REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Wzór nr 1 rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór nr 2 wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
Wzór nr 1 rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór nr 2 wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Przepisy ogólne o rozwiązywaniu umów o pracę przewidują kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę:

REKLAMA

 • na mocy porozumienia stron,
 • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
 • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
 • z upływem czasu, na który umowa była zawarta.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Porozumienie stron stanowi najbardziej komfortowy, zwłaszcza dla pracodawcy, tryb rozwiązania umowy o pracę. W takim bowiem przypadku do zakończenia zatrudnienia może dojść z dnia na dzień, wyłącznie na podstawie zgodnego oświadczenia woli pracodawcy oraz pracownika. W przypadku porozumienia strony mają elastyczną możliwość określania terminu rozwiązania umowy o pracę, a pracownik nie ma możliwości skorzystania z prawa odwołania się do sądu pracy.

Wzór. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Adrian Kowalski Wrocław, 4 września 2023 r.

ul. Dokerska 1

54-142 Wrocław

 

Andrzej Zaleski

Eksport - Import sp. z o.o.

ul. Gwarecka 1

54-105 Wrocław

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Działając na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, zwracam się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu 4 maja 2023 r. pomiędzy: Adrianem Kowalskim - pracownikiem, a pracodawcą: Andrzejem Zaleskim - Eksport - Import sp. z o.o. na mocy porozumienia stron. Jako termin rozwiązania umowy o pracę proponuję dzień 5 września 2023 r.

Adrian Kowalski …………………………………

(pracownik)

REKLAMA

Przepisy nie przewidują szczegółowych wymogów formalnych w zakresie porozumienia stron. Rekomendowane jest, aby zostało ono zawarte w formie pisemnej. Powinno zawierać oznaczenie stron zawierających porozumienie, wskazanie umowy, która będzie podlegała rozwiązaniu, jak również obligatoryjnie proponowany termin rozwiązania umowy.

Inicjatorem zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę może być zarówno pracownik, jak i pracodawca. Brak zgody którejkolwiek ze stron na zawarcie porozumienia powoduje, że nie dochodzi do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie. Do zawarcia porozumienia niezbędne są zgodne oświadczenia woli obejmujące zgodę zarówno na rozwiązanie umowy o pracę, jak i na proponowany termin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Kolejny przewidziany w Kodeksie pracy sposób na rozwiązanie umowy o pracę to oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. W przeciwieństwie do porozumienia stron podstawą wypowiedzenia umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia jest jednostronne oświadczenie woli pracodawcy lub pracownika, którzy z jakichś względów nie są zainteresowani kontynuowaniem zatrudnienia.

REKLAMA

Należy pamiętać, że podobnie jak przedmiotem porozumienia stron może być każdy rodzaj umowy o pracę - tak również taka sama zasada obowiązuje w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Tym samym wypowiedziana może być umowa na okres próbny, na czas określony czy na czas nieokreślony (uwzględniając oczywiście przepisy ochronne).

Przepisy nie definiują okresu wypowiedzenia. Przyjmuje się, że jest to przedział czasu wynikający z przepisów między złożeniem wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy do rozwiązania umowy. W ramach takiego przedziału czasu strony wykonują swoje obowiązki - pracownik wykonuje pracę podporządkowaną pod kierownictwem pracodawcy w umówionym miejscu i czasie, pracodawca zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem.

Tabela 2. Okresy wypowiedzenia umów o pracę

Autopromocja

Rodzaj umowy

Długość okresu wypowiedzenia

Umowa na okres próbny

- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące

Umowy na czas określony,

Umowa na czas nieokreślony

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata

Wzór: Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas określony

Zdzisław Dyrman Wrocław, 25 września 2023 r.

Sklep komputerowy

"BIT"

ul. Potokowa 1

54-142 Wrocław

 

Joanna Kowalska

ul. Północna 1

54-105 Wrocław

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązuję z Panią umowę o pracę na czas określony, zawartą w dniu 1 czerwca 2023 r., z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 14 października 2023 r.

Powodem rozwiązania umowy o pracę jest regularne naruszanie przyjętej u pracodawcy dyscypliny czasu pracy, spóźnianie się, jak również opuszczanie stanowiska pracy bez usprawiedliwienia.

 

W okresie wypowiedzenia zwalniam Panią z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

 

Jednocześnie informuję, że w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy we Wrocławiu, ul. Podwale 30, 50-040 Wrocław.

 

Zdzisław Dyrman ……………………………

(pracodawca)

 

Ważne

Obowiązkiem pracodawcy jest uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.

Należy pamiętać, że obowiązek wskazywania przyczyny wypowiadania umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony obciąża wyłącznie pracodawcę. Tym samym jeżeli składającym wypowiedzenie jest pracownik, nie ma on obowiązku podawania powodów swojej decyzji.

Przyjmując, że obowiązek podawania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy pełni funkcję ochronną i kontrolną w zakresie rzeczywistych podstaw wypowiedzenia umowy, pracodawca nie powinien w uzasadnieniu swojej decyzji ograniczać się wyłącznie do krótkich komunikatów formalnych. Jeżeli pracodawca poda przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy w taki sposób: "niewypełnianie obowiązków wynikających ze stosunku pracy", nie można uznać, że prawidłowo określił rzeczywistą przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

Można przyjąć, że obowiązek podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę oznacza wskazanie konkretnego zdarzenia - sytuacji, która w ocenie pracodawcy uzasadnia wypowiedzenie umowy. Przyczyna leżąca u podstaw decyzji pracodawcy powinna być prawdziwa. Oznacza to, że przyczyną taką nie powinny być wyobrażenia pracodawcy na temat pracownika oparte przykładowo na uprzedzeniach, domniemaniach czy niepotwierdzonych informacjach.

Zamiar wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, jak również przyczyny leżące u podstaw takiego zamiaru nie są wyłączną sprawą pracodawcy.

Przez wiele lat obowiązywała zasada, zgodnie z którą obowiązek konsultacyjny dotyczył wyłącznie zamiaru wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. Nowe przepisy wprowadziły od 26 kwietnia 2023 r. obowiązek pracodawcy konsultowania zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy zawartej na czas określony, wraz z obowiązkiem podania przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 38 Kodeksu pracy). W przypadku umów o pracę na okres próbny nic się nie zmieniło - zamiar ich wypowiedzenia nie musi być konsultowany ze stroną związkową.

Powyżej fragment publikacji Inforlexa:

Umowy o pracę - zasady zawierania i rozwiązywania po zmianach przepisów

Sebastian Kryczka

ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, były pracownik Państwowej Inspekcji Pracy, od ponad dwudziestu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy oraz zagadnieniach kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, autor wielu komentarzy, artykułów i porad z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony danych osobowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  REKLAMA

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  REKLAMA