reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Jak obliczyć podatek rolny

Jak obliczyć podatek rolny

Osoba fizyczna kupiła 10 ha użytków rolnych, w tym 4,25 ha to grunty orne klasy IIIa, 2,45 ha to grunty orne klasy IVb, 2,3 ha to użytek zielony (łąka klasy III), a 1 ha to łąka klasy V (na której znajduje się staw). Jaka powierzchnia nieruchomości gruntowych będzie podstawą naliczenia podatku rolnego oraz w jaki sposób powinien zostać naliczony podatek rolny za staw?

Odpowiedź

Nieruchomość gruntowa o powierzchni 10 ha stanowi gospodarstwo rolne (art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym; dalej u.p.r.). Wszystkie wymienione w pytaniu grunty to użytki rolne (jeden z dwóch rodzajów gruntów rolnych), których enumeratywne wyliczenie zawiera § 68 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Ewidencja gruntów i budynków to rodzaj rejestru prowadzonego przez każdego starostę, która jest wiążąca dla organów podatkowych w zakresie ustalania/określania kwot zobowiązań podatkowych z tytułu podatków lokalnych. Znaczenie tego rejestru zostało wskazane m.in. w wyroku WSA w Warszawie z 3 października 2014 r. (sygn. akt III SA/Wa 642/14).

Podstawą wymiaru podatku rolnego dla użytków rolnych jest liczba tzw. hektarów przeliczeniowych (art. 4 ust. 1 pkt 1 u.p.r.), która powstaje na skutek przemnożenia hektarów fizycznych przez właściwe dla danej klasy gruntu przeliczniki zawarte w art. 4 ust. 5 u.p.r.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W celu ustalenia powierzchni w hektarach przeliczeniowych jako podstawy wymiaru podatku rolnego należy jeszcze ustalić, w którym z czterech okręgów podatkowych znajduje się gmina, na terenie której są zlokalizowane przedmiotowe nieruchomości. Podstawę do tego stanowi rozporządzenie Ministra Finansów z 10 grudnia 2001 r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych. Jeżeli np. gmina, na terenie której znajdują się wskazane w pytaniu nieruchomości, znajdowałaby się w IV okręgu podatkowym, to liczba hektarów przeliczeniowych byłaby następująca:

● kl. III a – 5,3125 ha (4,25 ha fiz. × 1,25),

● kl. IV b – 1,47 ha (2,45 ha fiz. × 0,6),

● kl. III – 2,185 ha (2,3 ha fiz. × 0,95).

Zobacz również: Nieprawidłowości przy ściąganiu podatków lokalnych

Grunt stanowiący łąkę klasy V jest z uwagi na posiadaną klasę zwolniony z podatku rolnego (art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.r.). Ponieważ jednak znajduje się na nim staw, odrębnego wyjaśnienia wymaga kwestia opodatkowania gruntów znajdujących się pod stawami. Jest to jeden z rodzajów użytków rolnych oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako Wsr. Jeżeli nieruchomość gruntowa posiada w części taką klasyfikację, to wymiar podatku rolnego za grunty pod stawami będzie uzależniony od ewentualnego zarybienia.

Jeżeli staw nie jest zarybiony, to powierzchnia znajdujących się pod nim gruntów jest przeliczana na hektary przeliczeniowe według przeliczników wskazanych w art. 4 ust. 5 u.p.r. (tj. tak jak użytki rolne). Jeżeli staw jest zarybiony, to powierzchnia znajdujących się pod nim gruntów będzie przeliczana w stosunku:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 08.12.2016

Autor:

Autor jest specjalistą w zakresie podatków i opłat stanowiących w całości dochody własne gmin, pracownikiem Wydziału Kontroli RIO w Szczecinie

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji

Zdjęcia

Podatek rolny
Podatek rolny

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama