REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można zdobyć międzynarodowe uprawnienia ACCA

AP

REKLAMA

REKLAMA

Audytorem wewnętrznym w jednostce sektora finansów publicznych może być osoba z uprawnieniami ACCA. Jak można je zdobyć?

PIOTR WYBORSKI

REKLAMA

ACCA, CIA menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Gospodarczym w Ernst & Young Business Advisory

REKLAMA

Tytuł ACCA jest przyznawany przez Association of Chartered Certified Accountants - międzynarodową organizację zawodową z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zrzesza ponad 130 tysięcy specjalistów z zakresu finansów i zarządzania z 170 krajów świata. Aby zostać członkiem ACCA, należy zdać 14 egzaminów oraz posiadać odpowiednią praktykę zawodową.

Egzaminy w ramach programu szkoleniowego ACCA są podzielone na dwie części: podstawową (dziewięć egzaminów) i zaawansowaną (pięć egzaminów). Zakres egzaminów ACCA obejmuje takie zagadnienia jak: międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, rachunkowość zarządcza, audyt, prawo handlowe i podatkowe, analiza finansowa, zarządzanie oraz tworzenie strategii finansowych. Program ACCA uwzględnia lokalną specyfikę poszczególnych krajów, np. egzamin dotyczący podatków można zdawać w wariancie obejmującym polskie regulacje podatkowe.

Egzaminy ACCA są przeprowadzane w formie pisemnej w języku angielskim i odbywają się w dwóch sesjach w ciągu roku: na początku czerwca i grudnia w 160 centrach egzaminacyjnych na całym świecie. W Polsce egzaminy ACCA można zdawać w Warszawie i w Krakowie. Program ACCA umożliwia dużą dowolność w zakresie tempa przystępowania do egzaminów - podczas jednej sesji można przystąpić od jednego do czterech egzaminów lub wstrzymać się ze zdawaniem do kolejnej sesji. Jedynym kryterium ograniczającym jest okres dziesięciu lat od rejestracji do organizacji ACCA, podczas którego należy zdać wszystkie egzaminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W przypadku spełnienia określonych kryteriów, takich jak odpowiedni kierunek i program studiów wyższych lub posiadanie innych licencji i kwalifikacji zawodowych, organizacja ACCA przyznaje zwolnienia z części egzaminów.

REKLAMA

Przygotowanie do poszczególnych egzaminów wymaga poświęcenia czasu na zapoznanie się z materiałami szkoleniowymi oraz przykładowymi zadaniami egzaminacyjnymi. W Polsce działają profesjonalne firmy szkoleniowe posiadające akredytację ACCA, takie jak np. Ernst & Young Academy of Business, które zapewniają intensywny program szkoleniowy umożliwiający efektywne przygotowanie się do egzaminów.

Członkowstwo w ACCA jest przyznawane po zdaniu wszystkich wymaganych egzaminów oraz udokumentowaniu minimum trzyletniej praktyki zawodowej, spełniającej określone wymagania postawione przez ACCA. Kryterium praktyki zawodowej spełnia m.in. praca w audycie wewnętrznym, bankowości, dziale finansowym oraz audycie sprawozdań finansowych. Bez znaczenia jest sektor, w którym została nabyta praktyka zawodowa - zarówno sektor publiczny, jak i sektor prywatny spełniają wymagania ACCA.

Podsumowując, tytuł ACCA należy do najbardziej cenionych kwalifikacji zawodowych dla menedżerów oraz specjalistów finansowych i jest uznawany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Z punktu widzenia audytora wewnętrznego, kwalifikacje ACCA umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy o procesach finansowych i zarządczych zachodzących w jednostkach gospodarczych oraz o zasadach zarządzania finansami. Zdobycie takiej wiedzy zapewnia lepsze planowanie działań komórki audytu wewnętrznego i wyższą jakość rezultatów prac audytorskich.

(AP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA