reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Dyrektor szkoły nie podlega takiej procedurze oceny, jak pracownicy samorządowi

Dyrektor szkoły nie podlega takiej procedurze oceny, jak pracownicy samorządowi

  Czy burmistrz jako organ prowadzący dokonuje oceny dyrektorów szkół i placówek oświatowych? Jak mi wiadomo, dyrektorzy podlegają ocenie kuratora oświaty zgodnie z Kartą Nauczyciela.


ODPOWIEDŹ

Nie. Jeżeli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej jest nauczycielem, wówczas nie mają do niego zastosowania przepisy ustawy o pracownikach samorządowych i nie można przeprowadzić jego oceny kwalifikacyjnej zgodnie z tymi unormowaniami.

UZASADNIENIE

Jeżeli dyrektor szkoły jest jednocześnie czynnym nauczycielem (a tak jest z reguły, zgodnie bowiem z art. 36 ust. 1-2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora; jedynie za zgodą kuratora oświaty szkołą może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący), to nie należy on do kategorii pracowników samorządowych, o których mowa w art. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych. Mimo że dyrektor szkoły lub innej placówki oświatowej faktycznie kieruje jednostką budżetową gminy (w takiej formie organizacyjnej funkcjonują zazwyczaj szkoły publiczne), to zgodnie z art. 1a ustawy o pracownikach samorządowych, jej przepisów nie stosuje się do pracowników jednostek wymienionych w art. 1, których status prawny określają odrębne przepisy. W przypadku dyrektorów szkół i placówek oświatowych będących nauczycielami status prawny tej kategorii pracowników reguluje ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

W związku z tym wobec dyrektora-nauczyciela nie można zastosować przepisów o pracownikach samorządowych i tym samym wójt lub burmistrz nie ma kompetencji do dokonywania ocen kwalifikacyjnych tych pracowników.

MICHAŁ CULEPA

PODSTAWA PRAWNA:

• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 z późn. zm.)

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama