| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Wizowy System Informacyjny już działa!

Wizowy System Informacyjny już działa!

W dniu 11 października 2011 roku został uruchomiony Wizowy System Informacyjny VIS. Jego celem jest wymiana informacji o osobach, które starają się o wizę, jak również o wizach wydanych przez państwa strefy Schengen.

System Informacji Wizowej pozwoli na usprawnienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi UE m.in. w zakresie wspólnej polityki wizowej w ramach UE oraz zapobiegania handlu wizami. Ułatwiona będzie również identyfikacja osób, które mogą nie spełniać warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania na terytorium UE.

Dane w systemie będą przetwarzane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Zobacz: Informacje o domach maklerskich będą jawne

Usprawnienie współpracy między Państwami

Dzięki systemowi VIS ułatwiona będzie również identyfikacja osób, które mogą nie spełniać warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej.

W systemie VIS będą gromadzone dane dotyczące wnioskodawcy wizy oraz informacji na temat wniosku wizowego, a także samej wizy (czy była wydana, anulowana, cofnięta lub przedłużona, czy też odmówiono jej wydania). System będzie zawierał dane biometryczne tj. fotografie i odciski palców osoby składającej wniosek wizowy .

Dzięki temu funkcjonariusze służb granicznych podczas kontroli paszportowej będą mieli możliwość weryfikacji tożsamości osoby przekraczającej granice strefy Schengen.

Uruchomienie Wizowego Systemu Informacyjnego umożliwi usprawnienie kontroli w ramach procesu wizowego dzięki wymianie informacji pomiędzy Państwami Członkowskimi, a przez to wzmocnienie ochrony granic i bezpieczeństwa na terytorium UE.

Przygotowanie organów administracji państwowej do współpracy z VIS w Polsce zostało powierzone Pełnomocnikowi Rządu do Spraw Przygotowania Organów Administracji Państwowej do Współpracy z SIS i VIS . Obsługę merytoryczną, organizacyjną, prawną (w tym legislacyjną), techniczną oraz kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Wydział Projektów Europejskich Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (WPE CPI MSWiA).

Anna Sergiej

Źródło: MSWiA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »