Jak można zdobyć międzynarodowe uprawnienia ACCA
REKLAMA
REKLAMA
PIOTR WYBORSKI
REKLAMA
ACCA, CIA menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Gospodarczym w Ernst & Young Business Advisory
REKLAMA
Tytuł ACCA jest przyznawany przez Association of Chartered Certified Accountants - międzynarodową organizację zawodową z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zrzesza ponad 130 tysięcy specjalistów z zakresu finansów i zarządzania z 170 krajów świata. Aby zostać członkiem ACCA, należy zdać 14 egzaminów oraz posiadać odpowiednią praktykę zawodową.
Egzaminy w ramach programu szkoleniowego ACCA są podzielone na dwie części: podstawową (dziewięć egzaminów) i zaawansowaną (pięć egzaminów). Zakres egzaminów ACCA obejmuje takie zagadnienia jak: międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, rachunkowość zarządcza, audyt, prawo handlowe i podatkowe, analiza finansowa, zarządzanie oraz tworzenie strategii finansowych. Program ACCA uwzględnia lokalną specyfikę poszczególnych krajów, np. egzamin dotyczący podatków można zdawać w wariancie obejmującym polskie regulacje podatkowe.
Egzaminy ACCA są przeprowadzane w formie pisemnej w języku angielskim i odbywają się w dwóch sesjach w ciągu roku: na początku czerwca i grudnia w 160 centrach egzaminacyjnych na całym świecie. W Polsce egzaminy ACCA można zdawać w Warszawie i w Krakowie. Program ACCA umożliwia dużą dowolność w zakresie tempa przystępowania do egzaminów - podczas jednej sesji można przystąpić od jednego do czterech egzaminów lub wstrzymać się ze zdawaniem do kolejnej sesji. Jedynym kryterium ograniczającym jest okres dziesięciu lat od rejestracji do organizacji ACCA, podczas którego należy zdać wszystkie egzaminy.
W przypadku spełnienia określonych kryteriów, takich jak odpowiedni kierunek i program studiów wyższych lub posiadanie innych licencji i kwalifikacji zawodowych, organizacja ACCA przyznaje zwolnienia z części egzaminów.
REKLAMA
Przygotowanie do poszczególnych egzaminów wymaga poświęcenia czasu na zapoznanie się z materiałami szkoleniowymi oraz przykładowymi zadaniami egzaminacyjnymi. W Polsce działają profesjonalne firmy szkoleniowe posiadające akredytację ACCA, takie jak np. Ernst & Young Academy of Business, które zapewniają intensywny program szkoleniowy umożliwiający efektywne przygotowanie się do egzaminów.
Członkowstwo w ACCA jest przyznawane po zdaniu wszystkich wymaganych egzaminów oraz udokumentowaniu minimum trzyletniej praktyki zawodowej, spełniającej określone wymagania postawione przez ACCA. Kryterium praktyki zawodowej spełnia m.in. praca w audycie wewnętrznym, bankowości, dziale finansowym oraz audycie sprawozdań finansowych. Bez znaczenia jest sektor, w którym została nabyta praktyka zawodowa - zarówno sektor publiczny, jak i sektor prywatny spełniają wymagania ACCA.
Podsumowując, tytuł ACCA należy do najbardziej cenionych kwalifikacji zawodowych dla menedżerów oraz specjalistów finansowych i jest uznawany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Z punktu widzenia audytora wewnętrznego, kwalifikacje ACCA umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy o procesach finansowych i zarządczych zachodzących w jednostkach gospodarczych oraz o zasadach zarządzania finansami. Zdobycie takiej wiedzy zapewnia lepsze planowanie działań komórki audytu wewnętrznego i wyższą jakość rezultatów prac audytorskich.
(AP)
REKLAMA
REKLAMA