REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalny dodatek funkcyjny nie dotyczy nauczycieli przedszkoli [wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski]

MEiN: przepis o minimalnym dodatku funkcyjnym nie dotyczy nauczycieli przedszkoli
MEiN: przepis o minimalnym dodatku funkcyjnym nie dotyczy nauczycieli przedszkoli

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy gwarantujące minimalną wysokość dodatku funkcyjnego dla wychowawców w szkołach nie mają zastosowania do nauczycieli sprawujących opiekę nad oddziałem przedszkolnym.

Wiceminister udzielił obszernej odpowiedzi na poselską interpelację dotyczącą przyznawania przez samorządy dodatku funkcyjnego dla nauczycieli wychowawców.

REKLAMA

Dodatki funkcyjne w oddziale przedszkolnym

Poseł Filip Kaczyński zwrócił uwagę na rozbieżności w zakresie stosowania stawki minimalnej dodatku. Jak zauważył, przepisy Karty Nauczyciela gwarantują dodatek w wysokości minimum 300 zł dla wychowawcy w szkole, tymczasem w przedszkolach zdarza się, że oddział powierzony jest opiece jednego lub dwóch nauczycieli, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin i wykonują takie same obowiązki w zakresie wychowania przedszkolnego. „Prowadzić to może do wniosku, że każdemu z nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym, który pełni tę funkcję, przysługuje dodatek funkcyjny (nie niższy niż 300 zł). W związku z tym spotyka się w tej materii rozbieżności” – zauważył poseł.

Dodatek funkcyjny 300 zł nie dla nauczycieli, którym powierzono sprawowanie opieki nad oddziałem przedszkolnym

W odpowiedzi wiceminister Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że „z uwagi na fakt, że opiekę nad oddziałem przedszkolnym może sprawować dwóch nauczycieli, zaś funkcję wychowawcy danej klasy tylko jeden nauczyciel, oraz na różny zakres obowiązków ww. nauczycieli, przepisy gwarantujące minimalną wysokość dodatku funkcyjnego na poziomie 300 zł nie mają zastosowania do nauczycieli, którym powierzone zostało sprawowanie opieki nad oddziałem przedszkolnym”.

Kto określa wysokość dodatku funkcyjnego w oddziale przedszkolnym?

Wiceszef MEiN wskazał, że wysokość dodatku funkcyjnego z tego tytułu określają, w drodze regulaminu wynagradzania, organy prowadzące będące jednostkami samorządu terytorialnego. „Organy prowadzące, mając na uwadze, że opiekę nad oddziałem przedszkolnym może sprawować dwóch nauczycieli, mogą np. określić odpowiednio niższe stawki dodatku funkcyjnego” – dodał Piontkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co reguluje art. 34a Karty Nauczyciela?

REKLAMA

Wiceszef MEiN przywołał art. 34a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, który wszedł w życie z dniem 1 września 2019 r. Zgodnie z nim minimalna wysokość dodatku dla nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, wynosi 300 zł. „W świetle powyższego, każdy nauczyciel, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, jest uprawniony do ww. dodatku w wysokości nie niższej niż 300 zł” – wyjaśnił Piontkowski.

Wiceminister dodał, że powyższy przepis ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli, którym powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Zaznaczył przy tym, że na gruncie przepisów oświatowych pojęcie „klasy” zostało przyporządkowane wyłącznie szkole.

Jak dodał Piontkowski, opieka nad klasą jest dodatkowym zadaniem nauczyciela (sprawowaniem dodatkowej funkcji), a nie treścią jego stosunku pracy, określonego zakresem zadań i podstawowych obowiązków na stanowisku nauczyciela.

Wiceminister podkreślił, że przepis dotyczący dodatku funkcyjnego dla nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, nie ma zastosowania do nauczycieli, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym.

Wysokość dodatku funkcyjnego w oddziale przedszkolnym a regulamin wynagradzania

Wiceszef MEiN przypomniał, że z dniem 1 września 2019 r. w § 5 w pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy dodany został w lit. d przepis, zgodnie z którym dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi opiekującemu się oddziałem przedszkolnym. Organy prowadzące będące jednostkami samorządu terytorialnego określają wysokość dodatku z tego tytułu w trybie określonym w art. 30 ust. 6 ustawy – Karta Nauczyciela, tj. w drodze regulaminu wynagradzania, przy czym przepis art. 34a ustawy – Karta Nauczyciela, określający minimalną wysokość dodatku z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, nie ma zastosowania do nauczycieli, którym powierzono opiekę nad oddziałem przedszkolnym.

Powierzenie sprawowania opieki nad oddziałem w przedszkolu dwóm nauczycielom a dodatek funkcyjny

REKLAMA

Wiceminister zwrócił uwagę, że w przypadku powierzenia sprawowania opieki nad oddziałem w przedszkolu dwóm nauczycielom, każdy z tych nauczycieli jest uprawniony do ww. dodatku w wysokości ustalonej przez organ prowadzący przedszkole. Do dodatku tego są również uprawnieni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w przedszkolu, jeżeli sprawują opiekę nad oddziałem w przedszkolu.

Jednocześnie Piontkowski wskazał, że nie wszyscy nauczyciele przedszkola są uprawnieni do dodatku funkcyjnego, lecz wyłącznie nauczyciele, którym powierzone zostało sprawowanie opieki nad oddziałem przedszkolnym, z czym wiąże się realizacja określonych zadań. „Nauczycieli tych nie może być więcej niż dwóch na oddział. Pozostali nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia w przedszkolu, np. nauczają języka obcego, religii, prowadzą zajęcia logopedyczne, itd., którym nie zostało powierzone sprawowanie opieki nad oddziałem w przedszkolu, nie są uprawnieni do tego dodatku” – dodał wiceszef MEiN.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Andzia
  2022-06-02 09:07:09
  To niedorzeczne. Nauczyciel w szkole za 18 godzin otrzymuje wychowawstwo, a nauczyciel w przedszkolu pracuje 25 godzin że swoją grupą i nie przysługuje mu wychowawstwo. Co za geniusz to wymyśla!
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Anka 40
  2022-06-03 14:16:30
  Czy tam u góry nikt nie myśli, przecież to my wychowujemy dzieci od 3 roku życia przez 10 godzin dziennie, a dokumentację mamy podobną do szkolnej.Dziewczyny nie możemy pozwolić na takie poniżanie nas, nie damy się
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA