Czy będzie pilotaż czterodniowego tygodnia pracy w urzędach?
REKLAMA
REKLAMA
Tylko 4 dni pracy w urzędzie?
Polityk podkreśliła: „Jestem zwolennikiem tego, aby pilotażowo zbadać, jak sprawdzi się czterodniowy dzień pracy”. Zaproponowała, aby w ramach pilotażu skrócić tydzień pracy np. „dla osób pracujących w urzędach publicznych”. „Okazałoby się, że z jednej strony ich praca jest bardziej wydajna, a z drugiej strony (...) wiele funkcji jesteśmy wykonać przez internet” - dodała posłanka.
REKLAMA
Czy krótszy czas pracy zwiększa wydajność?
„Dla każdego z nas praca jest centrum życia. Oprócz rodziny, to praca jest czymś, co w dużym stopniu nas definiuje” - oceniła wiceprzewodnicząca klubu KO. „Zdajemy sobie równocześnie sprawę, że w dzisiejszych czasach w bardzo wielu funkcjach zastępują nas komputery, internet” - zaznaczyła Lubnauer. Jej zdaniem celem pilotażu byłoby przetestowanie czy skrócenie tygodnia pracy „ma szanse zwiększyć wydajność i jednocześnie stać się dobrym rozwiązaniem na przyszłość, kiedy w dużo większym stopniu zastąpią nas komputery i automatyzacja”.
Czy sprzedawcy w hipermarketach mogą mieć 4-dniowy tydzień pracy?
REKLAMA
Zapytana o to, czy pomysł ten nie kłóci się z postulatami KO odnośnie powrotu niedziel handlowych odpowiedziała przecząco. „Jestem zwolennikiem z jednej strony tego, aby pilotażowo (...) badać czterodniowy tydzień pracy, a z drugiej strony, żebyśmy wszyscy mogli decydować, że w ramach dnia wolnego, ci co mają wolne niedziele, mogli korzystać z zakupów” - oświadczyła. „Jedno nie kłóci się z drugim” - dodała posłanka.
„My, jako Polacy, lubiliśmy robić zakupy w niedzielę, traktować to jako wyjścia rodzinne, natomiast nie ma żadnych przeszkód, żeby ktoś, kto pracuje cztery dni, pracował np. w niedzielę, poniedziałek, wtorek i środę” - zauważyła Lubnauer.
REKLAMA
REKLAMA