reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Zasady dofinansowania remontów budynków

Zasady dofinansowania remontów budynków

Inwestorzy realizujący przedsięwzięcia termomodernizacyjne mogą ubiegać się o premię termomodernizacyjną ze środków Funduszu Termomodernizacji. Premia ta przyznawana jest w wysokości 25 proc. wykorzystanego kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.


Jedną z najkorzystniejszych form pomocy przy realizowaniu inwestycji termomodernizacyjnych jest Fundusz Termomodernizacji (FT), który powstał w 1999 roku i od początku zarządzany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zasilenie FT odbywa się z budżetu państwa. W roku 2008 Fundusz Termomodernizacji zasilony został kwotą 270 mln zł. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach. W okresie 1999-2007 na premie termomodernizacyjne wypłacono łącznie 584,5 mln zł. Do końca bieżącego roku fundusz dysponuje jeszcze kwotą powyżej 200 mln zł.

Dla kogo premia

O premie termomodernizacyjną mogą ubiegać się np. gminy, powiaty, spółdzielnie mieszkaniowe oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych i wspólnoty mieszkaniowe. Wnioski mogą składać zarówno właściciele, jak i zarządcy budynków mieszkalnych korzystający z kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Warunki uzyskania premii

Podstawowym warunkiem ubiegania się o premię termomodernizacyjną jest przedstawienie audytu energetycznego, który należy dołączyć do wniosku kredytowego składanego w banku kredytującym wraz z wnioskiem o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Można to zrobić w 15 bankach komercyjnych, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Lista banków dostępna jest na stronie www.bgk.com.pl.

Kredyt na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może przekroczyć 80 proc. jego rzeczywistych kosztów. Wysokość miesięcznych rat spłaty kredytu wraz z odsetkami nie powinna być większa niż 1/12 kwoty rocznych oszczędności kosztów energii uzyskanych w wyniku realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Spłata kredytu musi więc znaleźć pełne pokrycie w uzyskanych oszczędnościach kosztów energii maksymalnie w okresie 10 lat, co powoduje, że faktycznie pozostały do spłaty kredyt - po uzyskaniu premii termomodernizacyjnej - spłacany jest w całości z oszczędności energii uzyskanych w efekcie realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Pozytywna weryfikacja audytu energetycznego warunkuje przyznanie premii i określa jej wysokość, o czym poinformowany zostaje inwestor i bank kredytujący. Następnie bank kredytujący uruchamia kredyt potrącając z pierwszej transzy kredytu prowizję dla BGK w wysokości 0,6 proc. kwoty przyznanej premii. Warunkiem wypłaty premii jest otrzymanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego od banku kredytującego informacji, że przedsięwzięcie zostało zrealizowane zgodnie z projektem budowlanym sporządzonym zgodnie z pozytywnie zweryfikowanym audytem energetycznym oraz w terminie określonym w umowie kredytu.

Zmiany w przepisach

Według nowych przepisów premia termomodernizacyjna ma zostać obniżona z 25 proc. do 20 proc. kredytu inwestycyjnego, a jej maksymalna wysokość nie będzie mogła przekroczyć 16 proc. całkowitych nakładów inwestycyjnych oraz dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii. Zrezygnowano z wymogu minimalnego wkładu własnego oraz z ograniczania do 10 lat maksymalnego okresu spłat kredytu. Nową formą wsparcia będzie premia remontowa wypłacana przez BGK na spłatę części kredytu inwestycyjnego na remont budynków wielorodzinnych, oddanych do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 r. Premia wyniesie 20 proc. wartości kredytu remontowego (nie więcej niż 15 proc. przedsięwzięcia remontowego), a jej wypłata uzależniona będzie od osiągnięcia, w wyniku remontu, dodatkowego efektu oszczędności energii w wysokości co najmniej 10 proc.

Projekt wprowadza także premię kompensacyjną jako częściowe odszkodowanie dla właścicieli budynków mieszkalnych, w których znajdowały się lokale kwaterunkowe. Proponowane rozwiązania (zwłaszcza wysokość premii termomodernizacyjnej) nie są jeszcze ostateczne i mogą ulec zmianie w trakcie prac sejmowych.

Korzyści dla kredytobiorców korzystających z premii termomodernizacyjnej

• umorzenie 25 proc. kredytu na przedsięwzięcie termomodernizacyjne,

• spłata pozostałej części kredytu z oszczędności kosztów energii,

• oszczędności ciepła w budynkach spółdzielni - niższe opłaty za energię,

• lokatorzy nie ponoszą dodatkowych kosztów,

• wzrost wartości nieruchomości,

• poprawa estetyki budynków.

Ważne

Więcej informacji o Funduszu Termomodernizacji można znaleźć na stronie internetowej www.bgk.com.pl lub BGK Linia: 0 801 666 76 55

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. nr 162, poz. 1121 ze zm.).

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama