Umowa cywilnoprawna w jednostce pomocy społecznej
REKLAMA
Odpowiedź Nie, taka umowa będzie umową o pracę. W razie nawiązania przez strony umowy, na podstawie której osoba fizyczna zobowiązuje się do wykonywania osobiście pracy, w sposób ciągły i podporządkowany poleceniom pracodawcy lub przełożonego, oraz gdy praca ta ma być wykonywana w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę, to umowa ma cechy umowy o pracę.
REKLAMA
REKLAMA
Uzasadnienie Cechą charakterystyczną umowy-zlecenia jest brak zależności i podporządkowania zleceniobiorcy wobec zleceniodawcy. Wynika z tego m.in., że zleceniobiorca nie musi wykonywać pracy w miejscu i czasie określonym przez zleceniodawcę. Wykonywanie zlecenia nie podlega stałemu nadzorowi, zleceniobiorca powinien stosować się jedynie do wskazówek zleceniodawcy.
Ustalenie, czy strony łączył stosunek pracy, jest niezależne od nazwy, jaką strony nadały łączącej je umowie. Zakres obowiązków osoby współpracującej na podstawie umowy cywilnoprawnej i sposób ich wykonywania muszą być inne, niż wynika to z cech umowy o pracę. Należy pamiętać, że o tym, czy zawarta umowa jest umową-zlecenia czy umową o pracę, decyduje sposób oraz warunki, w jakich umowa jest faktycznie realizowania.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, mimo nazwania umowy umową-zlecenia, osoba faktycznie będzie świadczyć pracę w ramach stosunku pracy.
Podstawa prawna
● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. nr 149, poz. 887)
REKLAMA
REKLAMA