REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy

Odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest zasadna?

Odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy - kiedy jest zasadna?

PYTANIE

REKLAMA

Stan faktyczny: Do gminy wpłynął wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji określonej jako „przebudowa komory turbiny nr 2 MEW S. na rzece G.”  Jak wskazuje Wnioskodawca: „przebudowa komory turbinowej nr 2 realizowana jest w celu wykonania stanowiska badawczego na potrzeby hydrozespołów dla mikroelektrowni wodnych przewidzianych do wykorzystania energii wodnej stopni wodnych o ultra-niskim spadzie i małym przepływie wody.”  Ponadto przebudowa ta nie powoduje zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieni jego formy architektonicznej.  Planowane przedsięwzięcie zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 5, w związku z § 3 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (j.t.Dz.U.2019.1839), należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.  Inwestor dla przedmiotowej inwestycji uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, gdzie stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Pytanie: Mając na uwadze przepisy art. 59 ust. 1 oraz art. 50 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (j.t.Dz.U.2021.741), po stwierdzeniu, że inwestycja: -    nie powoduje zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz  -    nie zmienia jego formy architektonicznej,  -    a także nie jest zaliczona do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska (zgodnie z rozstrzygnięciem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach), czy zasadnym będzie (na podst. art. 61a § 1 KPA) odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy z uwagi na to, iż planowana inwestycja nie wymaga wydania takiej decyzji, zgodnie z ww. przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?

ODPOWIEDŹ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak. Odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest zasadna w przypadku sytuacji oczywistych, nie wymagających analizy sprawy i przeprowadzenia dowodów.

UZASADNIENIE

Art. 61a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego przewiduje dwie samodzielne i niezależne przesłanki wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania: pierwsza to wniosek osoby niebędącej stroną, a druga istnienie innych uzasadnionych przyczyn uniemożliwiających wszczęcie postępowania.

Pojęcie „innych uzasadnionych przyczyn” nie zostało w art. 61a § 1 KPA wyjaśnione, jednak muszą one w oczywisty sposób proceduralno-prawny być przeszkodą do wszczęcia postępowania. Muszą już na wstępnym etapie, bez przeprowadzenia dowodów przesądzać, że postępowanie nie mogłoby zakończyć się wydaniem decyzji merytorycznej.

W przypadku opisanym w pytaniu już po wstępnej analizie wniosku o ustalenie warunków zabudowy przed wszczęciem postępowania można stwierdzić, że roboty budowlane polegające na przebudowie komory turbiny nr 2 MEW S. na rzece G nie spowodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmienią jego formy architektonicznej, ponadto właściwy organ wydał dla tej inwestycji decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdzając brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Mając na uwadze ustalone okoliczności faktyczne i biorąc pod uwagę art. 59 ust. 1 i art. 50 ust. 2 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym należy już na początkowym etapie analizy wniosku stwierdzić, że w omawianym przypadku ustawodawca nie przewiduje prowadzenia postępowania administracyjnego i wydania decyzji administracyjnej, co niewątpliwie jest okolicznością mieszczącą się w pojęciu „inne uzasadnione przyczyny”, którym posłużył się KPA w art. 61a § 1.

Podstawa prawna:

- art. 59 ust. 1 w zw. z art. 50 ust. 2 pkt 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2021 r. poz. 741)

- art. 61a § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735)

Dominik Majewski

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX 🡢

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA