wodami opadowymi, zmniejszając ryzyko powodzi i podtopień. Dodatkowo, roślinność miejska absorbuje dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia, co przyczynia się do lepszej jakości powietrza. Inwestycje te wspierają również bioróżnorodność oraz oferują mieszkańcom przestrzenie do wypoczynku i rekreacji.

Euvic

Euvic

Fot. Suplim - Adobe Stock  

Materiały prasowe

Bądź na bieżąco z FEnIKS-em

Propozycje projektów będzie można zgłaszać do końca listopada br. Aby być na bieżąco z informacjami o kolejnych konkursach na działania adaptacyjne do zmian klimatu koniecznie odwiedźcie stronę internetową programu FEnIKS. Zachęcamy również do lektury miesięcznika „Rozejrzyj się!”, aby zapoznać się z aktualnościami na temat programu i szczegółami na temat oferowanego wsparcia. 

Euvic belka

Euvic belka

 

Materiały prasowe

Autopromocja
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  Niepełnosprawny z Łańcuta nie da rady dotrzeć do Rzeszowa na komisję po punkty. Jakie ma opcje? [świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  Szczepienia na koronawirusa (podwariant XBB.1.5. "Kraken") w Polsce - zapisy od 6 grudnia 2023 r.

  Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.

  Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

  Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

  Od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób

  4 grudnia, w Barbórkę czyli Dzień Górnika prezydent Andrzej Duda spotkał się ratownikami górniczymi. Przypomniał, że od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób. 

  Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Czujnik czadu może uratować życie

  Następna ofiara zatrucia czadem. 22- letni mężczyzna stracił przytomność w wannie, winny jest najprawdopodobniej gazowy podgrzewacz wody. Strażacy od lat zachęcają do instalacji czujników czadu. 

  Leczenie zębów? Polacy wciąż głównie wybierają gabinety prywatne

  Na NFZ czy prywatnie? Gdzie Polacy leczą zęby? Coraz popularniejsze staje się łączenie usług bezpłatnych z odpłatnymi. 

  Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?

  To stawki świadczeń dla studentów na Politechnice Opolskiej.

  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego