REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze z dotacji muszą być wydane w terminie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki dokonane po terminie obowiązywania umowy o dotację naruszają dyscyplinę finansów publicznych. Nie można jednak uznać winy oskarżonego, jeśli warunki, w jakich działał, nie pozwoliły na inne zachowanie.

Regionalna Komisja Orzekająca uznała dyrektora szpitala wojewódzkiego za winnego umyślnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dyrektor wydał pieniądze z przyznanej szpitalowi dotacji z budżetu województwa po terminie, na jaki dotacja została przyznana. Komisja wymierzyła obwinionemu karę upomnienia. Główna Komisja Orzekająca (GKO) uchyliła wyrok w części dotyczącej winy i jednocześnie utrzymała ten wyrok w mocy co do kary upomnienia.

REKLAMA

UZASADNIENIE

REKLAMA

Spór przed GKO dotyczył tego, czy dyrektor szpitala mógł wydać pieniądze z przyznanej szpitalowi dotacji po terminie i czy można mu przypisać winę w takiej sytuacji. Dyrektor szpitala w maju 2004 r. podpisał umowę, na podstawie której szpitalowi przyznano dotację na szkołę promocji zdrowia. Zgodnie z treścią umowy pieniądze powinny zostać wydane do 15 grudnia 2004 r. Ze sprawozdania z wykonania umowy wynika, że niemal cała kwota dotacji do tego czasu została wydatkowana przede wszystkim na wynagrodzenia dla osób przeprowadzających szkolenia w ramach programu pod nazwą szkoła promocji zdrowia. Faktyczna wypłata środków nastąpiła jednak w 2005 roku. Obwiniony wskazywał, że nie było przyjętego planu wydatków, za które ponosił odpowiedzialność główny księgowy. I zarówno komisja I, jak i II instancji nie dała wiary tym argumentom, stwierdzając, że obwiniony jako kierownik jednostki sektora finansów publicznych ponosi pełną odpowiedzialność za realizację umowy o dotację, którą podpisał. Zdaniem obydwu komisji obwiniony świetnie zdawał sobie sprawę, że pieniądze z dotacji musi wydać w ściśle oznaczonym terminie, bo taki zapis był w umowie. A zatem jeśli wydatki nastąpiły po terminie, to działanie takie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i kwalifikuje się do ukarania karą upomnienia.

Obwiniony, broniąc się, wskazywał także na trudną sytuację finansową szpitala. Okazuje się, że komornik podjął w okresie realizacji umowy o dotację czynności egzekucyjne, bo szpital miał długi. Zdaniem komisji I instancji dla oceny naruszenia ustawy o finansach publicznych nie ma znaczenia, że dyrektor musiał na bieżąco realizować płatności szpitala choćby za prąd i wodę i bez znaczenia było tutaj źródło pochodzenia tych pieniędzy. Inne stanowisko zajęła GKO. Jej zdaniem dyrektorowi nie można przypisać winy w zaistniałej sytuacji. GKO uznała, że dyrektor wykonywał zobowiązania finansowe, które zaciągnął, w okresie wykonywania umowy o dotację. Obwiniony nie mógł nie zapłacić za te zobowiązania. Trzeba mieć również na uwadze, że trudna sytuacja finansowa szpitala zmusiła obiektywnie obwinionego do wypłat z tytułu realizacji umowy o dotację po upływie terminu jej obowiązywania.

SYGN. AKT DF/GKO-4900-55/59/07/2486

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA