REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejszy zasiłek pogrzebowy

Jakub Zawadzki

REKLAMA

REKLAMA

W ramach oszczędności Rząd postanowił zmniejszyć prawie o połowę zasiłek pogrzebowy. Ma to przynieść budżetowi państwa milionowe oszczędności w ciągu roku. Dla obywateli oznacza to, że więcej do pogrzebu dołożą z własnej kieszeni, być może pozytywnym efektem zmian będzie obniżenie cen usług przez zakłady pogrzebowe.

Ile dostaniemy?

REKLAMA

Do tej pory rodzina chcąca pochować zmarłego otrzymywała z ZUS-u lub KRUS-u 6,6 tys. zł. Po cięciach kwota ta obniży się do 4 tys. zł. Dotychczas kwota zasiłku wynosiła 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Po zmianach ma być stała. Rodzina zmarłego otrzyma go w maksymalnej wysokości, bez względu na to, jaki będzie rzeczywisty koszt zorganizowania pogrzebu.

Dzięki cięciom w państwowej kasie zostanie ponad 800 mln zł. (co roku umiera ponad 380 tys. Polaków).

Zobacz: Zasiłek pogrzebowy – praktyczny poradnik

Jak jest w Unii?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ten sposób zbliżymy się do średniej unijnej, która wynosi ok. 2 tys. złotych. Oznacza, to że w Polsce wysokość zasiłku pogrzebowego nawet po tak drastycznej obniżce będzie należała do jednych z najwyższych w krajak unii europejskiej. Jednak obywatele bogatych krajów Unii ubezpieczają się dodatkowo komercyjnie i z tych środków także pokrywają koszty pochówku. W Polsce na dodatkowe ubezpieczenia decydują się nieliczni obywatele, głównie Ci zamożniejsi.

 Wyższy zasiłek na pogrzeb otrzymują mieszkańcy Francji, Holandii, Danii i Luksemburgu.

Średni koszt pogrzebu:

Wysokie kwoty zasiłki zachęcały przedsiębiorców pogrzebowych do windowania cen. Obywatel chętniej wydawał pieniądze, które otrzymywał od państwa, nie zastanawiając się nad rzeczywistą wartością usług. 

Najwięcej za pochówek płacą mieszkańcy dużych miast, taniej jest w mniejszych miejscowościach.

Koszty związane z pogrzebem:

1-2 tys. zł - cena trumny,
100 zł - tabliczka z krzyżem,
1-1,5 tys. zł - miejsce na cmentarzu parafialnym (miejsce na cmentarzu komunalnym bywa nawet dwukrotnie tańsze),
300-600 zł - posługa księdza,
600-800 zł - wynajęcie karawanu i cała usługa pogrzebowa (kondukt, żałobnicy, itd.),
50 zł na dobę - przechowanie ciała w chłodni,
100-150 zł - cena wiązanki kwiatów,
800 zł - wynajęcie orkiestry (ok. 100-150 zł kosztuje trębacz; ok. 250 zł - dwie skrzypaczki),
350-500 zł - cena stroju razem z ubraniem zmarłego,
2,5-3,5 tys. zł - nagrobek granitowy,
1,2 tys. zł - stypa na 30 osób,

Dla kogo zasiłek?

Głównym uprawnionym do odbioru zasiłku jest osoba, która pokryła koszty pogrzebu. Zazwyczaj jest to najbliższy członek rodziny. Jeśli rodzina podzieliła się wydatkami między sobą, wtedy kwota rozdysponowana będzie proporcjonalnie do poniesionych kosztów przez każdego z członków rodziny. 

Gdy płaci pracodawca

Jeżeli pogrzeb będzie organizowany przez osobę spoza rodziny zmarłego lub przez uprawniony do zasiłku podmiot, tj. pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, wówczas, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów, trzeba będzie je udokumentować - dopiero wówczas ZUS wypłaci zasiłek. 

W razie pokrycia kosztów np. przez pracodawcę, zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie więcej niż 4 tys. zł 

Wymagane dokumenty

Należy dostarczyć wypełniony wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12), skrócony odpis aktu zgonu oraz oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu. Dodatkowo potrzebne jest zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu.

Wymagany jest także dokument potwierdzający pokrewieństwo np. skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane.

Zobacz: Odprawapośmiertna

Reakcja zakładów pogrzebowych

Okrojenie mogą zostać w zasadzie wszystkie elementy składające się na uroczystości pogrzebowe. Koszty pochówku mogą zostać obniżone na przykład poprzez wybór tańszej wersji trumny, gdy zamiast dębowej (2-4,5 tys. zł) wybierzemy sosnową (1-2 tys. zł.).
Jednak ciężko sobie wyobrazić, że rodzina zmarłych zdecyduje się okrojenie uroczystość związanych z pogrzebem, zwłaszcza przy głęboko zakorzenionej tradycji związanej z godnym pochowaniem zmarłego.
Na taką sytuacją przygotowały się już podmioty oferujące kredyty, pożyczki i ubezpieczenia, które zamierzają wprowadzić specjalną ofertę dla osób, których nie stać na wyprawienie odpowiedniego pogrzebu.

Zobacz: Obowiązkipracodawcy związane ze śmiercią pracownika

Inne rozwiązania

Jednym z pomysłów jest zróżnicowanie wartości zasiłku pogrzebowego do rzeczywistego stanu majątkowego danej rodziny. Pozwoli to na godny pochówek na tym samym poziomie zarówno dla bogatych obywateli jak i dla tych uboższych.
Innym pomysłem może być zasada wypłacania zasiłku, na podstawie rzeczywiście poniesionych kosztów na podstawie rachunków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA