REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rząd podniesie stawki kilometrówki?

Czy rząd podniesie stawki kilometrówki?
Czy rząd podniesie stawki kilometrówki?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 lat rząd nie zmienił kilometrówki. Stawki nie odpowiadają już rzeczywistym kosztom wykorzystania samochodu w firmach, przez listonoszy i leśników.

Co to jest kilometrówka?

To ewidencja przebiegu pojazdu, która służy do rozliczania wydatków ponoszonych na samochód w firmie. Prowadzi ją przedsiębiorca wykorzystujący prywatny samochód w celach firmowych. Kilometrówkę wykorzystują też leśnicy, listonosze. Infor.pl opisywał protest leśników w 2021 r. w sprawie niskich stawek kilometrówki:

REKLAMA

Ile wynosi obecnie kilometrówka?

Stawki ryczałtu nie zmieniły się od 2007 r. i zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. (Dz.U. nr 27 poz. 271 ze zm.) wynoszą:

  • 0,5214 zł w przypadku samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm3.,
  • 0,8358 zł – w przypadku samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3,
  • 0,2302 zł – w przypadku motocykli,
  • 0,1382 zł – w przypadku motorowerów.

Kiedy rząd zmieni kilometrówkę?

7 kwietnia 2022 r. odpowiedział na to pytanie w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski (odpowiedź na interpelację poselską nr 32317). Kluczowym elementem odpowiedzi jest wskazanie, że rozporządzenie z 25 marca 2002 r. zostało wydane na podstawie art. 34a ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 180 ze zm.). I nakazuje oprzeć stawki wykorzystywane w kilometrówce w powiązaniu do pojemności silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis stanowi:

art. 34a ust. 1

Na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być używane, do celów służbowych, samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy.

art. 34a ust. 2

Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, warunki ustalania oraz sposób dokonywania zwrotu kosztów używania pojazdów, o których mowa w ust. 1, uwzględniając rodzaj pojazdu mechanicznego, jego pojemność oraz limit kilometrów w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, właściwych ze względu na miejsce zatrudnienia pracownika.

Tymczasem istotne przepisy podatkowe dotyczące samochodów od 1 stycznia 2022 r. odnoszą się nie do pojemności silnika, a mocy samochodów. Chodzi o art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od 1 stycznia 2022 r. ten z kolei przepis stanowi:

Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:

1) 250 zł miesięcznie - dla samochodów:

a) o mocy silnika do 60 kW,

b) stanowiących pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 110 i 1093) lub pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy;

2) 400 zł miesięcznie - dla samochodów innych niż wymienione w pkt 1.

Stanowisko MF wobec zmiany kilometrówki

Z przedstawionego w Sejmie stanowiska Piotra Patkowskiego wynika, że warunkiem zmiany kilometrówki jest najpierw nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Ma ona tak samo jak ustawa o PIT odnosić się do mocy silnika. I dopiero w następnym kroku jest możliwa zmiana kilometrówki. Ta kolejność zdaniem wiceministra pozwoli na objęcie przepisami także samochodów elektrycznych i wodorowych.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA