REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejszy zasiłek pogrzebowy

Jakub Zawadzki

REKLAMA

REKLAMA

W ramach oszczędności Rząd postanowił zmniejszyć prawie o połowę zasiłek pogrzebowy. Ma to przynieść budżetowi państwa milionowe oszczędności w ciągu roku. Dla obywateli oznacza to, że więcej do pogrzebu dołożą z własnej kieszeni, być może pozytywnym efektem zmian będzie obniżenie cen usług przez zakłady pogrzebowe.

Ile dostaniemy?

REKLAMA

Do tej pory rodzina chcąca pochować zmarłego otrzymywała z ZUS-u lub KRUS-u 6,6 tys. zł. Po cięciach kwota ta obniży się do 4 tys. zł. Dotychczas kwota zasiłku wynosiła 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Po zmianach ma być stała. Rodzina zmarłego otrzyma go w maksymalnej wysokości, bez względu na to, jaki będzie rzeczywisty koszt zorganizowania pogrzebu.

Dzięki cięciom w państwowej kasie zostanie ponad 800 mln zł. (co roku umiera ponad 380 tys. Polaków).

Zobacz: Zasiłek pogrzebowy – praktyczny poradnik

Jak jest w Unii?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ten sposób zbliżymy się do średniej unijnej, która wynosi ok. 2 tys. złotych. Oznacza, to że w Polsce wysokość zasiłku pogrzebowego nawet po tak drastycznej obniżce będzie należała do jednych z najwyższych w krajak unii europejskiej. Jednak obywatele bogatych krajów Unii ubezpieczają się dodatkowo komercyjnie i z tych środków także pokrywają koszty pochówku. W Polsce na dodatkowe ubezpieczenia decydują się nieliczni obywatele, głównie Ci zamożniejsi.

 Wyższy zasiłek na pogrzeb otrzymują mieszkańcy Francji, Holandii, Danii i Luksemburgu.

Średni koszt pogrzebu:

Wysokie kwoty zasiłki zachęcały przedsiębiorców pogrzebowych do windowania cen. Obywatel chętniej wydawał pieniądze, które otrzymywał od państwa, nie zastanawiając się nad rzeczywistą wartością usług. 

Najwięcej za pochówek płacą mieszkańcy dużych miast, taniej jest w mniejszych miejscowościach.

Koszty związane z pogrzebem:

1-2 tys. zł - cena trumny,
100 zł - tabliczka z krzyżem,
1-1,5 tys. zł - miejsce na cmentarzu parafialnym (miejsce na cmentarzu komunalnym bywa nawet dwukrotnie tańsze),
300-600 zł - posługa księdza,
600-800 zł - wynajęcie karawanu i cała usługa pogrzebowa (kondukt, żałobnicy, itd.),
50 zł na dobę - przechowanie ciała w chłodni,
100-150 zł - cena wiązanki kwiatów,
800 zł - wynajęcie orkiestry (ok. 100-150 zł kosztuje trębacz; ok. 250 zł - dwie skrzypaczki),
350-500 zł - cena stroju razem z ubraniem zmarłego,
2,5-3,5 tys. zł - nagrobek granitowy,
1,2 tys. zł - stypa na 30 osób,

Dla kogo zasiłek?

Głównym uprawnionym do odbioru zasiłku jest osoba, która pokryła koszty pogrzebu. Zazwyczaj jest to najbliższy członek rodziny. Jeśli rodzina podzieliła się wydatkami między sobą, wtedy kwota rozdysponowana będzie proporcjonalnie do poniesionych kosztów przez każdego z członków rodziny. 

Gdy płaci pracodawca

Jeżeli pogrzeb będzie organizowany przez osobę spoza rodziny zmarłego lub przez uprawniony do zasiłku podmiot, tj. pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, wówczas, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów, trzeba będzie je udokumentować - dopiero wówczas ZUS wypłaci zasiłek. 

W razie pokrycia kosztów np. przez pracodawcę, zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie więcej niż 4 tys. zł 

Wymagane dokumenty

Należy dostarczyć wypełniony wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12), skrócony odpis aktu zgonu oraz oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu. Dodatkowo potrzebne jest zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu.

Wymagany jest także dokument potwierdzający pokrewieństwo np. skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane.

Zobacz: Odprawapośmiertna

Reakcja zakładów pogrzebowych

Okrojenie mogą zostać w zasadzie wszystkie elementy składające się na uroczystości pogrzebowe. Koszty pochówku mogą zostać obniżone na przykład poprzez wybór tańszej wersji trumny, gdy zamiast dębowej (2-4,5 tys. zł) wybierzemy sosnową (1-2 tys. zł.).
Jednak ciężko sobie wyobrazić, że rodzina zmarłych zdecyduje się okrojenie uroczystość związanych z pogrzebem, zwłaszcza przy głęboko zakorzenionej tradycji związanej z godnym pochowaniem zmarłego.
Na taką sytuacją przygotowały się już podmioty oferujące kredyty, pożyczki i ubezpieczenia, które zamierzają wprowadzić specjalną ofertę dla osób, których nie stać na wyprawienie odpowiedniego pogrzebu.

Zobacz: Obowiązkipracodawcy związane ze śmiercią pracownika

Inne rozwiązania

Jednym z pomysłów jest zróżnicowanie wartości zasiłku pogrzebowego do rzeczywistego stanu majątkowego danej rodziny. Pozwoli to na godny pochówek na tym samym poziomie zarówno dla bogatych obywateli jak i dla tych uboższych.
Innym pomysłem może być zasada wypłacania zasiłku, na podstawie rzeczywiście poniesionych kosztów na podstawie rachunków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA