| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Kontrasygnata skarbnika na wekslu in blanco

Kontrasygnata skarbnika na wekslu in blanco

Czy weksel własny in blanco, zabezpieczający umowę pożyczki lub kredytu wymaga kontrasygnaty skarbnika? Odpowiedzi udzieliła Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi.

W odpowiedzi na zapytanie Prezydenta Miasta Łodzi RIO udzieliła odpowiedzi negatywnej, powołując się na opinię prawną urzędu miasta. Wystawienie weksla może spowodować powstanie zobowiązania pieniężnego, co wymagałoby kontrasygnaty skarbnika, według art. 46 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym.

Jednak w opinii RIO nie istnieje przepis, który wymagałby umieszczenia podpisu skarbnika na wekslu. Poza tym weksel nie jest źródłem zobowiązania, gdy wiążę się z umową cywilnoprawną, – jak w omawianym przypadku – lecz jej potwierdzeniem.

Na tej podstawie wydało się więc zasadne przyjęcie, iż kontrasygnata powinna się pojawić tylko na piśmie lub dokumencie zawierającym źródłową czynność prawną, np. umowy kredytu lub pożyczki lub innej umowy cywilno-prawnej . Na wekslu powinien widnieć zaś podpis osoby, która dokona zapłaty, a skarbnik nie jest reprezentantem gminy, która ewentualnie uregulowała by tę należność.

Podstawa prawna:

art. 262 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 o finansach publicznych;
art. 46 ust. 1,2 ustawy o samorządzie gminnym.

Polecamy serwis: Finanse

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »