REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić z choinką po świętach? Kiedy można dostać mandat za wyrzucenie choinki?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Co z choinką po świętach?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić z choinką po świętach? W przypadku choinki sztucznej nie ma problemu, wystarczy ją złożyć i zapakować do pudełka. A co z żywym drzewkiem? Podpowiadamy. 

Kiedy rozbiera się choinkę? 

Niektórzy ubierają choinkę już na początku grudnia i, nacieszeni widokiem, z Nowym Rokiem chowają wszelkie bożonarodzeniowe ozdoby. Dla innych datą rozebrania choinki są okolice święta Trzech Króli albo pierwsza niedziela po tym święcie (Niedziela Chrztu Pańskiego). U jeszcze innych drzewko stoi aż do 2 lutego, czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej, które przyjmuje się jako ostateczny termin trzymania świątecznych dekoracji. To oczywiście tylko tradycje, a jeśli ktoś ma ochotę, może trzymać ubraną choinką nawet i do Wielkanocy. Sztuczna na pewno wytrzyma, a co z żywym drzewkiem? Co zrobić z choinką, gdy już traci igły lub po prostu się znudziła? 

REKLAMA

 

Co zrobić z żywą choinką?

Zasadzić w ogrodzie 

REKLAMA

Podczas gdy sztuczną choinkę łatwo złożyć i schować do następnej Gwiazdki, pozbycie się żywej może być bardziej skomplikowane. Jednak to żywe drzewko pachnie i jest namiastką kawałka lasu w domu, a jeśli jest pozyskane w ekologiczny sposób jest również korzystniejsze dla środowiska. Przed decyzją, dokąd powędruje choinka, trzeba - rzecz jasna - pozbawić ją wszelkich ozdób. 

Gdy choinka jest w doniczce, czyli ma korzenie, można spróbować ją zasadzić w ogródku. W tym przypadku z sadzeniem należy poczekać do wiosny, a do tego czasu odpowiednio o nią dbać. Jeśli jeszcze nie zaczęła pączkować, ani się mocno sypać, trzeba sprawdzić, czy jej korzenie nie były za bardzo przycinane. Takie drzewko nie postoi już w ogrzewanym pomieszczeniu, zwłaszcza tak długo, należy więc je odpowiednio zabezpieczyć, zanim powędruje na dwór. Nagła zmiana temperatur może zniszczyć choinkę, dlatego wystawianie jej na mróz wprost z ciepłego domu nie jest wskazane. Jeśli jest możliwość, warto stopniowo zmniejszać temperaturę otoczenia choinki i np. wystawić ją na klatkę schodową. Jest duża szansa, że odpowiednio przechowywana choinka się przyjmie w ogródku. 

Zastosować jako kompost

Gdy choinka jest cięta, niestety nie da się przedłużyć jej życia, sadząc w ogrodzie. Może za to świetnie posłużyć jako kompost. Należy ją wówczas pociąć na małe kawałki, jest to pracochłonne, ale wtedy drzewko będzie "zużyte" do końca. Większe gałęzie sprawdzą się jako okrycie roślin. 

Wyrzucić do odpadów bio lub oddać do PSZOK

REKLAMA

Oczywiście, aby zasadzić choinkę albo wykorzystać ją jako kompost trzeba mieć gdzie. A co mają zrobić z choinką osoby nieposiadające przydomowych ogródków czy działek ROD? Choinka to odpad zielony, można ją więc wrzucić do brązowego pojemnika z napisem "bio", warto jednak uprzednio rozdrobnić, chyba, że jest możliwość pozostawienia choinki obok pojemnika tak, aby nie zagracała przestrzeni altanki śmietnikowej. Całe drzewko można także zawieźć do najbliższego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, czyli PSZOK. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często administracja nieruchomości organizuje zbiórkę żywych choinek na terenie osiedla i wówczas wyznacza jedno miejsce składowania choinek w określonym czasie. Warto sprawdzić także, czy w okolicy jest organizowana zbiórka drzewek przerabianych na biomasę do ogrzewania mieszkań. 

Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę 

Sztuczna choinka służy zazwyczaj kilka lub nawet kilkanaście lat, ale czasem i ją trzeba wyrzucić. Pomimo, że jest wykonana z tworzywa nie należy jej wrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Sztuczną choinkę wrzuca się do odpadów zmieszanych.

Mandat za wyrzucenie choinki 

Warto pamiętać, że pozostawienie choinki, np. na trawniku to zaśmiecanie miejsca publicznego i grozi za to mandat. Zgodnie z art. 145. Kodeksu wykroczeń "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych".

Zobacz także: Tusk przedstawia nowego szefa Lasów Państwowych. "Oczekiwania są oczywiste"
Dlaczego anturium traci liście? Co jest najczęstszą przyczyną i jak sobie z tym radzić?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA