reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

W zależności od formy rekompensaty pracy nadliczbowej wybranej przez pracowników za taką pracę w tygodniu można wypłacić im normalne wynagrodzenie (bez dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych przewidzianych w przepisach Kodeksu pracy) lub udzielić czasu wolnego w tym samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Natomiast za pracę w niedzielę należy wypłacić pracownikom normalne wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek.

Jesteśmy placówką, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Ze względu na szczególne potrzeby zobowiązaliśmy naszych pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownicy przepracowali w tygodniu 8 godzin nadliczbowych (każdego dnia świadczyli pracę 2 godziny dłużej). Część pracowników została także zobowiązana do pracy w sobotę (przez 8 godzin) i w niedzielę (przez 10 godzin). W jaki sposób powinniśmy zrekompensować pracownikom pracę w tych godzinach?

W sytuacji gdy wymagają tego potrzeby jednostki, w której jest zatrudniony pracownik samorządowy, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Za pracę wykonaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, zgodnie z wyborem pracownika, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, z tym że czas wolny na wniosek pracownika może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu (art. 42 ust. 2 i 4 ustawy o pracownikach samorządowych).

Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy. Jeżeli pracownik samorządowy wykonujący pracę w godzinach nadliczbowych jako rekompensatę wybierze wynagrodzenie, trzeba będzie wypłacić mu zwykłe wynagrodzenie za pracę bez dodatków.

Za pracę w sobotę pracownik samorządowy ma prawo do czasu wolnego w wymiarze godzin przepracowanych w tym dniu; jeżeli jako formę rekompensaty za pracę w sobotę wybierze wynagrodzenie, należy mu je wypłacić w zwykłej wysokości, bez dodatków.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama