REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje celowe z budżetu państwa – jak uniknąć obowiązku zwrotu i sankcji?

REKLAMA

Dotacje celowe z budżetu państwa są jedną z kategorii obligatoryjnych (stałych) dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Należy jednak pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów skutkuje m.in. obowiązkiem zwrotu dotacji celowej.

Pojęcie dotacji celowej określone zostało przepisami ustawy o finansach publicznych (art. 69 ust. 4).

REKLAMA

Termin dotacja oznacza wydatek budżetu państwa podlegający szczególnym zasadom rozliczenia. Do istoty dotacji celowej należy przeznaczenie jej na konkretny, ściśle określony cel, który może obejmować m.in. pełne finansowanie lub dofinansowanie:

1. zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jst ustawami,

2. ustawowo określonych zadań realizowanych przez jednostki inne niż jst,

3. bieżących zadań własnych jst,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. kosztów inwestycji realizowanych przez jst jako zadania: własne, z zakresu administracji rządowej lub inne zlecone ustawami.

Zobacz serwis: Rachunkowość budżetowa

Dotacja celowa – zwrot wraz z odsetkami i sankcje

Wykorzystanie dotacji celowej niezgodnie z jej przeznaczeniem lub pobranie w nadmiernej wysokości powoduje powstanie obowiązku zwrotu jej do budżetu państwa wraz z odsetkami, w terminie do 28 lutego następnego roku.

Przy czym wykorzystanie jej niezgodnie z przeznaczeniem powoduje, iż odsetki liczone są już od dnia przekazania dotacji z budżetu państwa (wysokość odsetek ustala się jak dla zaległości podatkowych). Podmiot dotowany doznaje natomiast istotnej sankcji, a mianowicie nie może on przez najbliższe trzy lata ubiegać się o przyznanie dotacji z budżetu państwa.

Organem właściwym do wydania decyzji o zwrocie dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem lub pobranej w nadmiernej wysokości jest wojewoda jako podmiot, który:

• dotację przekazał,
• określa zasady i kryteria podziału środków na dotacje oraz
• sprawuje nadzór i kontrolę w zakresie ich wykorzystania.

Masz problem? Podyskutuj na Forum.

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Otrzymanie środków przyznanych w formie dotacji celowej stanowi upoważnienie do dokonania wydatków z tych środków jedynie na cele, na jakie zostały przyznane. Wykorzystanie ich w inny sposób wypełnia znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych i może pociągnąć określoną sankcję (karę upomnienia, nagany, pieniężną lub zakazu zajmowania stanowisk).

Dotacja celowa wydatkiem niewygasającym

Nieprzekazanie jednostce samorządu terytorialnego należnej w danym roku dotacji z budżetu państwa nie musi oznaczać, że dana jednostka nie otrzyma planowanych środków. Przeznaczona jej w ustawie budżetowej kwota dotacji może bowiem zostać uznana za wydatek niewygasający budżetu państwa, czego skutkiem będzie to, iż wydatek ten zostanie zrealizowany w roku następnym. Decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Ministrów.

Podstawa prawna:
• Ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 203, poz. 1966).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA