reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Kiedy oferta jest wiążąca?

Kiedy oferta jest wiążąca?

Praktycznie każdy z nas spotyka się z ulotkami oferującymi różne produkty w atrakcyjnych cenach. W wielu wypadkach na końcu takich ulotek znajduje się zapis drobnymi literami, że ulotka nie stanowi oferty w rozumieniu prawa. Kiedy więc mamy do czynienia z ofertą i jakie są jej konsekwencje prawne?

Zgodnie z art. 66 kodeksu cywilnego oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.

Ażeby oświadczenie woli oferenta mogło być uznane za ofertę, musi określać co najmniej istotne postanowienia umowy, której zawarcie oferent proponuje. Zazwyczaj będzie to więc potrzeba określenia przedmiotu umowy (towaru), jego istotnych cech oraz ceny. W przypadku braku określenia istotnych elementów takiej oferty przeważa pogląd, że „oferent” nie jest związany jej treścią. Takie stanowisko wyraził m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 października 1978 r. (IV CR 402/78) stwierdzając, że ogłoszenie w prasie o sprzedaży samochodów nie ma cech oferty w rozumieniu art. 66 kc, skoro nie zawiera wszystkich istotnych postanowień mającej powstać w przyszłości umowy.

Zobacz: Kodeks cywilnego

Skutkiem złożenia oferty może być jej przyjęcie przez stronę do której taka oferta została skierowana. Przez przyjęcie oferty umowa zostaje zawarta. Rodzaj umowy i związane z nim wymagania ustawowe co do formy umowy mają zastosowanie do oferty i jej przyjęcia. Jeżeli oferta albo jej przyjęcie nie odpowiadają tym wymaganiom, umowa jest nieważna. Sąd Najwyższy prawidłowo przyjął w uzasadnieniu uchwały 7 sędziów, stanowiącej zasadę prawną, z 28 września 1990 r., III CZP 33/90, (OSNCP 1/91, poz. 3), że umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 w zw. z art. 46 § 1). Tak więc zarówno oferta, jak i jej przyjęcie powinny być złożone w formie aktu notarialnego.

Byt prawny oferty jest ograniczony w czasie. W zasadzie o długości trwania oferty powinien decydować sam oferent. Jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi (akceptacji oferty), oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.

Zobacz:Doręczenie zastępcze w postępowaniu cywilnym

Jeżeli oświadczenie o przyjęciu oferty nadeszło z opóźnieniem, lecz z jego treści lub z okoliczności wynika, że zostało wysłane w czasie właściwym, umowa dochodzi do skutku, chyba że składający ofertę zawiadomi niezwłocznie drugą stronę, iż wskutek opóźnienia odpowiedzi poczytuje umowę za nie zawartą. Odmienność w tym zakresie przewiduje przepis art. 66[2] kc – w zakresie oferty złożonej pomiędzy przedsiębiorcami. W stosunkach między przedsiębiorcami oferta może być odwołana przed zawarciem umowy, jeżeli oświadczenie o odwołaniu zostało złożone drugiej stronie przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Klasyfikacja budżetowa 2020129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama