reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Budżet > Budżety obywatelskie na 2016 r. - koszty projektów

Budżety obywatelskie na 2016 r. - koszty projektów

Koszty projektów budżetów obywatelskich na 2016 rok z samorządów mają pomóc osobom zgłaszającym projekty. Specjalny raport uwzględnia cenniki budżetów obywatelskich z 15 województw.

Coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzanie u siebie budżetów obywatelskich. Ideą przewodnią jest oddanie w ręce obywateli możliwości zgłaszania i wybierania przedsięwzięć, które chcą by realizować w ich mieście, gminie, powiecie czy województwie.

- Mamy świadomość, że zgłaszający swoje projekty nie są koniecznie fachowcami i mogą mieć trudności z przedstawieniem właściwego kosztorysu proponowanego projektu – mówi Paweł Kupczak, autor raportu. - Dlatego przygotowaliśmy raport zawierający ceny najpopularniejszych przedsięwzięć proponowanych w ramach budżetów obywatelskich. Wiemy, że większość samorządów nie przygotowała takich „ściąg” dla swoich obywateli a są one bardzo przydatne. Chcemy w ten sposób pomóc osobom, które chcą złożyć projekty i w jednym miejscu zestawiliśmy szacunki.

Przeanalizowane zostały cenniki budżetów obywatelskich na 2016 rok z 15 samorządów: Białystok, Bielsko Biała, Gdańsk, Katowice, Kętrzyn, Lublin, Mikołów, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Sącz, Stary Sącz (budżet obywatelski na 2015), Śrem, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zabrze. Raport został on podzielony na 7 kategorii: infrastruktura drogowa, infrastruktura rowerowa, sport, rekreacja, mała infrastruktura, zieleń oraz inne. Przedstawione zostały średnie ceny 34 najpopularniejszych propozycji zgłaszanych do budżetów obywatelskich.

Zobacz również: Budżet obywatelski w Szczecinie

Warto nadmienić, że w propozycjach projektów do budżetów obywatelskich powinno się podać szacunkowy koszt przedsięwzięcia i zweryfikować czy te koszty nie przekraczają kwot podanych w regulaminie. Kwoty te mogą różnić się nawet dla inwestycji tego samego rodzaju, bowiem ma na to wpływ szereg różnych czynników. Dla przykładu przy budowie infrastruktury drogowej ok. 3-5% wartości całej inwestycji pochłania sporządzenie dokumentacji projektowej. Do tego należy dodać nadzór inwestorski. Realizując inwestycje związane z oświetleniem wykonanie dokumentacji projektowej stanowi 15% przedsięwzięcia a do tego należy doliczyć koszty związane z kanalizacją kablową, robotami ziemnymi w tym wykopkami i zasypkami, układaniem kabla energetycznego, uziemieniem czy badaniami i pomiarami.

INFRASTRUKTURA DROGOWA

  • chodnik (budowa lub wymiana) - 163 zł/m2 (średnia cena z 14 samorządów);
  • miejsce parkingowe (budowa miejsc postojowych / parkingowych np. z płyt ażurowych) - 276 zł/m2 (średnia cena z 6 samorządów);
reklama

Czytaj także

Autorzy:

Prezes Instytutu Myśli Innowacyjnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budżet obywatelski/ Fot. Fotolia
Budżet obywatelski/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama