REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Wzór nr 1 rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór nr 2 wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Przepisy ogólne o rozwiązywaniu umów o pracę przewidują kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę:

REKLAMA

  • na mocy porozumienia stron,
  • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  • z upływem czasu, na który umowa była zawarta.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Porozumienie stron stanowi najbardziej komfortowy, zwłaszcza dla pracodawcy, tryb rozwiązania umowy o pracę. W takim bowiem przypadku do zakończenia zatrudnienia może dojść z dnia na dzień, wyłącznie na podstawie zgodnego oświadczenia woli pracodawcy oraz pracownika. W przypadku porozumienia strony mają elastyczną możliwość określania terminu rozwiązania umowy o pracę, a pracownik nie ma możliwości skorzystania z prawa odwołania się do sądu pracy.

Wzór. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Adrian Kowalski Wrocław, 4 września 2023 r.

ul. Dokerska 1

54-142 Wrocław

 

Andrzej Zaleski

Eksport - Import sp. z o.o.

ul. Gwarecka 1

54-105 Wrocław

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Działając na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, zwracam się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu 4 maja 2023 r. pomiędzy: Adrianem Kowalskim - pracownikiem, a pracodawcą: Andrzejem Zaleskim - Eksport - Import sp. z o.o. na mocy porozumienia stron. Jako termin rozwiązania umowy o pracę proponuję dzień 5 września 2023 r.

Adrian Kowalski …………………………………

(pracownik)

REKLAMA

Przepisy nie przewidują szczegółowych wymogów formalnych w zakresie porozumienia stron. Rekomendowane jest, aby zostało ono zawarte w formie pisemnej. Powinno zawierać oznaczenie stron zawierających porozumienie, wskazanie umowy, która będzie podlegała rozwiązaniu, jak również obligatoryjnie proponowany termin rozwiązania umowy.

Inicjatorem zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę może być zarówno pracownik, jak i pracodawca. Brak zgody którejkolwiek ze stron na zawarcie porozumienia powoduje, że nie dochodzi do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie. Do zawarcia porozumienia niezbędne są zgodne oświadczenia woli obejmujące zgodę zarówno na rozwiązanie umowy o pracę, jak i na proponowany termin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Kolejny przewidziany w Kodeksie pracy sposób na rozwiązanie umowy o pracę to oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. W przeciwieństwie do porozumienia stron podstawą wypowiedzenia umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia jest jednostronne oświadczenie woli pracodawcy lub pracownika, którzy z jakichś względów nie są zainteresowani kontynuowaniem zatrudnienia.

REKLAMA

Należy pamiętać, że podobnie jak przedmiotem porozumienia stron może być każdy rodzaj umowy o pracę - tak również taka sama zasada obowiązuje w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Tym samym wypowiedziana może być umowa na okres próbny, na czas określony czy na czas nieokreślony (uwzględniając oczywiście przepisy ochronne).

Przepisy nie definiują okresu wypowiedzenia. Przyjmuje się, że jest to przedział czasu wynikający z przepisów między złożeniem wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy do rozwiązania umowy. W ramach takiego przedziału czasu strony wykonują swoje obowiązki - pracownik wykonuje pracę podporządkowaną pod kierownictwem pracodawcy w umówionym miejscu i czasie, pracodawca zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem.

Tabela 2. Okresy wypowiedzenia umów o pracę

Rodzaj umowy

Długość okresu wypowiedzenia

Umowa na okres próbny

- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące

Umowy na czas określony,

Umowa na czas nieokreślony

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata

Wzór: Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas określony

Zdzisław Dyrman Wrocław, 25 września 2023 r.

Sklep komputerowy

"BIT"

ul. Potokowa 1

54-142 Wrocław

 

Joanna Kowalska

ul. Północna 1

54-105 Wrocław

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązuję z Panią umowę o pracę na czas określony, zawartą w dniu 1 czerwca 2023 r., z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 14 października 2023 r.

Powodem rozwiązania umowy o pracę jest regularne naruszanie przyjętej u pracodawcy dyscypliny czasu pracy, spóźnianie się, jak również opuszczanie stanowiska pracy bez usprawiedliwienia.

 

W okresie wypowiedzenia zwalniam Panią z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

 

Jednocześnie informuję, że w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy we Wrocławiu, ul. Podwale 30, 50-040 Wrocław.

 

Zdzisław Dyrman ……………………………

(pracodawca)

 

Ważne

Obowiązkiem pracodawcy jest uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.

Należy pamiętać, że obowiązek wskazywania przyczyny wypowiadania umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony obciąża wyłącznie pracodawcę. Tym samym jeżeli składającym wypowiedzenie jest pracownik, nie ma on obowiązku podawania powodów swojej decyzji.

Przyjmując, że obowiązek podawania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy pełni funkcję ochronną i kontrolną w zakresie rzeczywistych podstaw wypowiedzenia umowy, pracodawca nie powinien w uzasadnieniu swojej decyzji ograniczać się wyłącznie do krótkich komunikatów formalnych. Jeżeli pracodawca poda przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy w taki sposób: "niewypełnianie obowiązków wynikających ze stosunku pracy", nie można uznać, że prawidłowo określił rzeczywistą przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

Można przyjąć, że obowiązek podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę oznacza wskazanie konkretnego zdarzenia - sytuacji, która w ocenie pracodawcy uzasadnia wypowiedzenie umowy. Przyczyna leżąca u podstaw decyzji pracodawcy powinna być prawdziwa. Oznacza to, że przyczyną taką nie powinny być wyobrażenia pracodawcy na temat pracownika oparte przykładowo na uprzedzeniach, domniemaniach czy niepotwierdzonych informacjach.

Zamiar wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, jak również przyczyny leżące u podstaw takiego zamiaru nie są wyłączną sprawą pracodawcy.

Przez wiele lat obowiązywała zasada, zgodnie z którą obowiązek konsultacyjny dotyczył wyłącznie zamiaru wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. Nowe przepisy wprowadziły od 26 kwietnia 2023 r. obowiązek pracodawcy konsultowania zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy zawartej na czas określony, wraz z obowiązkiem podania przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 38 Kodeksu pracy). W przypadku umów o pracę na okres próbny nic się nie zmieniło - zamiar ich wypowiedzenia nie musi być konsultowany ze stroną związkową.

Powyżej fragment publikacji Inforlexa:

Umowy o pracę - zasady zawierania i rozwiązywania po zmianach przepisów

Sebastian Kryczka

ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, były pracownik Państwowej Inspekcji Pracy, od ponad dwudziestu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy oraz zagadnieniach kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, autor wielu komentarzy, artykułów i porad z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony danych osobowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA