REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dynamiczny system zakupów w zamówieniach publicznych

Justyna Andała-Sępkowska

REKLAMA

Dynamiczny system zakupów jest to instytucja – wprowadzona do polskiego systemu zamówień publicznych – przenosząca regulacje z dyrektyw unijnych. Należy on do elektronicznych narzędzi dostępnych zamawiającym prowadzącym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, zmierzające do wyboru oferty.

Dynamiczny system zakupów nie jest trybem udzielania zamówienia publicznego. Ilość i rodzaje trybów wymienia bowiem enumeratywnie art. 10 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp). Jest to natomiast swoisty system-procedura – a trybem, w jakim dokonywane są zakupy, jest przetarg nieograniczony. Przepisy upzp dotyczące przetargu nieograniczonego należy zatem odpowiednio stosować do procedury ustanawiania systemu oraz do udzielania w jego ramach poszczególnych zamówień.

REKLAMA

REKLAMA

Definicję dynamicznego systemu zakupów zawiera art. 2 pkt 2a upzp. Należy przez to rozumieć ograniczony w czasie elektroniczny proces udzielania zamówień publicznych, których przedmiotem są dostawy powszechnie dostępne, nabywane na podstawie umowy sprzedaży, lub usługi powszechnie dostępne.

Już z samej definicji wynika istotne założenie dynamicznego systemu zakupów – czyli zawężenie przedmiotów zamówienia (których zakup jest możliwy przy jego użyciu) do dostaw lub usług powszechnie dostępnych. Nie istnieje ustawowa definicja pojęcia „powszechnie dostępne” – można jednak posiłkować się tu wskazaniami Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) dotyczącymi sposobu pojmowania tego określenia. UZP, definiując to pojęcie, zrobił to na potrzeby określenia przesłanek zastosowania trybu zapytania o cenę, jednak definicja może znaleźć zastosowanie również w omawianej sytuacji.

SŁOWNICZEK

Przez „powszechną dostępność dostaw lub usług” należy rozumieć oferowanie dóbr o pożądanej charakterystyce przez liczne podmioty na rynku, co umożliwia łatwy dostęp do tych dóbr praktycznie nieograniczonej grupie konsumentów, co z kolei łączy się wprost z powszechną konsumpcją takich dóbr czy usług. (...).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinia UZP pt. „Nabywanie usług w trybie zapytania o cenę” z 16 września 2010 r.

PRZYKŁAD

Przedmiotem zamówienia mogą być np. dostawy papieru biurowego, materiałów biurowych, żywności, a w odniesieniu do usług – np. usługi druku czy usługi sprzątania.

Kolejnym ograniczeniem ustawowym jest ograniczenie czasowe możliwości ustanowienia dynamicznego systemu zakupów. Dynamiczny system zakupów jest ustanawiany na pewien czas i co do zasady na okres nie dłuższy niż 4 lata. Zasada ta znajduje wyjątek w art. 102 ust. 2 upzp. Polega on na zezwoleniu na ustanowienie dłuższego okresu działania dynamicznego systemu zakupów w sytuacji, gdy – przez wzgląd na przedmiot zamówienia i szczególny interes zamawiającego – zachodzi taka konieczność lub potrzeba. Użycie łącznika „i” wskazuje na konieczność wystąpienia przesłanek łącznie (i tym samym: na szczególny charakter tego wyjątku).


REKLAMA

Jeśli zamawiający ustanawia dynamiczny system zakupów na okres dłuższy niż 4 lata, w terminie 3 dni zawiadamia o tym Prezesa UZP – podając wartość dynamicznego systemu zakupów i przedmiot zamówień objętych tym systemem oraz uzasadnienie faktyczne i prawne. Przepisy upzp przewidują ponadto ułatwienia dla zamawiających sektorowych, którzy na mocy art. 133 ust. 3 upzp są zwolnieni z zakazu czasowego ograniczenia działania dynamicznego systemu zakupów.

Zamawiający, decydując się na ustanowienie dynamicznego systemu zakupów, musi przestrzegać procedury i zasad z nim związanych. Przede wszystkim, systemu tego nie dotyczy ograniczenie kwotowe. Ustawodawca dopuścił możliwość stosowania systemu przy wartościach zamówień niezależnie od progów kwotowych ustanowionych na podstawie art. 11 ust. 8 upzp (oczywiście należy pamiętać, że regulacje dotyczące progów krajowych i unijnych różnią się od siebie – np. miejscem publikacji ogłoszeń).

Sama procedura ustanowienia dynamicznego systemu zakupów rozpoczyna się z momentem zamieszczenia ogłoszenia. Ogłoszenia zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych drogą elektroniczną, za pomocą formularzy umieszczonych na stronach portalu internetowego UZP, a Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich przekazuje się je drogą elektroniczną – zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie.

W ogłoszeniu wskazuje się, co do zasady, informacje analogiczne jak w przypadku ogłoszenia o zamówieniu w trybie przetargu nieograniczonego. Nie podaje się jednak informacji dotyczących wysokości wadium oraz terminu związania ofertą. Nie ma tu możliwości dopuszczenia składania ofert wariantowych czy częściowych. Wynika to z regulacji zawartej w art. 105 ust. 1 upzp, zgodnie z którą nie stosuje się przepisów art. 45 i 46 upzp (wadium), art. 82 ust. 1 (tylko jedna oferta) i 2 upzp (forma pisemna oferty) oraz art. 83–86 upzp (m.in. termin związania ofertą).

Więcej na ten temat w Rachunkowości budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA