REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wymagać od urzędnika wykonywania zadań innego pracownika?

Czy można wymagać od urzędnika wykonywania zadań innego pracownika?
Czy można wymagać od urzędnika wykonywania zadań innego pracownika?

REKLAMA

REKLAMA

Czy przełożeni mają prawo wymagać od pracownika, oprócz wykonywania zadań, jakie ten ma wpisane w zakresie swoich obowiązków, wykonywania także tych, które miał w zakresie inny pracownik, który został na stałe przeniesiony do innego referatu?

Państwowa Inspekcja Pracy odpowiada na pytanie urzędnika.

REKLAMA

Kiedy pracodawca może wydawać polecenia służbowe?

Jak wskazuje PIP, rodzaj wykonywanej pracy (najczęściej stanowisko) stanowi konieczny element umowy o pracę (art. 29 Kodeksu pracy). Kontrolerzy zaznaczają, że jego uszczegółowienie może znaleźć się w dokumencie zakresu obowiązków. Natomiast w granicach ustalonego rodzaju pracy, pracodawca może również wydawać polecenia służbowe.

Kiedy pracodawca wydaje polecenia służbowe inne niż wynikające z umowy o pracę?

PIP zauważa, że w określonych sytuacjach pracodawca może również wydawać polecenia wykonywania pracy innej, niż określona w umowie o pracę.

„Taką możliwość daje art. 42 §4 Kodeksu pracy pozwalający pracodawcy powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę pod warunkiem wystąpienia uzasadnionych potrzeb pracodawcy, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym, o ile nie powoduje to zmniejszenia wynagrodzenia pracownika, a powierzona praca zgodna jest z jego kwalifikacjami” – podkreśla Inspekcja.

Nie każde powierzenie innej pracy wymaga zmiany umowy o pracę

„Jedynie powierzenie na stałe innej pracy niż wskazana w umowie lub inna zmiana sprzeczna z warunkami podpisanej umowy o pracę, wymaga zmiany samej umowy (np. w trybie podpisania porozumienia (aneksu) lub wypowiedzenia zmieniającego umowy o pracę)” – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywanie innej pracy niż z umowy o pracę przez pracownika samorządowego

Analogicznie kwestię powierzania obowiązków reguluje art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. Przepis stanowi:

REKLAMA

Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego.
 

Według PIP, przepisy prawa pracy nie określają w żaden sposób, jak szeroki może być zakres obowiązków pracownika. Kontrolerzy wskazują, że funkcję limitującą w stosunku pracy spełniają normy czasu pracy.

„Jeśli pracownik otrzymuje zbyt dużo obowiązków, których nie jest w stanie wykonać w normalnym czasie pracy, powinien zwrócić na to uwagę pracodawcy najlepiej na piśmie. Pracodawca jako organizator procesu pracy może ustalić, które obowiązki należy wypełnić w pierwszej kolejności. Pracodawca może również rozdzielić obowiązki na innych pracowników lub w szczególnych okolicznościach może zlecić pracę w godzinach nadliczbowych”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA