Dotacje celowe z budżetu państwa – jak uniknąć obowiązku zwrotu i sankcji?
REKLAMA
Pojęcie dotacji celowej określone zostało przepisami ustawy o finansach publicznych (art. 69 ust. 4).
REKLAMA
Termin dotacja oznacza wydatek budżetu państwa podlegający szczególnym zasadom rozliczenia. Do istoty dotacji celowej należy przeznaczenie jej na konkretny, ściśle określony cel, który może obejmować m.in. pełne finansowanie lub dofinansowanie:
1. zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jst ustawami,
2. ustawowo określonych zadań realizowanych przez jednostki inne niż jst,
3. bieżących zadań własnych jst,
4. kosztów inwestycji realizowanych przez jst jako zadania: własne, z zakresu administracji rządowej lub inne zlecone ustawami.
Zobacz serwis: Rachunkowość budżetowa
Dotacja celowa – zwrot wraz z odsetkami i sankcje
Wykorzystanie dotacji celowej niezgodnie z jej przeznaczeniem lub pobranie w nadmiernej wysokości powoduje powstanie obowiązku zwrotu jej do budżetu państwa wraz z odsetkami, w terminie do 28 lutego następnego roku.
Przy czym wykorzystanie jej niezgodnie z przeznaczeniem powoduje, iż odsetki liczone są już od dnia przekazania dotacji z budżetu państwa (wysokość odsetek ustala się jak dla zaległości podatkowych). Podmiot dotowany doznaje natomiast istotnej sankcji, a mianowicie nie może on przez najbliższe trzy lata ubiegać się o przyznanie dotacji z budżetu państwa.
Organem właściwym do wydania decyzji o zwrocie dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem lub pobranej w nadmiernej wysokości jest wojewoda jako podmiot, który:
• dotację przekazał,
• określa zasady i kryteria podziału środków na dotacje oraz
• sprawuje nadzór i kontrolę w zakresie ich wykorzystania.
Masz problem? Podyskutuj na Forum.
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Otrzymanie środków przyznanych w formie dotacji celowej stanowi upoważnienie do dokonania wydatków z tych środków jedynie na cele, na jakie zostały przyznane. Wykorzystanie ich w inny sposób wypełnia znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych i może pociągnąć określoną sankcję (karę upomnienia, nagany, pieniężną lub zakazu zajmowania stanowisk).
Dotacja celowa wydatkiem niewygasającym
Nieprzekazanie jednostce samorządu terytorialnego należnej w danym roku dotacji z budżetu państwa nie musi oznaczać, że dana jednostka nie otrzyma planowanych środków. Przeznaczona jej w ustawie budżetowej kwota dotacji może bowiem zostać uznana za wydatek niewygasający budżetu państwa, czego skutkiem będzie to, iż wydatek ten zostanie zrealizowany w roku następnym. Decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Ministrów.
Podstawa prawna:
• Ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 203, poz. 1966).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.