Kradzież ogrodowa
REKLAMA
REKLAMA
Przedmiotem ochrony jest więc tu mienie – w postaci płodów rolnych. Przepis ten chroni owoce, warzywa lub kwiaty. Ochroną objęte są płody rolne w każdym etapie ich rozwoju – nie tylko jako produkt dojrzały. Nie ma również znaczenia czy płody te zostały przez sprawcę zabrane z drzewa/ziemi czy też z miejsca ich uprzedniego zebrania przez właściciela ogrodu.
REKLAMA
Przepis – w odróżnieniu od innych wykroczeń przeciwko mieniu nie posługuje się znamieniem wartości skradzionych płodów rolnych (nie ma kryterium 250 zł jak to ma miejsce w przypadku wykroczenia kradzieży innych rzeczy) – lecz kategorią nieznacznej ilości. Przepis nie precyzuje tej ilości, lecz orzecznictwo sądowe opowiada się za przyjęciem, że wykroczenie z art. 123 kw dotyczy zaboru znikomej ilości (kilku sztuk) owoców, warzyw czy kwiatów. Zabór całej skrzynki owoców byłby to niewątpliwie przestępstwem bez względu na wartość skradzionych płodów.
Zobacz: Kto jest właścicielem urządzeń przesyłowych?
REKLAMA
Podmiotem wykroczenia może być każda osoba, która bezprawnie dokonuje zaboru owoców, warzyw i kwiatów z cudzego ogrodu. Takiego czynu nie popełni więc osoba, która zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pozbiera owoce opadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni lub która wejdzie na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Przy czym strona podmiotowa zakłada działanie umyślne. Bezprawny zabór to świadome wejście we władanie cudzych produktów ogrodowych, któremu towarzyszy świadomość o braku uprawnienia lub upoważnienia. Oznacza to konieczność stwierdzenia zamiaru bezpośredniego.
Popełnienie opisanego wykroczenia zagrożone jest karą grzywny do 250 zł lub karą nagany. Ponadto § 3 upoważnia sąd do orzeczenia wobec sprawcy wykroczenia nawiązki, której wysokość nie powinna przekraczać wartości zabranych płodów ogrodowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.