Kategorie

Niższy PIT dla młodych nie zadziała?

PIT./ Fot. Fotolia
Ewentualne opodatkowanie stawką 0% byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby zamiast wieku przyjąć kryterium stażu pracy. Konieczne wydaje się wprowadzenie ustawowego limitu dochodu opodatkowanego stawką 0%.

Podatkowy festiwal złych pomysłów

Reklama

Kolejne dni przynoszą debacie publicznej coraz to nowe pomysły dotyczące zmian w podatkach. W ostatnich dniach Sejm przyjął zasadę rozstrzygania sporów „na korzyść podatnika”, a media informowały o planach Platformy Obywatelskiej dot. pomysłów 0 stawki PIT dla osób przed 30. rokiem życia i zniżki dla firm zatrudniających na etat. „Większość z propozycji nie stanowi realnych zmian w systemie podatkowym, ale co najwyżej udane produkty marketingu politycznego. Jak bardzo media i politycy nie emocjonowaliby się coraz to nowymi podatkowymi wrzutkami, powinniśmy patrzeć na nie z ostrożnością i dystansem” – ostrzega na łamach portalu jagielloński24.pl ekspert ds. podatków Radosław Piekarz.

Choć większość pojawiających się ze strony partii pomysłów to na razie niezmaterializowane hasła, które trudno w pełni odpowiedzialnie analizować, warto chociaż z grubsza przyjrzeć się propozycjom, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Zobacz również: Zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych

Niższy PIT dla młodych raczej nie zadziała

Reklama

„Gazeta Wyborcza” powołując się na swojego informatora w rządzie ujawniła, że Platforma Obywatelska planuje wprowadzenie zerowego PIT dla osób poniżej 30-ego roku życia. „Choć oficjalnie politycy PO dementują te plany warto, choćby ku przestrodze, omówić te koncepcję” – zwraca uwagę Piekarz. „Po pierwsze, propozycja wydaje się być niekonstytucyjna. Ewentualne opodatkowanie stawką 0% byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby zamiast wieku przyjąć kryterium stażu pracy. Po drugie, konieczne wydaje się wprowadzenie ustawowego limitu dochodu opodatkowanego stawką 0%. Bez tego ewentualny przepis zwalniających nowych pracowników będzie dawał przedsiębiorcom niemal nieograniczone możliwości optymalizacji podatkowej.” – ostrzega ekspert.

„Po trzecie wreszcie istnieją poważne obawy, że część lub całość bonusu od państwa przejmie pracodawca i obniży koszty wynagrodzeń u siebie w firmie. Dla pracownika ważne jest ile będzie zarabiał netto (tj. po odjęciu wszelkich obciążeń). Dla pracodawcy ważne jest ile będzie musiał zapłacić brutto (czyli wraz ze wszystkimi obciążeniami). Jeżeli dziś pracownik zgadza się pracować za 2000 złotych netto, to pewnie tak samo zgodzi się na tę samą stawkę po wprowadzeniu ewentualnej zniżki” – przekonuje Piekarz na łamach jagiellonski24.pl.

Zniżka „antyśmieciówkowa” tylko dla wybranych

Kolejna z opisywanych przez media propozycji podatkowych Platformy przewiduje wprowadzenie specjalnej stawki 15% CIT dla firm które zatrudniają na umowy o pracę określoną ilość pracowników. „Przepis ma premiować firmy, które nie stosują tzw. umów śmieciowych. Pomysł szczytny, ale trudno zrozumieć, dlaczego ten pomysł ograniczono tylko do podatników CIT” – zwraca uwagę ekspert. „Gros firm to nie spółki kapitałowe (czyli podatnicy CIT), a jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki osobowe, których wspólnicy opodatkowani są PIT. Wprowadzenie niższej stawki dla spółek kapitałowych uprzywilejowuje tę formę prowadzenia biznesu. W konsekwencji możemy spodziewać się zamykania działalności gospodarczych opodatkowanych PIT i przechodzenie przedsiębiorców do spółek kapitałowych” – ostrzega.

Wątpliwe rozstrzyganie wątpliwości

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm RP przyjął głośną zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. „Znów mamy do czynienia ze zmianą tyleż iluzoryczną, co nieprecyzyjną. Przyjęta przez posłów konstrukcja przepisu to kpina z przyzwoitej legislacji” – pisze na jagiellonski24.pl Piekarz. „Przepis mówi, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Nie wiemy jednak, kto ma mieć wątpliwości, aby przepis znalazł zastosowanie. Organ podatkowy czy podatnik? W praktyce organ podatkowy wydając decyzję nigdy takich wątpliwości nie ma: wykluczają to przepisy postępowania. Organ podatkowy prowadzi postępowanie w taki sposób, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości. Uchwalony przepis de facto jest więc przepisem martwym” – przekonuje.

Źródło:http://jagiellonski24.pl/2015/07/16/podatkowy-festiwal-zlych-pomyslow/

Polecamy serwis: Finanse

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  7 maja 2021
  Zakres dat:

  Matura z angielskiego 2021 [ARKUSZ CKE]

  Matura z angielskiego 2021 – arkusz CKE. Czy matura podstawowa z angielskiego był trudna? Pobierz arkusz i sprawdź.

  Przecieki na maturze 2021?

  Przecieki na maturze 2021. Pojawiają się liczne informacje, że na maturze z polskiego i z matematyki mogło dojść do przecieku. CKE złożyła zawiadomienie do prokuratury.

  Matura 2021: Czy były przecieki?

  Przecieki matura 2021. Nie milkną głosy, że na egzaminie maturalnym mogło dojść do przecieku. Co na to MEiN i CKE?

  Matura z matematyki 2021 – arkusz, odpowiedzi

  Matura z matematyki 2021 – prezentujemy arkusz CKE i odpowiedzi. Co na maturze 2021? Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć maturzyści?

  Szczepienia uczniów przeciwko COVID-19 w wakacje?

  Szczepienia uczniów przeciwko COVID-19 w wakacje? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do możliwości szczepień na koronawirusa dzieci i młodzieży.

  Powrót do szkół 2021 - harmonogram, rozporządzenie

  Kiedy uczniowie wracają do szkół? W Dzienniku Ustaw ukazało się już rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki. Przedstawiamy harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej.

  Matura z polskiego 2021 – arkusz CKE

  Matura 2021 z polskiego - arkusz CKE. Co na maturze 2021? Sprawdź jakie zadania, lektury i tematy rozprawek maturalnych pojawiły się na egzaminie. Pobierz arkusz.

  Matura z polskiego 2021 – tematy rozprawek

  Matura z polskiego 2021 – tematy rozprawek. Jakie lektury pojawiły się na maturze z polskiego 2021? Sprawdź tematy wypracowań.

  Matura 2021 – arkusze CKE, kiedy wyniki

  Matura 2021 – arkusze CKE. Kiedy poznamy zadania z tegorocznych matur oraz wyniki egzaminów?

  Matura 2021 - harmonogram egzaminów

  Matura 2021 - przedstawiamy terminy egzaminów. Matury zaczynają się już 4 maja i potrwają do 20 maja 2021 roku. Sprawdź harmonogram dzień po dniu.

  Matura 2021 – jakie przedmioty najczęściej wybierają maturzyści?

  Matura 2021 - jakie przedmioty na poziomie rozszerzonym najczęściej zdają tegoroczni maturzyści? Co trzeba zdać na maturze?

  Druga dawka szczepienia dla nauczycieli a matury

  Szczepienia nauczycieli - czy druga dawka szczepienia przeciwko COVID-19 zostanie przełożona ze względu na matury?

  Od 1 maja większa dostępność obiektów sportowych. Muzea i galerie otwarte od 4 maja

  Obiekty sportowe, muzea i galerie. Z początkiem maja wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące ograniczeń wynikających ze stanu pandemii. Zgodnie z opublikowanym 29 kwietnia rozporządzeniem Rady Ministrów, od soboty, 1 maja, na obiektach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób. Także od soboty na baseny oraz zamknięte obiekty sportowe mogą wrócić zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. 4 maja działalność w reżimie sanitarnym mogą wznowić muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą.

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - czy będą powiązane z pensją minimalną?

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - jakie są propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki? Czy wynagrodzenia nauczycieli będą powiązane z pensją minimalną lub średnim wynagrodzeniem? Czy będą podwyżki dla nauczycieli?

  Szczepienie przeciw COVID-19 bez rejestracji w majówkę

  Szczepienie przeciw COVID-19 - zaszczep się w majówkę w Warszawie bez rejestracji. Kto będzie mógł się zaszczepić? Gdzie to zrobić?

  Nowe dowody osobiste - czy są bezpieczniejsze?

  Nowe dowody osobiste zaczną być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Czy są bezpieczniejsze? Czy rządowa aplikacja mObywatel ochroni nas przed kradzieżą danych osobowych?

  Systemy dla sygnalistów w gminach - badania, problemy

  Jakimi kanałami pracownicy urzędu mogą zgłaszać nieprawidłowości według deklaracji gmin? Czy ankietowane gminy dopuszczają możliwość anonimowego zgłaszania nieprawidłowości?

  Czy studenci wrócą na uczelnię w październiku 2021?

  Czy studenci wrócą na uczelnie w październiku 2021? Ministerstwo Edukacji i Nauki ma przygotowane kilka scenariuszy na naukę w roku akademickim 2021/2022.

  Fundusz Odbudowy - unijne środki dla Polski

  Fundusz Odbudowy - unijne środki dla Polski. Jakie środki dla Polski zakłada unijny budżet na lata 2021-2027? Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?

  Szczepienie przeciwko COVID-19 osób w wieku 18-39 lat

  Rejestracja na szczepienie COVID. Od 30 kwietnia e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 będą otrzymywać osoby w wieku 39-18 lat.

  Powrót do nauki stacjonarnej w szkołach – maj 2021

  Powrót do szkół nastąpi już po majówce. Najpierw do nauki stacjonarnej wrócą klasy 1-3 szkoły podstawowej, następnie starsi uczniowie. Sprawdź harmonogram powrotu do szkół w maju 2021 roku.

  Odbiór świadectw ukończenia liceum lub technikum 2021

  Odbiór świadectw ukończenia liceum lub technikum 2021. Jak powinno to wyglądać w obecnym roku szkolnym?

  Uproszczona rekrutacja na zagraniczne uczelnie w 2021 r.

  Rekrutacja na studia za granicą - jakie ułatwienia dla polskich studentów przygotowały zagraniczne uczelnie?

  Paszporty covidowe od czerwca 2021 r.?

  Paszport covidowy - czym jest? Od kiedy ma wejść w życie? Czy cyfrowe zaświadczenia o szczepieniu ułatwią wakacyjne podróże w UE?

  Edukacja domowa – dla kogo, jak wygląda?

  Edukacja domowa – czym jest? Jak zacząć? Czy potrzebna jest opinia poradni? Jakie zmiany w nauczaniu domowym wejdą w życie w 2021 r.?