reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Wyodrębnienie lokalu krok po kroku

Wyodrębnienie lokalu krok po kroku

Wniosek lokatora i podjęcie uchwały w przedmiocie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali spółdzielni mieszkaniowej.

- Odnośnie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:
• spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami, a jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków- spłaty przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa,
• spłaty zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych,


Spółdzielnia mieszkaniowa zawiera ww. umowę, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe) lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.


- Podpisanie umowy następuje przed notariuszem między osobami uprawnionymi do reprezentowania spółdzielni a osobą, która wnioskuje o przewłaszczenie. W tym celu należy dostarczyć następujące dokumenty:

1. Odpis aktualny z KRS spółdzielni - koszt uzyskania odpisu- 30,00 zł,
2. Wypis z Księgi wieczystej (gruntowej) - koszt uzyskania- 30,00 zł,
3. Zaświadczenie o samodzielności lokalu,
• wydawane na wniosek Spółdzielni, lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu,(składany w urzędzie gminy właściwej ze względu na położenie Spółdzielni)
• za każde zaświadczenie pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł przekazana na konto urzędu gminy,
• do wniosku należy dołączyć rzuty lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi, oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu,
• zaświadczenie wydaje się bez zbędnej zwłoki, w terminie nie przekraczającym 7 dni,
4. Rzut lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi.
5. Zaświadczenie ze spółdzielni, że osoba ubiegająca się o własność jest członkiem spółdzielni, o powierzchni lokalu, oraz, że osoba ta uregulowała wszystkie opłaty,
6. Wypis z rejestru gruntów,
7. Wypis z kartoteki lokalu,
8. Uchwała zarządu w przedmiocie określenia przedmiotu odrębnej własności,
9. Dokument potwierdzający, iż osoba, która wnioskuje o przewłaszczenie posiada tytuł prawny do lokalu (np. akt notarialny, nakaz kwaterunkowy, etc.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama