REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując ubezpieczenie dla miasta

Mj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie korzyści wiążą się z odpowiednio przygotowanym programem ubezpieczeniowym? Jak należy wykorzystać rozwiązania informatyczne w dostępie do informacji o funkcjonującym programie ubezpieczeniowym?

ADAM LEWANDOWSKI

REKLAMA

członek zarządu STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

REKLAMA

Program ubezpieczeniowy obejmujący całe miasto oraz wszystkie jego jednostki zapewnia kompleksowość oferty i uzyskanie optymalnego zakresu ochrony w relacji do kosztów. Uzyskane oszczędności wynikają z bardziej globalnego podejścia do zarządzania ryzykami, eliminacji pokrywania się lub nieadekwatności zakresów ubezpieczeń w poszczególnych jednostkach oraz osiągnięciu efektu skali. Niewątpliwie z punktu widzenia miasta oszczędności te dotyczyć mogą nie tylko składek, ale również kosztów poszukiwania ochrony ubezpieczeniowej, administrowania polisami oraz efektywnej likwidacji szkód. Dzięki ścisłej kontroli i koordynacji wydatków wspartych pełnym outsourcingiem obsługi można osiągnąć obniżenie składek, poprawiając przy tym dotychczasowy standard ochrony. Jest to możliwe np. przez wyeliminowanie przypadków dublowania się ochrony ubezpieczeniowej w odniesieniu do tego samego ryzyka. Idealnym przykładem są tutaj polisy odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli każda z jednostek zawiera własne OC, prawdopodobieństwo pokrywania się obszarów jest bardzo wysokie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie jednej, ogólnej polisy. Ma to sens także ze względu na możliwość podniesienia limitów, które często są zdecydowanie zbyt niskie. Warto także pamiętać, że nigdy podwyższanie sumy ubezpieczenia nie powoduje wzrostu składki w takim samym stopniu. Zwykle jest on wielokrotnie niższy.

Istotne jest też wykrycie luk przy okazji badania istniejącego programu dla miasta. Najlepszym przykładem są tutaj inwestycje budowlane, gdzie jednostki podległe miastu, starając się unikać wydawania środków z własnego budżetu decydują się na przekazywanie gestii, ubezpieczeniowej wykonawcom, nie zwracając przy tym uwagi na warunki polis tych podmiotów. Nierzadko zdarza się, że firmy wykonawcze, realizując wielomilionowe kontrakty, posiadają polisy na 100 tys. zł. Jest to ewidentne niedopatrzenie i narażanie gminy na duże ryzyko. Analizując politykę ubezpieczeniową poszczególnych jednostek, wyraźnie widać również obszary, które z globalnego punktu widzenia nie wymagają ubezpieczenia. Dotyczy to np. podejścia do franszyz. Z punktu widzenia zarządzania ryzykiem gminy ich całkowite znoszenie bądź ograniczanie często jest nieuzasadnione.

Opracowanie programu dla gmin powinno być wsparte przez zaawansowane rozwiązania informatyczne, pozwalające na łatwiejszy i ciągły dostęp do informacji. W przypadku Gdańska jest to internetowa platforma pozwalającą na szybką komunikację między brokerem - organizatorem programu, a rozproszonymi terytorialnie jednostkami. Chodzi o to, aby za pośrednictwem internetu jednostki nie tylko dowiadywały się, czego broker administrujący programem potrzebuje, ale też jakie wydarzenia związane z ubezpieczeniami leżą w ich zakresie. Powinna być też zapewniona możliwość szybkiego pobrania stosownych formularzy, bieżącego monitoringu stanu płatności składek oraz uzyskania pierwszej pomocy po zaistnieniu szkody. Dzięki tzw. hotline platforma może rejestrować zdarzenia i natychmiast przekazywać informacje do osób koordynujących. Na takiej stronie mogą też znaleźć się wersje demonstracyjne ułatwiające zaznajomienie się z obowiązującymi procedurami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MJ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA