reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Wizowy System Informacyjny już działa!

Wizowy System Informacyjny już działa!

W dniu 11 października 2011 roku został uruchomiony Wizowy System Informacyjny VIS. Jego celem jest wymiana informacji o osobach, które starają się o wizę, jak również o wizach wydanych przez państwa strefy Schengen.

System Informacji Wizowej pozwoli na usprawnienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi UE m.in. w zakresie wspólnej polityki wizowej w ramach UE oraz zapobiegania handlu wizami. Ułatwiona będzie również identyfikacja osób, które mogą nie spełniać warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania na terytorium UE.

Dane w systemie będą przetwarzane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Zobacz: Informacje o domach maklerskich będą jawne

Usprawnienie współpracy między Państwami

Dzięki systemowi VIS ułatwiona będzie również identyfikacja osób, które mogą nie spełniać warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej.

W systemie VIS będą gromadzone dane dotyczące wnioskodawcy wizy oraz informacji na temat wniosku wizowego, a także samej wizy (czy była wydana, anulowana, cofnięta lub przedłużona, czy też odmówiono jej wydania). System będzie zawierał dane biometryczne tj. fotografie i odciski palców osoby składającej wniosek wizowy .

Dzięki temu funkcjonariusze służb granicznych podczas kontroli paszportowej będą mieli możliwość weryfikacji tożsamości osoby przekraczającej granice strefy Schengen.

Uruchomienie Wizowego Systemu Informacyjnego umożliwi usprawnienie kontroli w ramach procesu wizowego dzięki wymianie informacji pomiędzy Państwami Członkowskimi, a przez to wzmocnienie ochrony granic i bezpieczeństwa na terytorium UE.

Przygotowanie organów administracji państwowej do współpracy z VIS w Polsce zostało powierzone Pełnomocnikowi Rządu do Spraw Przygotowania Organów Administracji Państwowej do Współpracy z SIS i VIS . Obsługę merytoryczną, organizacyjną, prawną (w tym legislacyjną), techniczną oraz kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Wydział Projektów Europejskich Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (WPE CPI MSWiA).

Anna Sergiej

Źródło: MSWiA

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama