Co powinniśmy wiedzieć o skardze administarcyjnej
REKLAMA
Kto może wnieść skargę
REKLAMA
Skargę może wnieść każdy, kto ma w tym interes prawny. Interes prawny będzie miała przede wszystkim strona postępowania administracyjnego. Jak wiadomo stroną w procedurze administracyjnej jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
Dodatkowo skargę może wnieść:
• prokurator,
• Rzecznik Praw Obywatelskich,
• organizacja społeczna.
Organizacja społeczna może wnieść skargę tylko w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów innych osób. Warunkiem jest jednak to, że organizacja ta musiała brać udział we wcześniejszej fazie postępowania.
Kiedy można wnieść skargę.
Decyzję administracyjną wydaną przez organ pierwszej instancji można zaskarżyć w drodze odwołania. Decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji nie można skarżyć do sądu administracyjnego. Do sądu administracyjnego można zaskarżyć taką decyzję od której nie przysługuje zwykły środek zaskarżenia.
Termin na wniesienie skargi
Skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Prokurator i Rzecznik Praw obywatelskich ma na to dłuższy termin, wynosi on 6 miesięcy.
Jak wnosić skargę
Skargę wnosimy do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Właściwym miejscowo jest sąd na obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona.
Skargę wnosi się jednak za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Organ administracji przekazuje następnie skargę wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę do sądu administracyjnego. Na przekazanie dokumentów organ ma 30 dni.
Wymagania formalne skargi
REKLAMA
Skarga powinna zawierać przede wszystkim oznaczenie sądu do którego jest kierowane. Jak już było to wspomniane w wypadku skargi na decyzję jest to wojewódzki sąd administracyjny na obszarze właściwości, którego ma siedzibę organ administracji.
W następnej kolejności skarga musi określać strony postępowania- ich nazwę, adres, adres do doręczeń oraz ewentualnych pełnomocników.
Wnoszący skargę powinien również określić również decyzję, która jest przedmiotem skargi.
Skarga musi być również uzasadniona i podpisana przez skarżącego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.