reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Rząd chce zmobilizować bezrobotnych do pracy

Rząd chce zmobilizować bezrobotnych do pracy

Bezrobotny nie będzie mógł bezkarnie odmówić podjęcia zatrudnienia oferowanego przez urząd pracy. Niepodjęcie pracy spowoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych na cztery, sześć, a nawet dziewięć miesięcy. Osoba uchylająca się od pracy straci prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

Potwierdza to Barbara Wychuszko. Dodaje, że bezrobotni często przynoszą urzędnikom zaświadczenia potwierdzające ich niezdolność do podjęcia pracy nawet przez kilka lat. Urzędnicy, choć podejrzewają, że takie zaświadczenie jest nieprawdziwe, nie mogą zbyt wiele zrobić. W jej przekonaniu, projektowane regulacje ukrócą taki proceder.

Z kolei w opinii Michała Kuszyka, osoby, które nie chcą podjąć pracy zasłaniając się przy tym długotrwałą chorobą, nie powinny figurować w rejestrach urzędów pracy, tylko być beneficjentami pomocy społecznej, albo ubiegać się np. o rentę.

Limit na pracę za granicą

- Zdarza się, że bezrobotni otwarcie mówią, że nie będą podejmować pracy ani nie skorzystają z oferty szkoleniowej, bo zamierzają zatrudnić się np. w Anglii. Nie odstrasza ich to, że na 90 dni zostanie im zabrany status bezrobotnego - mówi Michał Kuszyk.

Dodaje, że obecnie urzędnicy nie mają możliwości, by skuteczniej motywować ich do pracy. Projektowane przepisy to zmienią. Wprowadzają bowiem 11-dniowy roczny limit na wyjazdy do pracy za granicę. Jeśli z takiego powodu bezrobotny odmówi podjęcia pracy albo udziału w szkoleniu, straci status bezrobotnego na cztery, sześć lub dziewięć miesięcy.

- Takie rozwiązanie zdyscyplinuje bezrobotnych. Nic nie działa na nich tak, jak właśnie utrata statusu, a co za tym idzie bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego - mówi Beata Roguska z bydgoskiego PUP.

Motywacja zasiłkiem

Aktywizować bezrobotnych mają także nowe zasady wypłaty zasiłku.

- Tylko w okresie pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia osoba bezrobotna będzie miała prawo do podwyższonego zasiłku, który ma wynosić 70 proc. płacy minimalnej - mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Dodaje, że po tym okresie zasiłek dla bezrobotnych będzie wynosił tylko 50 proc. pensji minimalnej.

Wynagrodzenie to w 2009 roku ustalone zostało przez rząd na poziomie 1204 zł, co oznacza, że zasiłek dla bezrobotnych w pierwszym okresie jego pobierania będzie wynosił 842,8 zł. Później zmniejszy się do 602 zł.

Zdaniem Zbigniewa Żurka, wiceprezesa Business Centre Club, wysokość zasiłku powinna być taka, by osobie bez pracy nie opłacało się być bezrobotną. Podobnego zdania jest Elżbieta Szlinder. W jej przekonaniu, gdyby bezrobotny otrzymywał zasiłek krócej, np. przez osiem miesięcy, miałby większą motywację do poszukiwania pracy.

Projektowane przepisy przewidują dwa okresy, w których będzie można wypłacić zasiłek. W tych regionach kraju, w których bezrobocie nie jest zbyt wysokie, świadczenie to ma być wypłacane przez sześć miesięcy. Tam natomiast, gdzie będzie bardzo wysoka stopa bezrobocia, osoby rejestrujące się w urzędach pracy będą otrzymywać zasiłek maksymalnie przez 12 miesięcy.

Obecnie zasiłek wypłacany jest przez sześć, dwanaście lub osiemnaście miesięcy.

1,5 mln osób bezrobotnych było zarejestrowanych w maju w urzędach pracy

 

 


IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama