REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak głosować będąc za granicą?

Karol Muż
Głosowanie w wyborach fot. Fotolia
Głosowanie w wyborach fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nowym kodeksem wyborczym, wyborcy mają możliwość głosowania korespondencyjnego. W związku ze zbliżającymi październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu warto wiedzieć kto może oddać w ten sposób głos oraz jakie formalności musi spełnić.

Kto jest może głosować za granicą?

REKLAMA

W nawiązaniu do treści kodeksu wyborczego, poza granicami Polski mogą głosować obywatele polscy tam przebywający, którzy są wylegitymują się ważnym paszportem lub innym dowodem potwierdzającym tożsamość ( dowód osobisty na terenie UE).

Osoby te muszą być także wpisane do spisu wyborców, który sporządza konsul. Jemu to należy zasygnalizować zamiar głosowania najpóźniej 15 dni przed wyborami.

Zobacz: Niewidomy zagłosuje w wyborach

Zgłoszenie do głosowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenia chęci oddania głosu za granicą należy dokonać pisemnie lub ustnie , za pośrednictwem telefaksu, telefonu lub w formie wiadomości mailowej.

Powinno ono zawierać :

• nazwisko i imię (imiona),

• imię ojca,

• datę urodzenia,

• numer ewidencyjny PESEL,

• oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą,

• numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania,

• miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców - w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą,

• oznaczenie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

W sytuacji, gdyby w ciągu jednego dnia odbywałoby się więcej niż jedne wybory, to wówczas wyborca zamierzający głosować korespondencyjnie w zgłoszeniu jest zobowiązany zaznaczyć których wyborów zgłoszenie dotyczy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłoszenie zawierało chęć głosowania we wszystkich wyborach odbywających się tego dnia, o ile wyborca ma faktyczne prawo wziąć w nich udział.

Zobacz: Przestępstwo wyborcze kupowania głosów

Pakiet wyborczy

Konsul jest zobligowany najpóźniej 10 dni przed wyborami wysłać wyborcy pakiet wyborczy, oczywiście w przypadku dostarczenia mu wypełnionego przedtem zgłoszenia.

Pat powinien zawierać zaadresowaną kopertę zwrotną, kartę bądź karty do głosowania, kopertę na kartę bądź karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcję głosowania.

Jak wygląda sam przebieg głosowania?

Wyborca głosujący korespondencyjnie wkłada do koperty zakreślone karty do głosowania, którą po zaklejeniu i włożeniu do koperty zwrotnej z podpisanym oświadczeniem,  następnie przesyła na adres konsula na własny koszt.

REKLAMA

Koperty, które otrzymuje konsul przekazuje właściwym komisjom wyborczym najpóźniej 3 dni przed wyborami. Koperty te są potem wrzucane do urny wyborczej. Jeśli jakieś koperty zostały dostarczone później niż 3 dni przed wyborami, nie są one otwierane i niszczone.

Kodeks wyborczy stanowi, że PKW, po uprzedniej konsultacji z ministrem spraw zagranicznych może określić szczegółowe uchwały, dotyczące warunków technicznych głosowania korespondencyjnego.

Możliwość głosowania korespondencyjnego stwarza wyborcom nowelizacja kodeksy wyborczego, która weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2011 roku.

Zobacz: Zmiany w prawie wyborczym weszły w życie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

REKLAMA

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

REKLAMA

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

REKLAMA