| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Limit zobowiązań dla przedsięwzięć objętych wieloletnią prognozą finansową

Limit zobowiązań dla przedsięwzięć objętych wieloletnią prognozą finansową

Wysokość limitu zobowiązań nie musi być zbieżna z wysokością sumy limitów wydatków, nie może jednak przekroczyć łącznych nakładów finansowych. Takie zdanie przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

Gdańska RIO wskazuje, iż niewłaściwe jest utożsamianie limitu zobowiązań, o którym mowa w art. 226 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j.: Dz.U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) z wydatkami przewidzianymi na dane przedsięwzięcie.

Zgodnie z art. 226 ust. 3 pkt  4 i 5 ufp w załączniku do uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej (wpf) określa się odrębnie dla każdego przedsięwzięcia: limity wydatków w poszczególnych latach i limity zobowiązań.

Jak wskazuje RIO w Gdańsku, wysokość limitu zobowiązań nie musi być zbieżna z wysokością sumy limitów wydatków, nie może jednak przekroczyć łącznych nakładów finansowych. Limit zobowiązań może być mniejszy od sumy limitów wydatków z uwagi na zaciągnięcie zobowiązań w poprzednim, nieobjętym wieloletnią prognozą finansową, okresie, jak również jego niższa od sumy limitów wydatków wartość może wynikać z braku konieczności zaciągania przez jednostkę zobowiązań na przedsięwzięcie w pełnej wysokości planowanych nakładów (np. w związku z możliwością otrzymania dotacji lub środków unijnych). W przypadku natomiast posiadania przez jednostkę wystarczającej ilości środków na dane przedsięwzięcie, określanie limitu zobowiązań w ogóle nie będzie konieczne.

RIO powołuje się na poniższe stanowisko Ministerstwa Finansów: „Limit zobowiązań, o którym mowa w art. 226 ust. 3 pkt 5, wynika z uprawnienia organu wykonawczego do zaciągania zobowiązań niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Stopień wykorzystania limitu zobowiązań nie musi pokrywać się z wykorzystaniem wydatków, o których mowa w art. 226 ust. 3 pkt 4. Kwota, na którą będzie można zaciągnąć zobowiązania będzie ulegała pomniejszeniu o kwotę zobowiązań zaciągniętych w ramach ustalonego limitu dla przedsięwzięcia. Natomiast limit wydatków będzie ulegał zmniejszeniu stosownie do stopnia realizacji wydatków (pismo Dyrektora Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego Ministerstwa Finansów z dnia 1 lutego 2010 r. nr STI-4834-328/WWR/09/10/1908).

W ocenie RIO pomiędzy wydatkami przewidzianymi na dane przedsięwzięcie a limitem zobowiązań nie zachodzi ścisły związek. Limit zobowiązań związany jest z możliwościami finansowymi jednostki oraz danym stanem faktycznymMoże się bowiem zdarzyć tak, że dojdzie do wykorzystania całego limitu w pierwszym roku realizacji przedsięwzięcia, a w konsekwencji brak będzie podstaw do określania tego limitu w kolejnych latach przedsięwzięcia. Nie jest zatem prawidłowe ujmowanie w każdym przypadku limitu zobowiązań jako sumy limitów wydatków w poszczególnych latach.

Podsumowując, jeżeli w danym roku budżetowym planuje się zaciągnięcie zobowiązania na poczet nakładów związanych z przedsięwzięciem, zobowiązania z tego tytułu winny zostać uwzględnione w ogólnym limicie zobowiązań, o którym mowa w art. 226 ust. 3 pkt 5 ufp, przy  czym nie należy ich utożsamiać z planowanymi wydatkami.

Źródło: RIO w Gdańsku

Polecamy serwis: Finanse

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »