| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Inwestycje unijne nie są wliczane do zadłużenia samorządu

Inwestycje unijne nie są wliczane do zadłużenia samorządu

Do limitu zadłużenia samorządy nie wliczają zarówno długu zaciągniętego na zapewnienie wkładu własnego, jak i długu na sfinansowanie zadania podlegającego refundacji ze środków europejskich. Wyjaśnienia takiego udzieliło Ministerstwo Finansów w piśmie skierowanym do przewodniczącego Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych.


Wątpliwości samorządów i regionalnych izb obrachunkowych dotyczyły art. 170 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych). Zgodnie z jego brzmieniem ograniczeń dotyczących kwoty długu na koniec roku budżetowego (60% wykonanych dochodów) oraz długu na koniec kwartału (60% planowanych dochodów) nie stosuje się do emitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek zaciąganych w związku z umową zawartą z podmiotem dysponującym środkami europejskimi (UE i EFTA). Dotyczy to umów na dofinansowanie przez Unię inwestycji infrastrukturalnych.

RIO prosi o odpowiedź

Zdaniem dr. Ryszarda Pawła Krawczyka, przewodniczącego Krajowej Rady RIO, obecnie możliwe są 2 podejścia do interpretacji art. 170 ustawy o finansach publicznych:

1) „Ostrożne”, zgodnie z którym ustalenie wielkości wyłączenia z długu obejmuje wyłącznie wkład unijny,

2) „Elastyczne”, które pozwala wyłączyć także pożyczki i kredyty na wkład własny.

Rozwiązanie tej sprawy zawarto w interpretacji Ministerstwa Finansów z 16 lipca 2008 r. (sygn. ST2-4834-107/SZH/2008/1092), które to wyjaśnienie doprecyzowało sposób ustalania limitu zadłużania samorządów. Resort wskazał, że istotne znaczenie dla interpretacji tego przepisu ma użycie formuły „w związku z umową”. Oznacza to - informuje Ministerstwo Finansów - że wyłączenia z limitu 60% dotyczą długu powstałego w celu zapewnienia wkładu własnego jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu i województwa) i długu zaciągniętego na sfinansowanie zadania w części podlegającej refundacji.

Zwiększenie zdolności absorpcyjnej

Ministerstwo zwraca uwagę, że art. 170 ustawy o finansach publicznych należy rozpatrywać w kontekście pozostałych przepisów w tym zakresie. Wyłączenie środków samorządowych na inwestycje z ograniczeń limitujących spłatę zobowiązań ma na celu:

• zwiększenie zdolności absorpcji środków unijnych,

• dyscyplinowanie jednostek przed zbyt wysokim obciążeniem dochodów spłatami zobowiązań.

Resort podkreśla jednocześnie, że tego rodzaju zobowiązania finansowe stanowią dług, który powinien być wykazywany w prognozie kwoty długu jednostki samorządu terytorialnego.

Mariusz Jendra

Podstawa prawna:

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. nr 140, poz. 984)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »