| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Nazwy usług i towarów na paragonie fiskalnym

Nazwy usług i towarów na paragonie fiskalnym

Jakie informacje winien podać przedsiębiorca na paragonie fiskalnym? Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt: III SA/Wa 2674/14 (G.Prawna 2015/81/3) rozstrzygnął powyższą kwestię, wskazując, iż: „na paragonie fiskalnym nie muszą być podane konkretne nazwy usług ani towarów. Ważne, żeby organy podatkowe wiedziały, jaką zastosowano stawkę VAT.”

Dla każdego przedsiębiorcy wiadomym jest to, iż wykonując usługę lub dostarczając towar dla podmiotu niebędącego vatowcem,  należy wystawić paragon fiskalny. Jeżeli nie wystawi się takiego paragonu, to jak się fiskus dowie o wykonaniu tej usługi lub sprzedanym towarze, to bardzo prawdopodobnym jest, iż przedsiębiorca poniesie z tego tytułu negatywne konsekwencje, gdyż nie ustrzeże się zarzutu ze strony fikusa, że nie zapłacił podatku od tej czynności. Jednakże w praktyce fiskus bardzo często kwestionuje nawet, wystawione już przez przedsiębiorców paragony, argumentując, iż paragony te nie posiadają wszystkich wymaganych informacji. Zatem często powstaje pytanie, jakie informacje musi zawierać paragon, aby nie został zakwestionowany przez fiskusa?

Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku  z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt: III SA/Wa 2674/14 (G.Prawna 2015/81/3) rozstrzygnął powyższą kwestię, wskazując, iż: „na paragonie fiskalnym nie muszą być podane konkretne nazwy usług ani towarów. Ważne, żeby organy podatkowe wiedziały, jaką zastosowano stawkę VAT.”

Wynika z powyższego, iż dla skuteczności paragonu muszą być wskazane dwie informacje, tj. cena oraz stawka VAT. Nazwa towaru lub usługi nie musi być wskazywana.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »