Jak głosować będąc za granicą?
REKLAMA
REKLAMA
Kto jest może głosować za granicą?
REKLAMA
W nawiązaniu do treści kodeksu wyborczego, poza granicami Polski mogą głosować obywatele polscy tam przebywający, którzy są wylegitymują się ważnym paszportem lub innym dowodem potwierdzającym tożsamość ( dowód osobisty na terenie UE).
Osoby te muszą być także wpisane do spisu wyborców, który sporządza konsul. Jemu to należy zasygnalizować zamiar głosowania najpóźniej 15 dni przed wyborami.
Zobacz: Niewidomy zagłosuje w wyborach
Zgłoszenie do głosowania
Zgłoszenia chęci oddania głosu za granicą należy dokonać pisemnie lub ustnie , za pośrednictwem telefaksu, telefonu lub w formie wiadomości mailowej.
Powinno ono zawierać :
• nazwisko i imię (imiona),
• imię ojca,
• datę urodzenia,
• numer ewidencyjny PESEL,
• oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą,
• numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania,
• miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców - w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą,
• oznaczenie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
W sytuacji, gdyby w ciągu jednego dnia odbywałoby się więcej niż jedne wybory, to wówczas wyborca zamierzający głosować korespondencyjnie w zgłoszeniu jest zobowiązany zaznaczyć których wyborów zgłoszenie dotyczy.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłoszenie zawierało chęć głosowania we wszystkich wyborach odbywających się tego dnia, o ile wyborca ma faktyczne prawo wziąć w nich udział.
Zobacz: Przestępstwo wyborcze kupowania głosów
Pakiet wyborczy
Konsul jest zobligowany najpóźniej 10 dni przed wyborami wysłać wyborcy pakiet wyborczy, oczywiście w przypadku dostarczenia mu wypełnionego przedtem zgłoszenia.
Pat powinien zawierać zaadresowaną kopertę zwrotną, kartę bądź karty do głosowania, kopertę na kartę bądź karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcję głosowania.
Jak wygląda sam przebieg głosowania?
Wyborca głosujący korespondencyjnie wkłada do koperty zakreślone karty do głosowania, którą po zaklejeniu i włożeniu do koperty zwrotnej z podpisanym oświadczeniem, następnie przesyła na adres konsula na własny koszt.
REKLAMA
Koperty, które otrzymuje konsul przekazuje właściwym komisjom wyborczym najpóźniej 3 dni przed wyborami. Koperty te są potem wrzucane do urny wyborczej. Jeśli jakieś koperty zostały dostarczone później niż 3 dni przed wyborami, nie są one otwierane i niszczone.
Kodeks wyborczy stanowi, że PKW, po uprzedniej konsultacji z ministrem spraw zagranicznych może określić szczegółowe uchwały, dotyczące warunków technicznych głosowania korespondencyjnego.
Możliwość głosowania korespondencyjnego stwarza wyborcom nowelizacja kodeksy wyborczego, która weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2011 roku.
REKLAMA
REKLAMA