REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady dofinansowania remontów budynków

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy realizujący przedsięwzięcia termomodernizacyjne mogą ubiegać się o premię termomodernizacyjną ze środków Funduszu Termomodernizacji. Premia ta przyznawana jest w wysokości 25 proc. wykorzystanego kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Jedną z najkorzystniejszych form pomocy przy realizowaniu inwestycji termomodernizacyjnych jest Fundusz Termomodernizacji (FT), który powstał w 1999 roku i od początku zarządzany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zasilenie FT odbywa się z budżetu państwa. W roku 2008 Fundusz Termomodernizacji zasilony został kwotą 270 mln zł. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach. W okresie 1999-2007 na premie termomodernizacyjne wypłacono łącznie 584,5 mln zł. Do końca bieżącego roku fundusz dysponuje jeszcze kwotą powyżej 200 mln zł.

REKLAMA

Dla kogo premia

O premie termomodernizacyjną mogą ubiegać się np. gminy, powiaty, spółdzielnie mieszkaniowe oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych i wspólnoty mieszkaniowe. Wnioski mogą składać zarówno właściciele, jak i zarządcy budynków mieszkalnych korzystający z kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Warunki uzyskania premii

REKLAMA

Podstawowym warunkiem ubiegania się o premię termomodernizacyjną jest przedstawienie audytu energetycznego, który należy dołączyć do wniosku kredytowego składanego w banku kredytującym wraz z wnioskiem o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Można to zrobić w 15 bankach komercyjnych, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Lista banków dostępna jest na stronie www.bgk.com.pl.

Kredyt na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może przekroczyć 80 proc. jego rzeczywistych kosztów. Wysokość miesięcznych rat spłaty kredytu wraz z odsetkami nie powinna być większa niż 1/12 kwoty rocznych oszczędności kosztów energii uzyskanych w wyniku realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Spłata kredytu musi więc znaleźć pełne pokrycie w uzyskanych oszczędnościach kosztów energii maksymalnie w okresie 10 lat, co powoduje, że faktycznie pozostały do spłaty kredyt - po uzyskaniu premii termomodernizacyjnej - spłacany jest w całości z oszczędności energii uzyskanych w efekcie realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Pozytywna weryfikacja audytu energetycznego warunkuje przyznanie premii i określa jej wysokość, o czym poinformowany zostaje inwestor i bank kredytujący. Następnie bank kredytujący uruchamia kredyt potrącając z pierwszej transzy kredytu prowizję dla BGK w wysokości 0,6 proc. kwoty przyznanej premii. Warunkiem wypłaty premii jest otrzymanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego od banku kredytującego informacji, że przedsięwzięcie zostało zrealizowane zgodnie z projektem budowlanym sporządzonym zgodnie z pozytywnie zweryfikowanym audytem energetycznym oraz w terminie określonym w umowie kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w przepisach

REKLAMA

Według nowych przepisów premia termomodernizacyjna ma zostać obniżona z 25 proc. do 20 proc. kredytu inwestycyjnego, a jej maksymalna wysokość nie będzie mogła przekroczyć 16 proc. całkowitych nakładów inwestycyjnych oraz dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii. Zrezygnowano z wymogu minimalnego wkładu własnego oraz z ograniczania do 10 lat maksymalnego okresu spłat kredytu. Nową formą wsparcia będzie premia remontowa wypłacana przez BGK na spłatę części kredytu inwestycyjnego na remont budynków wielorodzinnych, oddanych do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 r. Premia wyniesie 20 proc. wartości kredytu remontowego (nie więcej niż 15 proc. przedsięwzięcia remontowego), a jej wypłata uzależniona będzie od osiągnięcia, w wyniku remontu, dodatkowego efektu oszczędności energii w wysokości co najmniej 10 proc.

Projekt wprowadza także premię kompensacyjną jako częściowe odszkodowanie dla właścicieli budynków mieszkalnych, w których znajdowały się lokale kwaterunkowe. Proponowane rozwiązania (zwłaszcza wysokość premii termomodernizacyjnej) nie są jeszcze ostateczne i mogą ulec zmianie w trakcie prac sejmowych.

Korzyści dla kredytobiorców korzystających z premii termomodernizacyjnej

• umorzenie 25 proc. kredytu na przedsięwzięcie termomodernizacyjne,

• spłata pozostałej części kredytu z oszczędności kosztów energii,

• oszczędności ciepła w budynkach spółdzielni - niższe opłaty za energię,

• lokatorzy nie ponoszą dodatkowych kosztów,

• wzrost wartości nieruchomości,

• poprawa estetyki budynków.

Ważne

Więcej informacji o Funduszu Termomodernizacji można znaleźć na stronie internetowej www.bgk.com.pl lub BGK Linia: 0 801 666 76 55

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. nr 162, poz. 1121 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

REKLAMA

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

REKLAMA