Kategorie

Zasady dofinansowania remontów budynków

inforCMS
Inwestorzy realizujący przedsięwzięcia termomodernizacyjne mogą ubiegać się o premię termomodernizacyjną ze środków Funduszu Termomodernizacji. Premia ta przyznawana jest w wysokości 25 proc. wykorzystanego kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Jedną z najkorzystniejszych form pomocy przy realizowaniu inwestycji termomodernizacyjnych jest Fundusz Termomodernizacji (FT), który powstał w 1999 roku i od początku zarządzany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zasilenie FT odbywa się z budżetu państwa. W roku 2008 Fundusz Termomodernizacji zasilony został kwotą 270 mln zł. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach. W okresie 1999-2007 na premie termomodernizacyjne wypłacono łącznie 584,5 mln zł. Do końca bieżącego roku fundusz dysponuje jeszcze kwotą powyżej 200 mln zł.

Dla kogo premia

O premie termomodernizacyjną mogą ubiegać się np. gminy, powiaty, spółdzielnie mieszkaniowe oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych i wspólnoty mieszkaniowe. Wnioski mogą składać zarówno właściciele, jak i zarządcy budynków mieszkalnych korzystający z kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Warunki uzyskania premii

Reklama

Podstawowym warunkiem ubiegania się o premię termomodernizacyjną jest przedstawienie audytu energetycznego, który należy dołączyć do wniosku kredytowego składanego w banku kredytującym wraz z wnioskiem o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Można to zrobić w 15 bankach komercyjnych, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Lista banków dostępna jest na stronie www.bgk.com.pl.

Kredyt na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może przekroczyć 80 proc. jego rzeczywistych kosztów. Wysokość miesięcznych rat spłaty kredytu wraz z odsetkami nie powinna być większa niż 1/12 kwoty rocznych oszczędności kosztów energii uzyskanych w wyniku realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Spłata kredytu musi więc znaleźć pełne pokrycie w uzyskanych oszczędnościach kosztów energii maksymalnie w okresie 10 lat, co powoduje, że faktycznie pozostały do spłaty kredyt - po uzyskaniu premii termomodernizacyjnej - spłacany jest w całości z oszczędności energii uzyskanych w efekcie realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Pozytywna weryfikacja audytu energetycznego warunkuje przyznanie premii i określa jej wysokość, o czym poinformowany zostaje inwestor i bank kredytujący. Następnie bank kredytujący uruchamia kredyt potrącając z pierwszej transzy kredytu prowizję dla BGK w wysokości 0,6 proc. kwoty przyznanej premii. Warunkiem wypłaty premii jest otrzymanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego od banku kredytującego informacji, że przedsięwzięcie zostało zrealizowane zgodnie z projektem budowlanym sporządzonym zgodnie z pozytywnie zweryfikowanym audytem energetycznym oraz w terminie określonym w umowie kredytu.

Zmiany w przepisach

Reklama

Według nowych przepisów premia termomodernizacyjna ma zostać obniżona z 25 proc. do 20 proc. kredytu inwestycyjnego, a jej maksymalna wysokość nie będzie mogła przekroczyć 16 proc. całkowitych nakładów inwestycyjnych oraz dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii. Zrezygnowano z wymogu minimalnego wkładu własnego oraz z ograniczania do 10 lat maksymalnego okresu spłat kredytu. Nową formą wsparcia będzie premia remontowa wypłacana przez BGK na spłatę części kredytu inwestycyjnego na remont budynków wielorodzinnych, oddanych do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 r. Premia wyniesie 20 proc. wartości kredytu remontowego (nie więcej niż 15 proc. przedsięwzięcia remontowego), a jej wypłata uzależniona będzie od osiągnięcia, w wyniku remontu, dodatkowego efektu oszczędności energii w wysokości co najmniej 10 proc.

Projekt wprowadza także premię kompensacyjną jako częściowe odszkodowanie dla właścicieli budynków mieszkalnych, w których znajdowały się lokale kwaterunkowe. Proponowane rozwiązania (zwłaszcza wysokość premii termomodernizacyjnej) nie są jeszcze ostateczne i mogą ulec zmianie w trakcie prac sejmowych.

Korzyści dla kredytobiorców korzystających z premii termomodernizacyjnej

• umorzenie 25 proc. kredytu na przedsięwzięcie termomodernizacyjne,

• spłata pozostałej części kredytu z oszczędności kosztów energii,

• oszczędności ciepła w budynkach spółdzielni - niższe opłaty za energię,

• lokatorzy nie ponoszą dodatkowych kosztów,

• wzrost wartości nieruchomości,

• poprawa estetyki budynków.

Ważne

Więcej informacji o Funduszu Termomodernizacji można znaleźć na stronie internetowej www.bgk.com.pl lub BGK Linia: 0 801 666 76 55

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. nr 162, poz. 1121 ze zm.).

 

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.