Spełnienie świadczenia przez osobę trzecią
REKLAMA
REKLAMA
Nie zawsze jednak spełnienie świadczenia przez inną osobę będzie możliwe. Zgodnie z art. 356 kc wierzyciel może żądać osobistego świadczenia dłużnika wtedy, gdy to wynika z treści czynności prawnej, z ustawy albo z właściwości świadczenia. Wyjątkiem od tego są zobowiązania pieniężne – które w każdym wypadku za dłużnika może spełnić osoba trzecia.
REKLAMA
Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego
Jeżeli świadczenie niepieniężne nie ma charakteru osobistego, to może ono zostać spełnione zarówno przez przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika, pomocnika czy też wykonawcę (art. 474 kc), jak i przez każdą osobę trzecią, chociażby działającą bez wiedzy i wbrew woli dłużnika. Za wyjątkiem ostatniej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z art. 474 kodeksu cywilnego, dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, za których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.