REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można zdobyć międzynarodowe uprawnienia ACCA

AP

REKLAMA

REKLAMA

Audytorem wewnętrznym w jednostce sektora finansów publicznych może być osoba z uprawnieniami ACCA. Jak można je zdobyć?

PIOTR WYBORSKI

REKLAMA

ACCA, CIA menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Gospodarczym w Ernst & Young Business Advisory

REKLAMA

Tytuł ACCA jest przyznawany przez Association of Chartered Certified Accountants - międzynarodową organizację zawodową z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zrzesza ponad 130 tysięcy specjalistów z zakresu finansów i zarządzania z 170 krajów świata. Aby zostać członkiem ACCA, należy zdać 14 egzaminów oraz posiadać odpowiednią praktykę zawodową.

Egzaminy w ramach programu szkoleniowego ACCA są podzielone na dwie części: podstawową (dziewięć egzaminów) i zaawansowaną (pięć egzaminów). Zakres egzaminów ACCA obejmuje takie zagadnienia jak: międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, rachunkowość zarządcza, audyt, prawo handlowe i podatkowe, analiza finansowa, zarządzanie oraz tworzenie strategii finansowych. Program ACCA uwzględnia lokalną specyfikę poszczególnych krajów, np. egzamin dotyczący podatków można zdawać w wariancie obejmującym polskie regulacje podatkowe.

Egzaminy ACCA są przeprowadzane w formie pisemnej w języku angielskim i odbywają się w dwóch sesjach w ciągu roku: na początku czerwca i grudnia w 160 centrach egzaminacyjnych na całym świecie. W Polsce egzaminy ACCA można zdawać w Warszawie i w Krakowie. Program ACCA umożliwia dużą dowolność w zakresie tempa przystępowania do egzaminów - podczas jednej sesji można przystąpić od jednego do czterech egzaminów lub wstrzymać się ze zdawaniem do kolejnej sesji. Jedynym kryterium ograniczającym jest okres dziesięciu lat od rejestracji do organizacji ACCA, podczas którego należy zdać wszystkie egzaminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W przypadku spełnienia określonych kryteriów, takich jak odpowiedni kierunek i program studiów wyższych lub posiadanie innych licencji i kwalifikacji zawodowych, organizacja ACCA przyznaje zwolnienia z części egzaminów.

REKLAMA

Przygotowanie do poszczególnych egzaminów wymaga poświęcenia czasu na zapoznanie się z materiałami szkoleniowymi oraz przykładowymi zadaniami egzaminacyjnymi. W Polsce działają profesjonalne firmy szkoleniowe posiadające akredytację ACCA, takie jak np. Ernst & Young Academy of Business, które zapewniają intensywny program szkoleniowy umożliwiający efektywne przygotowanie się do egzaminów.

Członkowstwo w ACCA jest przyznawane po zdaniu wszystkich wymaganych egzaminów oraz udokumentowaniu minimum trzyletniej praktyki zawodowej, spełniającej określone wymagania postawione przez ACCA. Kryterium praktyki zawodowej spełnia m.in. praca w audycie wewnętrznym, bankowości, dziale finansowym oraz audycie sprawozdań finansowych. Bez znaczenia jest sektor, w którym została nabyta praktyka zawodowa - zarówno sektor publiczny, jak i sektor prywatny spełniają wymagania ACCA.

Podsumowując, tytuł ACCA należy do najbardziej cenionych kwalifikacji zawodowych dla menedżerów oraz specjalistów finansowych i jest uznawany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Z punktu widzenia audytora wewnętrznego, kwalifikacje ACCA umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy o procesach finansowych i zarządczych zachodzących w jednostkach gospodarczych oraz o zasadach zarządzania finansami. Zdobycie takiej wiedzy zapewnia lepsze planowanie działań komórki audytu wewnętrznego i wyższą jakość rezultatów prac audytorskich.

(AP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA