Kiedy oferta jest wiążąca?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 66 kodeksu cywilnego oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.
REKLAMA
Ażeby oświadczenie woli oferenta mogło być uznane za ofertę, musi określać co najmniej istotne postanowienia umowy, której zawarcie oferent proponuje. Zazwyczaj będzie to więc potrzeba określenia przedmiotu umowy (towaru), jego istotnych cech oraz ceny. W przypadku braku określenia istotnych elementów takiej oferty przeważa pogląd, że „oferent” nie jest związany jej treścią. Takie stanowisko wyraził m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 października 1978 r. (IV CR 402/78) stwierdzając, że ogłoszenie w prasie o sprzedaży samochodów nie ma cech oferty w rozumieniu art. 66 kc, skoro nie zawiera wszystkich istotnych postanowień mającej powstać w przyszłości umowy.
REKLAMA
Skutkiem złożenia oferty może być jej przyjęcie przez stronę do której taka oferta została skierowana. Przez przyjęcie oferty umowa zostaje zawarta. Rodzaj umowy i związane z nim wymagania ustawowe co do formy umowy mają zastosowanie do oferty i jej przyjęcia. Jeżeli oferta albo jej przyjęcie nie odpowiadają tym wymaganiom, umowa jest nieważna. Sąd Najwyższy prawidłowo przyjął w uzasadnieniu uchwały 7 sędziów, stanowiącej zasadę prawną, z 28 września 1990 r., III CZP 33/90, (OSNCP 1/91, poz. 3), że umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 w zw. z art. 46 § 1). Tak więc zarówno oferta, jak i jej przyjęcie powinny być złożone w formie aktu notarialnego.
Byt prawny oferty jest ograniczony w czasie. W zasadzie o długości trwania oferty powinien decydować sam oferent. Jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi (akceptacji oferty), oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.
Zobacz:Doręczenie zastępcze w postępowaniu cywilnym
Jeżeli oświadczenie o przyjęciu oferty nadeszło z opóźnieniem, lecz z jego treści lub z okoliczności wynika, że zostało wysłane w czasie właściwym, umowa dochodzi do skutku, chyba że składający ofertę zawiadomi niezwłocznie drugą stronę, iż wskutek opóźnienia odpowiedzi poczytuje umowę za nie zawartą. Odmienność w tym zakresie przewiduje przepis art. 66[2] kc – w zakresie oferty złożonej pomiędzy przedsiębiorcami. W stosunkach między przedsiębiorcami oferta może być odwołana przed zawarciem umowy, jeżeli oświadczenie o odwołaniu zostało złożone drugiej stronie przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty.
REKLAMA
REKLAMA