REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podmiotowość podatkowa urzędu jednostki samorządu terytorialnego w zakresie VAT

Jan Charytoniuk
Jan Charytoniuk
autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu rachunkowości budżetowej, w tym ok. 30 opracowań do „PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej”, opartych na praktycznych doświadczeniach wyniesionych z pracy w instytucjach kontrolnych (w RIO) i na stanowisku głównego księgowego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W związku z problemami interpretacyjnymi w zakresie podmiotowości podatkowej powiatu (jst) i starostwa (urzędu obsługującego jst), na gruncie ustawy o VAT, postaramy się rozwiać wątpliwości poprzez analizę przykładowego stanu faktycznego. 

Stan faktyczny

REKLAMA

Z chwilą rozpoczęcia działalności samorządu powiatowego, w wyniku reformy ustrojowej państwa, jako czynny podatnik VAT został zarejestrowany urząd obsługujący samorząd powiatowy, tj. starostwo powiatowe. W 2004 r. aplikując o środki z funduszy strukturalnych, podporządkowaliśmy się stawianym wymaganiom i dodatkowo dokonaliśmy rejestracji powiatu jako podatnika VAT.

Które postępowanie, w przedstawionej sytuacji, należy uznać za prawidłowe:

REKLAMA

1. Starostwo powiatowe, działając w imieniu i na rzecz powiatu, realizuje wszystkie zadania powiatu niepowierzone do wykonania innym jednostkom organizacyjnym, zarówno w zakresie usług publicznych niepodlegających ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), jak i usług gospodarczego wykorzystania mienia komunalnego, zawiera umowy, otrzymuje i wystawia faktury VAT, prowadzi ewidencję i rozliczenie VAT oraz składa deklarację VAT do urzędu skarbowego. Powiat jest podatnikiem VAT „nieczynnym”.

2. Starostwo powiatowe realizuje zadania powiatu, niepowierzone do wykonania innym jednostkom organizacyjnym, w zakresie usług publicznych niepodlegających ustawie o VAT, zawiera umowy na zakup druków komunikacyjnych, dzienników budów, kart wędkarskich, zakup usług pocztowych, telekomunikacyjnych, zakup energii cieplnej, elektrycznej itp. oraz umowy na realizację zadań inwestycyjnych przypisanych urzędowi; w następstwie zaciągniętych zobowiązań wpływają faktury wystawione na starostwo, natomiast urząd wystawia zainteresowanym podmiotom rachunki za czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT. Powiat zawiera umowy cywilnoprawne na czynności podlegające opodatkowaniu, tj.: gospodarcze wykorzystanie majątku komunalnego (sprzedaż, wynajem, dzierżawa lub wieczyste użytkowanie gruntów), usługi ksero, rozmowy telefoniczne pracowników itp., wystawia faktury VAT; ewidencja i rozliczenie VAT prowadzone są w księgach starostwa powiatowego, powiat składa deklaracje VAT do urzędu skarbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. W związku z tym, że to powiat posiada osobowość prawną i wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, natomiast starostwo powiatowe obsługuje tę działalność jedynie pod względem administracyjnym, organizacyjnym i technicznym i nie może we własnym imieniu nabywać praw i zaciągać zobowiązań – wszystkie umowy, zarówno w zakresie usług publicznych niepodlegających ustawie o VAT, jak i czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych, zawierane są przez powiat, powiat otrzymuje i wystawia faktury VAT, ewidencja i rozliczenie VAT prowadzone są w księgach starostwa, powiat składa deklaracje VAT do urzędu skarbowego.

OdpowiedŹ

REKLAMA

Sposób postawienia pytania jednoznacznie wskazuje, że problem podmiotowości podatkowej urzędu jednostki samorządu terytorialnego w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) nie jest tak oczywisty, jak to wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych.

Treść pytania wskazuje, że przez wiele lat deklaracje VAT-7 były sporządzane na podstawie faktur sprzedaży wystawianych przez starostwo powiatowe i faktur zakupu, w których jako podmiot dokonujący zakupu występowało starostwo jako jednostka budżetowa. W tym okresie urząd samorządu powiatowego działał w imieniu powiatu na podstawie NIP przyznanego przez urząd skarbowy dla starostwa powiatowego jako jednostki budżetowej, dokonując sprzedaży i czyniąc zakupy jako starostwo powiatowe. W tamtym okresie urząd samorządu terytorialnego w zakresie działania w imieniu powiatu nie wyróżniał się na tle innych jednostek budżetowych wykonujących zadania samorządu powiatowego.

Jak opodatkować diety radnego>>

Aktualnie w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych, które nie neguje, że urząd jednostki samorządu terytorialnego funkcjonuje jako jednostka budżetowa, urząd jest jedyną jednostką powiatową działającą w takiej formie organizacyjnej, która nie jest zdolna do podejmowania samodzielnych działań we własnym imieniu i na własny rachunek. To, że starostwo powiatowe ma obowiązek prowadzenia rachunkowości według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych, nie jest przesłanką bycia podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z tym nie można przyjąć, że powiat jest „nieczynnym” podatnikiem VAT. Jeśli już należałoby przypisać rolę „nieczynnego” podatnika jakiejś jednostce, to powinno się to odbyć ze wskazaniem na starostwo powiatowe.

Nie do pogodzenia w praktyce z orzecznictwem sądów administracyjnych jest przyjęcie rozwiązania, w którym w starostwie powiatowym do wybranych czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług starostwo powiatowe podejmowałoby we własnym imieniu i na własny rachunek, a do czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem – działałoby w imieniu powiatu. Starostwo powiatowe zgodnie z orzecznictwem występuje w obrocie cywilnoprawnym nie w imieniu własnym, ale w imieniu organu, którego jest jednostką organizacyjną.

Jak podatkowo rozliczyć upominki przyznawane przez samorząd>>

W świetle orzecznictwa sądów administracyjnych, prawidłowym rozwiązaniem jest propozycja przedstawiona w punkcie 3 pytania, zgodnie z którym powiat zawiera wszystkie umowy, otrzymuje i wystawia faktury VAT, składa deklaracje VAT do urzędu skarbowego, a operacje związane z tymi czynnościami są ujmowane w księgach rachunkowych starostwa powiatowego jako jednostki budżetowej.

JAN CHARYTONIUK

Podstawy prawne

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA