reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Niższy PIT dla młodych nie zadziała?

Niższy PIT dla młodych nie zadziała?

Ewentualne opodatkowanie stawką 0% byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby zamiast wieku przyjąć kryterium stażu pracy. Konieczne wydaje się wprowadzenie ustawowego limitu dochodu opodatkowanego stawką 0%.

Podatkowy festiwal złych pomysłów

Kolejne dni przynoszą debacie publicznej coraz to nowe pomysły dotyczące zmian w podatkach. W ostatnich dniach Sejm przyjął zasadę rozstrzygania sporów „na korzyść podatnika”, a media informowały o planach Platformy Obywatelskiej dot. pomysłów 0 stawki PIT dla osób przed 30. rokiem życia i zniżki dla firm zatrudniających na etat. „Większość z propozycji nie stanowi realnych zmian w systemie podatkowym, ale co najwyżej udane produkty marketingu politycznego. Jak bardzo media i politycy nie emocjonowaliby się coraz to nowymi podatkowymi wrzutkami, powinniśmy patrzeć na nie z ostrożnością i dystansem” – ostrzega na łamach portalu jagielloński24.pl ekspert ds. podatków Radosław Piekarz.

Choć większość pojawiających się ze strony partii pomysłów to na razie niezmaterializowane hasła, które trudno w pełni odpowiedzialnie analizować, warto chociaż z grubsza przyjrzeć się propozycjom, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Zobacz również: Zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych

Niższy PIT dla młodych raczej nie zadziała

„Gazeta Wyborcza” powołując się na swojego informatora w rządzie ujawniła, że Platforma Obywatelska planuje wprowadzenie zerowego PIT dla osób poniżej 30-ego roku życia. „Choć oficjalnie politycy PO dementują te plany warto, choćby ku przestrodze, omówić te koncepcję” – zwraca uwagę Piekarz. „Po pierwsze, propozycja wydaje się być niekonstytucyjna. Ewentualne opodatkowanie stawką 0% byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby zamiast wieku przyjąć kryterium stażu pracy. Po drugie, konieczne wydaje się wprowadzenie ustawowego limitu dochodu opodatkowanego stawką 0%. Bez tego ewentualny przepis zwalniających nowych pracowników będzie dawał przedsiębiorcom niemal nieograniczone możliwości optymalizacji podatkowej.” – ostrzega ekspert.

„Po trzecie wreszcie istnieją poważne obawy, że część lub całość bonusu od państwa przejmie pracodawca i obniży koszty wynagrodzeń u siebie w firmie. Dla pracownika ważne jest ile będzie zarabiał netto (tj. po odjęciu wszelkich obciążeń). Dla pracodawcy ważne jest ile będzie musiał zapłacić brutto (czyli wraz ze wszystkimi obciążeniami). Jeżeli dziś pracownik zgadza się pracować za 2000 złotych netto, to pewnie tak samo zgodzi się na tę samą stawkę po wprowadzeniu ewentualnej zniżki” – przekonuje Piekarz na łamach jagiellonski24.pl.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rułkowska

Prawnik, specjalista do spraw kadr i płac, redaktor naczelna internetowego czasopisma Prawo Mamy, autorka artykułów prawniczych na temat działalności nierejestrowanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama