Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?
REKLAMA
REKLAMA
Wymogi te dotyczą także pracowników zdalnych.
REKLAMA
Podstawą prawną użyczenia do pracy przez pracodawcę monitora stacjonarnego będzie znowelizowane rozporządzenie z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. poz. 973).
Co to jest stanowisko pracy?
Po nowelizacji stanowisko pracy to przestrzeń pracy wraz z:
- wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika,
- krzesłem i stołem lub powierzchnią roboczą,
- opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty, podnóżkiem.
Wymogi dla stanowiska pracy
Zmieni się także załącznik do rozporządzenia, który określa minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe.
Nowelizacja uwzględnia możliwość organizacji stanowisk pracy z wykorzystaniem do pracy przez pracowników laptopów.
WAŻNE! W przypadku użytkowania laptopa na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy trzeba wyposażyć w monitor stacjonarny lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.
Na jakim monitorze ma pracować pracownik?
Po nowelizacji obraz na ekranie monitora powinien być:
- stabilny,
- bez migotania lub innych form niestabilności.
Takie rozwiązanie odpowiada dyrektywie 90/270/EWG.
Ograniczono wymagania w zakresie regulacji ustawienia monitora do możliwości jego pochylenia (bez wskazywania jego zakresu oraz możliwości obracania wokół własnej osi).
Autorzy nowych przepisów wskazują, że współczesne lekkie monitory LCD dla komfortowego korzystania z nich wymagają tylko możliwości pochylenia płaszczyzny ekranu tak, aby umożliwić obserwację obrazu pod kątem prostym. Pozostałych regulacji można dokonać samemu bez użycia siły poprzez prostą zmianę położenia całego monitora wraz z podstawą.
WAŻNE! Znika wymóg, aby ekran monitora musiał być pokryty warstwą antyodbiciową lub posiadać odpowiedni filtr.
Wynika to z tego, że współczesne monitory są już wyposażone w odpowiednie warstwy antyodbiciowe przez producentów. W przypadku błyszczących monitorów dotykowych takie wymaganie byłoby niecelowe ze względu na utratę możliwości dotykowej obsługi monitora.
REKLAMA
REKLAMA