REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując ubezpieczenie dla miasta

Mj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie korzyści wiążą się z odpowiednio przygotowanym programem ubezpieczeniowym? Jak należy wykorzystać rozwiązania informatyczne w dostępie do informacji o funkcjonującym programie ubezpieczeniowym?

ADAM LEWANDOWSKI

REKLAMA

członek zarządu STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

REKLAMA

Program ubezpieczeniowy obejmujący całe miasto oraz wszystkie jego jednostki zapewnia kompleksowość oferty i uzyskanie optymalnego zakresu ochrony w relacji do kosztów. Uzyskane oszczędności wynikają z bardziej globalnego podejścia do zarządzania ryzykami, eliminacji pokrywania się lub nieadekwatności zakresów ubezpieczeń w poszczególnych jednostkach oraz osiągnięciu efektu skali. Niewątpliwie z punktu widzenia miasta oszczędności te dotyczyć mogą nie tylko składek, ale również kosztów poszukiwania ochrony ubezpieczeniowej, administrowania polisami oraz efektywnej likwidacji szkód. Dzięki ścisłej kontroli i koordynacji wydatków wspartych pełnym outsourcingiem obsługi można osiągnąć obniżenie składek, poprawiając przy tym dotychczasowy standard ochrony. Jest to możliwe np. przez wyeliminowanie przypadków dublowania się ochrony ubezpieczeniowej w odniesieniu do tego samego ryzyka. Idealnym przykładem są tutaj polisy odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli każda z jednostek zawiera własne OC, prawdopodobieństwo pokrywania się obszarów jest bardzo wysokie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie jednej, ogólnej polisy. Ma to sens także ze względu na możliwość podniesienia limitów, które często są zdecydowanie zbyt niskie. Warto także pamiętać, że nigdy podwyższanie sumy ubezpieczenia nie powoduje wzrostu składki w takim samym stopniu. Zwykle jest on wielokrotnie niższy.

Istotne jest też wykrycie luk przy okazji badania istniejącego programu dla miasta. Najlepszym przykładem są tutaj inwestycje budowlane, gdzie jednostki podległe miastu, starając się unikać wydawania środków z własnego budżetu decydują się na przekazywanie gestii, ubezpieczeniowej wykonawcom, nie zwracając przy tym uwagi na warunki polis tych podmiotów. Nierzadko zdarza się, że firmy wykonawcze, realizując wielomilionowe kontrakty, posiadają polisy na 100 tys. zł. Jest to ewidentne niedopatrzenie i narażanie gminy na duże ryzyko. Analizując politykę ubezpieczeniową poszczególnych jednostek, wyraźnie widać również obszary, które z globalnego punktu widzenia nie wymagają ubezpieczenia. Dotyczy to np. podejścia do franszyz. Z punktu widzenia zarządzania ryzykiem gminy ich całkowite znoszenie bądź ograniczanie często jest nieuzasadnione.

Opracowanie programu dla gmin powinno być wsparte przez zaawansowane rozwiązania informatyczne, pozwalające na łatwiejszy i ciągły dostęp do informacji. W przypadku Gdańska jest to internetowa platforma pozwalającą na szybką komunikację między brokerem - organizatorem programu, a rozproszonymi terytorialnie jednostkami. Chodzi o to, aby za pośrednictwem internetu jednostki nie tylko dowiadywały się, czego broker administrujący programem potrzebuje, ale też jakie wydarzenia związane z ubezpieczeniami leżą w ich zakresie. Powinna być też zapewniona możliwość szybkiego pobrania stosownych formularzy, bieżącego monitoringu stanu płatności składek oraz uzyskania pierwszej pomocy po zaistnieniu szkody. Dzięki tzw. hotline platforma może rejestrować zdarzenia i natychmiast przekazywać informacje do osób koordynujących. Na takiej stronie mogą też znaleźć się wersje demonstracyjne ułatwiające zaznajomienie się z obowiązującymi procedurami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MJ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA