Interesanci skarżą się na działalność urzędów
REKLAMA
REKLAMA
Do NIK w 2010 r., trafiło 5 tysięcy skarg. 1775 dotyczą działalności urzędów, głównie samorządowych.
REKLAMA
Na co skażono się najczęściej ?
* nieprawidłowości w budownictwie
* nieprawidłowości w gospodarce komunalnej i mieszkaniowej
* brak nadzoru nad inwestycjami
* tolerowanie tzw „ samowolek” budowlanych
* przewlekłość wydawania decyzji przez urzędników
Duża część skarg dotyczyła ponadto nieprawidłowości w obszarze zamówień publicznych. Informowano NIK o naruszeniach prawa przy zakupach sprzętu badawczego , uzbrojenia, pojazdów specjalistycznych czy usług informatycznych.
Ubiegłe lata nie były dla Polski łaskawe klimatycznie, odnotowano wiele powodzi, podtopień i zalań piwnic. Stąd wiele skarg dotyczyło opieszałości urzędników w sprawach kluczowych dla osób poszkodowanych w klęskach żywiołowych.
Zobacz: Skarga konstytucyjna
W ocenie poszkodowanych struktury rządowe i samorządowe państwa nie były przygotowane do sprawnego i skoordynowanego działania.
Polacy skarżyli się nie tylko na funkcjonowanie samych urzędników, lecz także na nadużycia gospodarcze i finansowe . Zarzucono urzędom malwersacje pieniężne i marnotrawienie mienia społecznego. Jak wynika z danych NIK, w latach 2006 – 2008 to ta problematyka była przedmiotem największej ilości sygnałów od obywateli.
Jak złożyć skargę do NIK?
Skargę do NIK można złożyć listownie, osobiście, faxem, drogą poczty mailowej i za pomocą formularza na stronie internetowej Izby. Informacje płynące ze skarg są bardzo cennym źródłem wiedzy o sytuacji społeczno- gospodarczej w Polsce.
Zobacz: Co powinniśmy wiedzieć o skardze administarcyjnej
KM/źródło:NIK
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.