reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Głosowanie przez pełnomocnika- co warto wiedzieć?

Głosowanie przez pełnomocnika- co warto wiedzieć?

W dniu 9 października 2011 roku odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Będą to pierwsze wybory, w których osoby, które mają orzeczone umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności będą mogły oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika.

Kto może zagłosować przez pełnomocnika?

Nowy kodeks wyborczy stanowi, że pełnomocnik może zastąpić w czynności głosowania osoby, które mają orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Według ustawy o rehabilitacji zawodowej społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są to osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolne do pracy albo zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej (gdzie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 30-40%).

Osoby wymagające w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji (znaczny stopień niepełnosprawności).

Osoby wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych (umiarkowany stopień niepełnosprawności).

Zobacz: Serwis-Wybory parlamentarne 2011

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być jedynie osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwo można przyjąć co do zasady tylko od jednej osoby.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by pełnomocnik działał w imieniu dwóch osób, jeśli tylko byłyby one jego bliską rodziną ( wstępni, zstępni, rodzeństwo, rodzice itp).

Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Zobacz: Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym

Jak wygląda akt pełnomocnictwa?

Akt taki sporządza się na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów.

Akt pełnomocnictwa powinien zawierać:

  • nazwisko i imię (imiona)
  • imię ojca
  • datę urodzenia
  • numer PESEL
  • adres zamieszkania wyborcy oraz pełnomocnika
  • wyraźne oznaczenie wyborów, do których ustanawia się pełnomocnika

Do wniosku wyborcy, który wnosi on do wójta gminy należy koniecznie dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania oraz zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem. Dokument stwierdzający zgodę powinien zawierać nazwisko i imię (imiona) osoby która ja wyraża oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania i kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem - w przypadku gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania i przepisy szczególne dotyczące danych wyborów przewidują możliwość uzyskania takiego zaświadczenia.

Zobacz: Pełnomocnik z urzędu - kiedy przysługuje?

Co znamienne, nowy kodeks wyborczy podaje, że czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa są wolne od wszelkich opłat. Ponadto, pełnomocnik nie może żądać od wyborcy, którego zastępuje żadnego wynagrodzenia.

Wyborca może cofnąć udzielone pełnomocnictwo do głosowania, ale nie może nastąpić to później niż na 2 dni przed dniem wyborów.

Autor: Karol Muż

Zobacz także: Poczta Polska pomoże niepełnosprawnym w głosowaniu

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

fot. Fotolia
fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama