REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć podatek rolny

Marcin Binaś
Podatek rolny
Podatek rolny
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna kupiła 10 ha użytków rolnych, w tym 4,25 ha to grunty orne klasy IIIa, 2,45 ha to grunty orne klasy IVb, 2,3 ha to użytek zielony (łąka klasy III), a 1 ha to łąka klasy V (na której znajduje się staw). Jaka powierzchnia nieruchomości gruntowych będzie podstawą naliczenia podatku rolnego oraz w jaki sposób powinien zostać naliczony podatek rolny za staw?

Odpowiedź

REKLAMA

Nieruchomość gruntowa o powierzchni 10 ha stanowi gospodarstwo rolne (art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym; dalej u.p.r.). Wszystkie wymienione w pytaniu grunty to użytki rolne (jeden z dwóch rodzajów gruntów rolnych), których enumeratywne wyliczenie zawiera § 68 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Ewidencja gruntów i budynków to rodzaj rejestru prowadzonego przez każdego starostę, która jest wiążąca dla organów podatkowych w zakresie ustalania/określania kwot zobowiązań podatkowych z tytułu podatków lokalnych. Znaczenie tego rejestru zostało wskazane m.in. w wyroku WSA w Warszawie z 3 października 2014 r. (sygn. akt III SA/Wa 642/14).

REKLAMA

Podstawą wymiaru podatku rolnego dla użytków rolnych jest liczba tzw. hektarów przeliczeniowych (art. 4 ust. 1 pkt 1 u.p.r.), która powstaje na skutek przemnożenia hektarów fizycznych przez właściwe dla danej klasy gruntu przeliczniki zawarte w art. 4 ust. 5 u.p.r.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W celu ustalenia powierzchni w hektarach przeliczeniowych jako podstawy wymiaru podatku rolnego należy jeszcze ustalić, w którym z czterech okręgów podatkowych znajduje się gmina, na terenie której są zlokalizowane przedmiotowe nieruchomości. Podstawę do tego stanowi rozporządzenie Ministra Finansów z 10 grudnia 2001 r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych. Jeżeli np. gmina, na terenie której znajdują się wskazane w pytaniu nieruchomości, znajdowałaby się w IV okręgu podatkowym, to liczba hektarów przeliczeniowych byłaby następująca:

● kl. III a – 5,3125 ha (4,25 ha fiz. × 1,25),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● kl. IV b – 1,47 ha (2,45 ha fiz. × 0,6),

● kl. III – 2,185 ha (2,3 ha fiz. × 0,95).

Zobacz również: Nieprawidłowości przy ściąganiu podatków lokalnych

Grunt stanowiący łąkę klasy V jest z uwagi na posiadaną klasę zwolniony z podatku rolnego (art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.r.). Ponieważ jednak znajduje się na nim staw, odrębnego wyjaśnienia wymaga kwestia opodatkowania gruntów znajdujących się pod stawami. Jest to jeden z rodzajów użytków rolnych oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako Wsr. Jeżeli nieruchomość gruntowa posiada w części taką klasyfikację, to wymiar podatku rolnego za grunty pod stawami będzie uzależniony od ewentualnego zarybienia.

Jeżeli staw nie jest zarybiony, to powierzchnia znajdujących się pod nim gruntów jest przeliczana na hektary przeliczeniowe według przeliczników wskazanych w art. 4 ust. 5 u.p.r. (tj. tak jak użytki rolne). Jeżeli staw jest zarybiony, to powierzchnia znajdujących się pod nim gruntów będzie przeliczana w stosunku:

● 1 : 1, jeżeli staw będzie zarybiony ściśle określonymi przez ustawodawcę gatunkami ryb (łosoś, troć, głowacica, palia, pstrąg),

● 1 : 0,2, jeżeli staw będzie zarybiony innymi gatunkami ryb

– art. 4 ust. 7 u.p.r.

W praktyce może pojawić się problem. W sytuacji, kiedy staw niezarybiony posiada oznaczenie jako Wsr, ale nie ma oznaczenia użytku rolnego, może pojawić się problem. Uniemożliwia to jego przeliczenie na hektary przeliczeniowe przy użyciu przeliczników z art. 4 ust. 5 u.p.r. W takich przypadkach organy podatkowe nie powinny opodatkowywać takich gruntów, tylko doprowadzić do ich prawidłowego oznaczenia w ewidencji gruntów i budynków.

MARCIN BINAŚ

Autor jest specjalistą w zakresie podatków i opłat stanowiących w całości dochody własne gmin, pracownikiem Wydziału Kontroli RIO w Szczecinie

PODSTAWY PRAWNE

● art. 2 ust. 1, art. 4 ust. 1 pkt 1, ust. 5 i ust. 7, art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1381; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 40)

● rozporządzenie Ministra Finansów z 10 grudnia 2001 r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych (Dz.U. nr 143, poz. 1614)

● § 68 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 542)

Polecamy serwis: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA