REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wymagać od urzędnika wykonywania zadań innego pracownika?

Czy można wymagać od urzędnika wykonywania zadań innego pracownika?
Czy można wymagać od urzędnika wykonywania zadań innego pracownika?

REKLAMA

REKLAMA

Czy przełożeni mają prawo wymagać od pracownika, oprócz wykonywania zadań, jakie ten ma wpisane w zakresie swoich obowiązków, wykonywania także tych, które miał w zakresie inny pracownik, który został na stałe przeniesiony do innego referatu?

Państwowa Inspekcja Pracy odpowiada na pytanie urzędnika.

REKLAMA

Kiedy pracodawca może wydawać polecenia służbowe?

Jak wskazuje PIP, rodzaj wykonywanej pracy (najczęściej stanowisko) stanowi konieczny element umowy o pracę (art. 29 Kodeksu pracy). Kontrolerzy zaznaczają, że jego uszczegółowienie może znaleźć się w dokumencie zakresu obowiązków. Natomiast w granicach ustalonego rodzaju pracy, pracodawca może również wydawać polecenia służbowe.

Kiedy pracodawca wydaje polecenia służbowe inne niż wynikające z umowy o pracę?

PIP zauważa, że w określonych sytuacjach pracodawca może również wydawać polecenia wykonywania pracy innej, niż określona w umowie o pracę.

„Taką możliwość daje art. 42 §4 Kodeksu pracy pozwalający pracodawcy powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę pod warunkiem wystąpienia uzasadnionych potrzeb pracodawcy, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym, o ile nie powoduje to zmniejszenia wynagrodzenia pracownika, a powierzona praca zgodna jest z jego kwalifikacjami” – podkreśla Inspekcja.

Nie każde powierzenie innej pracy wymaga zmiany umowy o pracę

„Jedynie powierzenie na stałe innej pracy niż wskazana w umowie lub inna zmiana sprzeczna z warunkami podpisanej umowy o pracę, wymaga zmiany samej umowy (np. w trybie podpisania porozumienia (aneksu) lub wypowiedzenia zmieniającego umowy o pracę)” – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywanie innej pracy niż z umowy o pracę przez pracownika samorządowego

Analogicznie kwestię powierzania obowiązków reguluje art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. Przepis stanowi:

REKLAMA

Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego.
 

Według PIP, przepisy prawa pracy nie określają w żaden sposób, jak szeroki może być zakres obowiązków pracownika. Kontrolerzy wskazują, że funkcję limitującą w stosunku pracy spełniają normy czasu pracy.

„Jeśli pracownik otrzymuje zbyt dużo obowiązków, których nie jest w stanie wykonać w normalnym czasie pracy, powinien zwrócić na to uwagę pracodawcy najlepiej na piśmie. Pracodawca jako organizator procesu pracy może ustalić, które obowiązki należy wypełnić w pierwszej kolejności. Pracodawca może również rozdzielić obowiązki na innych pracowników lub w szczególnych okolicznościach może zlecić pracę w godzinach nadliczbowych”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA