reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Odrzucenie oferty złożonej przez wykonawcę niezaproszonego do składania ofert

Odrzucenie oferty złożonej przez wykonawcę niezaproszonego do składania ofert

Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli została złożona przez wykonawcę niezaproszonego do składania ofert. W jakich sytuacjach ma zastosowanie ten przepis?

Kiedy można odrzucić ofertę, jeżeli została złożona przez wykonawcę niezaproszonego do składania ofert?

Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli została złożona przez wykonawcę wykluczonego z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub niezaproszonego do składania ofert.

Zobacz również: Wykluczenie wykonawcy z powodu złożenia nieprawdziwych informacji

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. akt KIO 987/14 (LEX nr 1480084) stwierdziła, iż: „przepis art. 89 ust. 1 pkt 5 ustawy P.z.p., znajduje swoje zastosowanie do trybów dwuetapowych (takich, jak np. przetarg ograniczony), gdzie w pierwszym etapie dokonywana jest ocena formalno-prawna wykonawcy. Wynik tej oceny decyduje o zakwalifikowaniu bądź też nie, do dalszego etapu, tj. zaproszenia do składania oferty. Przedkładając powyższe na grunt omawianego przepisu wskazać należy, że znajduje on swoje zastosowanie właśnie do trybów dwuetapowych, gdyż zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli została złożona przez wykonawcę wykluczonego z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, tj. pierwszy etap postępowania dwuetapowego zakończył się wynikiem negatywnym dla wykonawcy (został wykluczony z postępowania), a mimo to wykonawca ten złożył ofertę. Druga z okoliczności, to sytuacja, w której wykonawca pozytywnie przeszedł pierwszy etap (nie został wykluczony), ale ze względu za ograniczoną (wskazaną w ogłoszeniu o zamówieniu) liczbę wykonawców zaproszonych do składnia ofert (drugi etap) nie został zaproszony do złożenia oferty, a mimo to złożył ofertę. Taka okoliczność wymusza na zamawiającym zastosowanie przepisu art. 89 ust. 1 pkt 5 ustawy P.z.p. w zakresie obowiązku odrzucenia oferty, złożonej przez wykonawcę niezaproszonego do składania ofert.”

Wynika z powyższego, iż można odrzucić ofertę wykonawcy na podstawie wyżej cytowanego przepisu, jedynie w postępowaniach dwuetapowych. Gdzie albo wykonawca na pierwszym etapie został wykluczony z postępowania, albo gdy wykonawca na pierwszym etapie postępowania nie został wykluczony, ale  na drugim etapie tego postępowania ze względu na ograniczoną liczbę wykonawców, którzy mieli złożyć ofertę, nie został zaproszony do złożenia oferty, a mimo to złożył ofertę. Zatem nie można odrzucić oferty wykonawcy złożonej z wymogami opisanymi w SIWZ w postępowaniach jednoetapowych, np. w przetargu nieograniczonym.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama