REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można zdobyć międzynarodowe uprawnienia ACCA

AP

REKLAMA

REKLAMA

Audytorem wewnętrznym w jednostce sektora finansów publicznych może być osoba z uprawnieniami ACCA. Jak można je zdobyć?

PIOTR WYBORSKI

REKLAMA

ACCA, CIA menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Gospodarczym w Ernst & Young Business Advisory

REKLAMA

Tytuł ACCA jest przyznawany przez Association of Chartered Certified Accountants - międzynarodową organizację zawodową z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zrzesza ponad 130 tysięcy specjalistów z zakresu finansów i zarządzania z 170 krajów świata. Aby zostać członkiem ACCA, należy zdać 14 egzaminów oraz posiadać odpowiednią praktykę zawodową.

Egzaminy w ramach programu szkoleniowego ACCA są podzielone na dwie części: podstawową (dziewięć egzaminów) i zaawansowaną (pięć egzaminów). Zakres egzaminów ACCA obejmuje takie zagadnienia jak: międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, rachunkowość zarządcza, audyt, prawo handlowe i podatkowe, analiza finansowa, zarządzanie oraz tworzenie strategii finansowych. Program ACCA uwzględnia lokalną specyfikę poszczególnych krajów, np. egzamin dotyczący podatków można zdawać w wariancie obejmującym polskie regulacje podatkowe.

Egzaminy ACCA są przeprowadzane w formie pisemnej w języku angielskim i odbywają się w dwóch sesjach w ciągu roku: na początku czerwca i grudnia w 160 centrach egzaminacyjnych na całym świecie. W Polsce egzaminy ACCA można zdawać w Warszawie i w Krakowie. Program ACCA umożliwia dużą dowolność w zakresie tempa przystępowania do egzaminów - podczas jednej sesji można przystąpić od jednego do czterech egzaminów lub wstrzymać się ze zdawaniem do kolejnej sesji. Jedynym kryterium ograniczającym jest okres dziesięciu lat od rejestracji do organizacji ACCA, podczas którego należy zdać wszystkie egzaminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W przypadku spełnienia określonych kryteriów, takich jak odpowiedni kierunek i program studiów wyższych lub posiadanie innych licencji i kwalifikacji zawodowych, organizacja ACCA przyznaje zwolnienia z części egzaminów.

REKLAMA

Przygotowanie do poszczególnych egzaminów wymaga poświęcenia czasu na zapoznanie się z materiałami szkoleniowymi oraz przykładowymi zadaniami egzaminacyjnymi. W Polsce działają profesjonalne firmy szkoleniowe posiadające akredytację ACCA, takie jak np. Ernst & Young Academy of Business, które zapewniają intensywny program szkoleniowy umożliwiający efektywne przygotowanie się do egzaminów.

Członkowstwo w ACCA jest przyznawane po zdaniu wszystkich wymaganych egzaminów oraz udokumentowaniu minimum trzyletniej praktyki zawodowej, spełniającej określone wymagania postawione przez ACCA. Kryterium praktyki zawodowej spełnia m.in. praca w audycie wewnętrznym, bankowości, dziale finansowym oraz audycie sprawozdań finansowych. Bez znaczenia jest sektor, w którym została nabyta praktyka zawodowa - zarówno sektor publiczny, jak i sektor prywatny spełniają wymagania ACCA.

Podsumowując, tytuł ACCA należy do najbardziej cenionych kwalifikacji zawodowych dla menedżerów oraz specjalistów finansowych i jest uznawany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Z punktu widzenia audytora wewnętrznego, kwalifikacje ACCA umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy o procesach finansowych i zarządczych zachodzących w jednostkach gospodarczych oraz o zasadach zarządzania finansami. Zdobycie takiej wiedzy zapewnia lepsze planowanie działań komórki audytu wewnętrznego i wyższą jakość rezultatów prac audytorskich.

(AP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA