Kategorie

Niższy PIT dla młodych nie zadziała?

PIT./ Fot. Fotolia
PIT./ Fot. Fotolia
Ewentualne opodatkowanie stawką 0% byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby zamiast wieku przyjąć kryterium stażu pracy. Konieczne wydaje się wprowadzenie ustawowego limitu dochodu opodatkowanego stawką 0%.

Podatkowy festiwal złych pomysłów

Kolejne dni przynoszą debacie publicznej coraz to nowe pomysły dotyczące zmian w podatkach. W ostatnich dniach Sejm przyjął zasadę rozstrzygania sporów „na korzyść podatnika”, a media informowały o planach Platformy Obywatelskiej dot. pomysłów 0 stawki PIT dla osób przed 30. rokiem życia i zniżki dla firm zatrudniających na etat. „Większość z propozycji nie stanowi realnych zmian w systemie podatkowym, ale co najwyżej udane produkty marketingu politycznego. Jak bardzo media i politycy nie emocjonowaliby się coraz to nowymi podatkowymi wrzutkami, powinniśmy patrzeć na nie z ostrożnością i dystansem” – ostrzega na łamach portalu jagielloński24.pl ekspert ds. podatków Radosław Piekarz.

Choć większość pojawiających się ze strony partii pomysłów to na razie niezmaterializowane hasła, które trudno w pełni odpowiedzialnie analizować, warto chociaż z grubsza przyjrzeć się propozycjom, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Zobacz również: Zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych

Niższy PIT dla młodych raczej nie zadziała

„Gazeta Wyborcza” powołując się na swojego informatora w rządzie ujawniła, że Platforma Obywatelska planuje wprowadzenie zerowego PIT dla osób poniżej 30-ego roku życia. „Choć oficjalnie politycy PO dementują te plany warto, choćby ku przestrodze, omówić te koncepcję” – zwraca uwagę Piekarz. „Po pierwsze, propozycja wydaje się być niekonstytucyjna. Ewentualne opodatkowanie stawką 0% byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby zamiast wieku przyjąć kryterium stażu pracy. Po drugie, konieczne wydaje się wprowadzenie ustawowego limitu dochodu opodatkowanego stawką 0%. Bez tego ewentualny przepis zwalniających nowych pracowników będzie dawał przedsiębiorcom niemal nieograniczone możliwości optymalizacji podatkowej.” – ostrzega ekspert.

„Po trzecie wreszcie istnieją poważne obawy, że część lub całość bonusu od państwa przejmie pracodawca i obniży koszty wynagrodzeń u siebie w firmie. Dla pracownika ważne jest ile będzie zarabiał netto (tj. po odjęciu wszelkich obciążeń). Dla pracodawcy ważne jest ile będzie musiał zapłacić brutto (czyli wraz ze wszystkimi obciążeniami). Jeżeli dziś pracownik zgadza się pracować za 2000 złotych netto, to pewnie tak samo zgodzi się na tę samą stawkę po wprowadzeniu ewentualnej zniżki” – przekonuje Piekarz na łamach jagiellonski24.pl.

Zniżka „antyśmieciówkowa” tylko dla wybranych

Kolejna z opisywanych przez media propozycji podatkowych Platformy przewiduje wprowadzenie specjalnej stawki 15% CIT dla firm które zatrudniają na umowy o pracę określoną ilość pracowników. „Przepis ma premiować firmy, które nie stosują tzw. umów śmieciowych. Pomysł szczytny, ale trudno zrozumieć, dlaczego ten pomysł ograniczono tylko do podatników CIT” – zwraca uwagę ekspert. „Gros firm to nie spółki kapitałowe (czyli podatnicy CIT), a jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki osobowe, których wspólnicy opodatkowani są PIT. Wprowadzenie niższej stawki dla spółek kapitałowych uprzywilejowuje tę formę prowadzenia biznesu. W konsekwencji możemy spodziewać się zamykania działalności gospodarczych opodatkowanych PIT i przechodzenie przedsiębiorców do spółek kapitałowych” – ostrzega.

Wątpliwe rozstrzyganie wątpliwości

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm RP przyjął głośną zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. „Znów mamy do czynienia ze zmianą tyleż iluzoryczną, co nieprecyzyjną. Przyjęta przez posłów konstrukcja przepisu to kpina z przyzwoitej legislacji” – pisze na jagiellonski24.pl Piekarz. „Przepis mówi, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Nie wiemy jednak, kto ma mieć wątpliwości, aby przepis znalazł zastosowanie. Organ podatkowy czy podatnik? W praktyce organ podatkowy wydając decyzję nigdy takich wątpliwości nie ma: wykluczają to przepisy postępowania. Organ podatkowy prowadzi postępowanie w taki sposób, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości. Uchwalony przepis de facto jest więc przepisem martwym” – przekonuje.

Źródło:http://jagiellonski24.pl/2015/07/16/podatkowy-festiwal-zlych-pomyslow/

Polecamy serwis: Finanse

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".