reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Telepraca księgowego na urlopie macierzyńskim

Telepraca księgowego na urlopie macierzyńskim

Główna księgowa gminnej jednostki budżetowej jest w ciąży. Po przejściu na urlop macierzyński chciałaby pracować. Czy może wykonywać swoje obowiązki w formie telepracy – będąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim? Księgi rachunkowe byłyby przez ten okres przechowywane w jej domu. Jaki jest dopuszczalny wymiar czasu pracy w tej formie zatrudnienia dla głównego księgowego jednostki budżetowej?

Nie – w okresie urlopu macierzyńskiego pracownica nie może wykonywać pracy. Podjęcie pracy jest dopuszczalne jedynie w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.).

Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

W sytuacji opisanej w pytaniu podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

ZAPAMIĘTAJ!

Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy w sprawie zamiaru podjęcia pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko – na jego pisemny wniosek (art. 180 § 5 k.p.). Oznacza to, że pracownica musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Zrezygnować może z dalszej części tego urlopu i dopiero wtedy może zacząć wykonywać pracę na rzecz pracodawcy.

Telepraca – mimo że jest to nietypowa forma zatrudnienia – pozostaje jednak nadal stosunkiem pracy, w ramach którego pracownik obowiązany jest świadczyć pracę (art. 675 k.p.).

ZAPAMIĘTAJ!

Wykonywanie pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego jest sprzeczne z istotą tego urlopu i niedopuszczalne także w formie telepracy.

Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w ramach telepracy nie może odbiegać od podstawowych norm czasu pracy przewidzianych przepisami – tj. 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 129 § 1 k.p.).

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana w formie telepracy, może nastąpić także w trakcie zatrudnienia na mocy porozumienia stron, z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Pracodawca powinien również – w miarę możliwości – uwzględnić wniosek pracownika, że praca będzie wykonywana w formie telepracy (art. 677 § 1 i 3 k.p.). Porozumienie to jednak może być zawarte dopiero po wykorzystaniu przez pracownicę urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna

● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 144, poz. 855)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama