Próbka w prawie zamówień publicznych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2013 r. poz. 231) w celu potwierdzenia, że oferowane roboty budowlane, dostawy lub usługi odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, zamawiający może żądać w szczególności próbek, opisów lub fotografii produktów, które mają zostać dostarczone, których autentyczność musi zostać poświadczona przez wykonawcę na żądanie zamawiającego.
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 23 lipca 2014 r., sygn. akt KIO 1395/14 (LEX nr 1499145) stwierdziła, iż: „nie można akceptować stanowiska, że wykonanie próbki wiąże się z realizacją zamówienia na etapie składania ofert. Natomiast żądanie zamawiającego przedstawienia próbki na etapie składania ofert jest elementem potwierdzenia przez oferenta umiejętności wykonania zamówienia, ale nie w rozmiarach i w zakresie wynikającym z SIWZ.”
Wynika z powyższego, iż zamawiający może żądać od oferentów przystępujących do postępowania próbek produktów, które mają zostać dostarczone przez wyłonionego w toku przetargu wykonawcę. Wskazać należy, iż oferenci mają wyłącznie przedstawić próbki produktów, dzięki którym zmawiający ustali, czy oferent jest w stanie należycie wykonać całe zamówienie. Oferent nie jest w żaden sposób zobowiązany wykonać na etapie składania oferty zamówienia w rozmiarach i w zakresie wynikającym z SIWZ.
Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.