Pracodawca nie może zakazać pracy dla innej firmie. Chyba, że pracownik ma zakaz konkurencji [Kodeks pracy 2023 r.]
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca nie może zakazać pracy w innej firmie
Podstawa prawna: nowy art. 261 § 1 kodeksu pracy.
REKLAMA
Wprowadza takie zasady:
ZASADA 1. Pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy (art. 261 § 1 k.p.)
UWAGA! Przepis prawdopodobnie będzie tak interpretowany, że obejmie także umowy zlecenia. Więc pracownik będzie mógł mieć umowę o pracę z pracodawcą A i umowę stałego zlecenia z pracodawcą B.
ZASADA 2. Pracodawca Pracodawca może zakazać równoległej pracy dla innej firmie, gdy wynika to z umowy o zakazie konkurencji albo konkretnego przepisu.
Pracownik pracuje w dwóch firmach. Zostaje zwolniony. Co dalej?
Załóżmy, że po zwolnieniu pracownika z uwagi na to, że pracował dla firm sprawa trafia do sądu pracy. Pracownik twierdzi w sądzie, że zwolnienie jest sankcją za to, że np. dorabiał sobie jako instruktor narciarstwa w weekendy albo po godzinach pracy tworzył strony internetowe.
I w tym momencie pracodawca ma kłopot. Musi udowodnić, że powodem zwolnienia nie była praca pracownika w innej firmie.
Odwrócony ciężar dowodu
Fachowo nazywa się to odwrócony ciężar dowodu. Pracodawca musi udowodnić, że zwolnił pracownika z innego powodu niż praca dla innej firmy. Tak samo jest obecnie, gdy pracownik podnosi w sądzie, że
Pracownik wygrywa w sądzie
WAŻNE! W przypadku wygrania w sądzie pracownik będzie miał prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Od kiedy nowe przepisy?
Ustawa wchodzi w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.
Etap legislacyjny: Sejm
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.