Negocjowanie treści oferty po jej złożeniu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W oparciu o art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907) w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w jej treści.
REKLAMA
Zgodnie z art. 87 ust. 1a tej ustawy w postępowaniu prowadzonym w trybie dialogu konkurencyjnego w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców sprecyzowania i dopracowania treści ofert oraz przedstawienia informacji dodatkowych, z tym że niedopuszczalne jest dokonywanie istotnych zmian w treści ofert oraz zmian wymagań zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Natomiast w myśl art. 87 ust. 2 tej ustawy zamawiający poprawia w ofercie:
1) oczywiste omyłki pisarskie,
2) oczywiste omyłki rachunkowe, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek,
3) inne omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty
- niezwłocznie zawiadamiając o tym wykonawcę, którego oferta została poprawiona.
Zobacz również: Usługi niepriorytetowe - odwołanie po zmianach
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 6 lutego 2014 r., sygn. akt KIO 96/14 (LEX nr 1432351) stwierdziła, iż: „zgodnie z art. 84 ustawy P.z.p. wykonawca może, przed upływem terminu do składania ofert, zmienić lub wycofać ofertę. Ponadto zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy P.z.p. w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w jej treści.”
W/w orzeczenie zostało wydane w stanie faktycznym, w którym wykonawca w swojej ofercie wskazał, że nie zamierza powierzyć do podwykonania żadnej części zamówienia osobom trzecim. Natomiast na etapie składania wyjaśnień, których zażądał od niego zamawiający na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych wbrew temu, co twierdził w ofercie - wskazał, że zamierza wykorzystać potencjał podmiotów trzecich, poprzez ich udział w realizacji części zamówienia, jako podwykonawców. Zatem wykonawca dokonał zmiany swojej oferty po upływie terminu opisanego w art. 84 tej ustawy.
Wynika z powyższego, iż po upływie terminu składania ofert wykonawca nie może zmienić już swojej oferty. Natomiast jeżeli będzie próbował dokonać takiej zmiany, to zamawiający winien tych zmian nie uwzględnić i odrzucić ofertę takiego wykonawcy.
Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki
Polecamy serwis: Finanse
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.