DGP: MF odpowiada na pytanie o czynny żal w 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź MF z 17 stycznia 2023 r. na pytanie DGP
REKLAMA
Od 1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia ministra finansów z 13 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organów Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania niektórych zadań Krajowej Administracji Skarbowej oraz określenia terytorialnego zasięgu ich działania. Zmiany w par. 1 pkt 2 tego rozporządzenia przewidują powierzenie – wyznaczonym na poziomie województwa naczelnikom urzędów skarbowych – prowadzenia postępowań przygotowawczych oraz występowania przed sądem w sprawach karnych skarbowych oraz z ustawy o rachunkowości. W tym rozporządzeniu wyznacza się 16 naczelników urzędów skarbowych wskazanych w załączniku do rozporządzenia, którzy będą zobowiązani do realizacji wymienionych powyżej zadań wraz z określeniem terytorialnego zasięgu ich działania, obejmującego obszar danego województwa.
REKLAMA
Natomiast niewyznaczeni naczelnicy urzędów skarbowych nadal pozostają finansowymi organami postępowania przygotowawczego, jedynie ich uprawnienia i obowiązki zostają ograniczone w zakresie prowadzenia postępowań przygotowawczych i występowania przed sądem. Mając to na uwadze należy zauważyć, że wymienione powyżej zmiany, które weszły w życie od 2023 r. nie dotyczą zasad ustalenia organu właściwego do rozpoznania czynnego żalu. Zatem czynne żale podatnicy składają jak dotąd, do urzędów skarbowych właściwych w sprawach podatków, w zakresie których sprawca zawiadamia zgodnie z zakresem wskazanym w art. 16 k.k.s., o zaistniałych nieprawidłowościach wyczerpujących znamiona wykroczenia skarbowego lub przestępstwa skarbowe. W związku z tym w tym zakresie nie nastąpiły zmiany.
Jeżeli podatnik złoży czynny żal do niewłaściwego naczelnika urzędu skarbowego, organ ten przekaże czynny żal do właściwego w danej sprawie naczelnika urzędu skarbowego – i co najważniejsze – skuteczny pozostaje termin złożenia czynnego żalu, pomimo złożenia go do organu niewłaściwego miejscowo.
Więcej w DGP:
Czynny żal składamy po staremu. Ministerstwo Finansów potwierdza
REKLAMA
REKLAMA